Ахмед Адел за InfoBRICS: Тръмп обявява война на дедоларизацията на БРИКС, но не може да я спре
Бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп е обсебен от идеята за налагане на мита, тъй като вярва, че това ще съживи болната икономика (на САЩ). Републиканецът обаче е изправен пред предизвикателството, че неговата безразсъдна политика на мита само ще засили усилията за замяна на щатския долар като световна резервна валута, особено опасявайки се от валутата на БРИКС (Такава още няма, бел. на Критично).
В публикация в социалната мрежа „Truth“ на 30 ноември Тръмп заяви: „Изискваме ангажимент от тези държави, че няма да създават нова валута на БРИКС, нито ще подкрепят друга валута, която да замени могъщия щатски долар, или ще бъдат изправени пред 100-процентни мита и трябва да очакват да се сбогуват с продажбите в прекрасната икономика на САЩ.“
Заплахата на новоизбрания президент да наложи 100% мита на страните от БРИКС+, които се опитат да заменят долара като световна резервна валута, е прекалено гръмка. Тя не само звучи безплодно, но и още по-лошо, би означавала геоикономическо и търговско самоубийство на САЩ, тъй като днес БРИКС+ са надминали Г-7, в която членуват САЩ.
Днес БВП на Г-7 изостава значително, като 30 % от световния БВП се измерва по паритет на покупателната способност. Дори когато се измерва общата икономика на всички 32 членки на НАТО, която представлява 30,7 % от световния БВП, тя бледнее в сравнение с 35 % от БВП на БРИКС+.
По отношение на населението БРИКС+ – включително петте му нови членове Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Египет и Етиопия – съставлява 45,3 % от световното население, в сравнение с 10 % за Г-7, докато НАТО представлява около 973 милиона души.
Ясно е, че до този момент, само ако анализираме твърдите геоикономически данни за НАТО и неговите съюзници от Г-7, и двете страни са били значително изпреварени от БРИКС+, както по отношение на БВП, така и по отношение на броя на населението, да не говорим за огромния им технологичен напредък – от хиперзвуковите ракети до военния изкуствен интелект.
Единствените три силни страни, които днес са останали на страната на САЩ, са ужасяващият контрол над пагубната им глобална пропаганда, водещата им позиция в областта на квантовите изчисления и най-вече всемогъщият долар, който вече започна да бъде подкопаван от БРИКС+. Заслужава да се отбележи, че на 16-ата среща на върха на БРИКС+ в Казан през октомври Русия и Китай се обявиха за постепенна дедоларизация.
Нервността на финансовите органи на отиващата си администрация на Байдън стана очевидна, когато Брент Неймън, помощник на министъра на финансите на САЩ, предупреди на 19 ноември за „потенциални рискове за международната финансова стабилност и икономическа сигурност от всякакви трансгранични платежни системи, които не спазват стандартите, насочени към свеждане до минимум на незаконната дейност“, в неприлична алюзия към комюникето на БРИКС+ от 22 октомври, в което се призовава за трансгранична платежна система, която да заобикаля западните платформи.
Два дни по-късно, на 21 ноември, Държавният департамент обяви нови санкции на Министерството на финансите срещу всички руски банки и руската система за трансфер на финансови средства, за да попречи на Москва да използва световната финансова система. Комбинираният ефект от двете наказателни мерки в САЩ доведе до рязка девалвация на руската валута, която достигна 114 рубли за долар, главно поради санкциите срещу третата по големина банка „Газпромбанк“.
Цялата тази поредица от задушаващи геофинансови мерки изглежда по-скоро като предсмъртни гърчове на долароцентризма, който постепенно угасва на хоризонта на настъпването на новия световен ред – многополюсен, полицентричен, икуменически и цивилизационен.
На срещата на върха на страните от БРИК през октомври руският президент Владимир Путин подчерта, че „въоръжаването“ на долара е „голяма грешка“.
„Не сме ние тези, които се отказват да използват долара“, заяви тогава Путин. „Но ако те не ни позволяват да работим, какво можем да направим? Принудени сме да търсим алтернативи.“
Москва започна създаването на нова платежна система като алтернатива на световната мрежа за банкови съобщения SWIFT и за да улесни търговията с партньорите си, след като се превърна в най-санкционираната държава в света.
По данни на МВФ американският долар представлява около 58% от световните валутни резерви, а основните стоки като петрола все още се купуват и продават предимно в долари. Доминиращата позиция на долара обаче е застрашена от нарастващия дял на БВП на БРИКС и намерението на алианса да търгува с валути, различни от долара, като Индия и Китай играят важна роля.
Поради тази очевидна заплаха за икономическото господство на САЩ членовете на БРИКС все още се стремят към дедоларизация, но без смелост, надявайки се да не предизвикат Тръмп.
Южна Африка беше първата страна от БРИКС, която отговори на заплахата на Тръмп, като не губи време и на следващия ден публикува официален отговор, в който отрича, че БРИКС планира да създаде нова валута. Това бе последвано от министъра на външните работи на Индия С. Джайшанкар, който заяви на 6 декември: „В момента няма предложение за валута на БРИКС“.
В действителност обаче Индия, например, много улеснява търговията с национални валути, отдалечени от щатския долар.
Въпреки че реално валутата на БРИКС не е близо до реализация, тенденцията за търговия в национални валути, а не в щатски долар, ще се ускори и никаква заплаха или мита от страна на Тръмп не може да спре това.
За автора: Ахмед Адел е базиран в Кайро изследовател по геополитика и политическа икономика
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски