Германски писател бие камбаната: Европа върви към тройна криза

Европа неизбежно върви към тройна криза, казва германският публицист Томас Фасбендер в интервю за Preussische Allgemeine по повод публикуването на новата му книга „Зловещият век“ (Das unheimliche Jahrhundert), пише RMX.

Подзаглавието на книгата, „Преди повратната точка“, е пряк цитат на израз от специалното обръщение на канцлера Олаф Шолц към Бундестага на 27 февруари 2022 г. в отговор на руската инвазия в Украйна. В него той използва думата „Zeitenwende“ Въпреки че официалният превод на думата, използван от германското правителство, е „повратна точка“ или „преломен момент“, оригиналният немски термин се отнася както до промяна на времето, така и до геополитическа промяна.

„Избрах термина „повратна точка“, защото беше въведен от Олаф Шолц. Въпреки че книгата е написана преди това, ние наистина преживяваме промяна в епохата си. Терминът обаче е много по-обширен, отколкото Шолц го е описал“, казва авторът в интервюто.

Според него настоящата тройна криза, пред която е изправена Европа, ще има определящо въздействие върху континента до края на века.

„Европа е изправена пред тройна криза, чиито последици ще ни засегнат значително през целия век. На първо място, това е бързата загуба на власт от страна на Западна Европа след около 500 години глобално господство. Времената, в които британците, французите, германците и други са оставили своя отпечатък върху света в политическо, културно, научно, техническо и икономическо отношение, са вече история“, каза той.

Фасбендер казва, че втората криза – кризата с изменението на климата – не може да бъде преодоляна чрез простото желание за  спиране:

Втората голяма криза е изменението на климата. Факт е, че това се случва. През последните години дискусиите се съсредоточиха върху това кой е отговорен за това и как може да се спре. Но ние няма да успеем да я спрем. Затова трябва да се запитаме: Какво означава конкретно да живеем в свят, който е с два или повече градуса по-топъл? Какви ще са последиците от това, как да се справим с него?“

„Това, което правим в Германия, няма почти никакво въздействие. За мен е още по-учудващо, че едва сега започваме да разглеждаме въпроса за адаптацията. Това е още по-важно, тъй като всяко евро може да се похарчи само веднъж. Или за опазване на климата (което няма да е възможно), или за адаптиране към него. „

Третата, но в никакъв случай не по-маловажна криза, е демографският взрив в региона на юг от Сахара, който по същество обхваща и предишните две:

„Третият проблем е нарастването на населението в Африка, особено в региона на юг от Сахара. Там населението ще се удвои до 2050 г. и дори ще се увеличи четирикратно до 2100 г. През 22-ри век повече от половината от населението на света ще бъде от Африка на юг от Сахара.

Именно тук се намират истинските преломни моменти. Навлизаме в свят, в който Европа все още може да се възприема като жив музей. Със сигурност вече не е фар или модел за подражание“, каза той.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!