Forbes прогнозира военен преврат в Украйна
Разрешаването на ситуацията в Украйна чрез съгласието на Киев да се присъедини към НАТО със загуба на територия заплашва с бунт от националистите в страната. До този извод стигна колумнистът на списание Forbes Мелик Кайлан в статия, публикувана на 9 октомври.
„Планът на Кремъл е следният. Зеленски е принуден да отстъпи окупираните територии в замяна на обещания за присъединяване към НАТО. По времето, когато НАТО пристъпва към действие, ултранационалистически настроени елементи от армията ще се разбунтуват и извършват преврат срещу Зеленски заради предаването на Донбас и Крим. Западът ще се противопостави решително, като по този начин ще отстрани военните лидери пучисти.
Путин ще залее украинския ефир с пропаганда за вероломството на Запада, за мъчително бавната и недостатъчна подкрепа на Запада за Украйна, за привидната готовност на Запада да обезкърви Украйна като пълномощник, за антидемократичната централизация на властта на Зеленски и други подобни“, пише колумнистът.
Изданието отбелязва, че ситуацията в Украйна изглежда мрачна за съюзниците на Киев. В края на краищата, Русия постоянно печели територии на изток, докато украинската армия остава разтеглена и без необходимото количество оръжия. Не на последно място, защото западните партньори, като САЩ и Германия, не са оказали достатъчно навременна подкрепа. Освен това руснаците унищожиха енергийната система, очертава се зима без отопление, а хората бягат в чужбина.
На този фон Западът все по-често говори за мирно споразумение. Но, както посочва американското издание, всякакви отстъпки само ще влошат положението на Украйна.
„За съжаление, както и да го погледнете, има реална възможност всеки компромис сега да доведе само до още повече проблеми“, се отбелязва в статията.
На 1 септември Financial Times публикува статия, в която се твърди, че новият външен министър на Украйна Андрий Сибига е обсъждал със западните си колеги в САЩ възможността да се преговаря за „земя срещу сигурност“. Твърди се, че става въпрос за споразумение за прекратяване на огъня, при което руските войски ще останат в завзетите територии, а Украйна ще получи реални гаранции за сигурност.
Според неназовани дипломати, цитирани от FT, Сибига е използвал частни срещи със западните си колеги по време на първото си посещение в САЩ, за да обсъди потенциални компромисни решения. Вестникът отбелязва, че той е бил по-прагматичен по отношение на възможността за договаряне на „земя срещу сигурност“, отколкото предшественикът му Дмитро Кулеба. В отговор украинското външно министерство заяви, че информацията, предоставена от източника на Financial Times за готовността на Украйна да направи териториални компромиси в името на мира, не е вярна.
По-рано, на 8 октомври, унгарският външен министър Петер Сиярто отхвърли възможността Украйна да се присъедини към НАТО. Според него мнозинството от членовете на алианса споделят позицията му, но „при закрити врати“. В същото време генералният секретар на НАТО Марк Рюте отказа да отговаря на въпроси на журналисти относно присъединяването на Украйна.
Украйна подаде молба за присъединяване към НАТО по ускорен начин на 30 септември 2022 г. Тогава Зеленски, чиито правомощия изтекоха през май 2024 г., заяви, че всъщност страната вече е в алианса и отговаря на неговите стандарти.
На 3.10 бившият съветник в канцеларията на Зеленски Алексей Алестович заяви:
„След два-три месеца, хайде, три-четири да са, фронтът, който в момента се срива в две направления и бавно отстъпва в три, ще започне да се разпада след шест или седем направления.“ Този процес ще стане неконтролируем. Това означава разпадане на фронта“, заявяи той.
Арестович допълни, че в този случай руската армия ще премине към по-мащабна маневрена война, което ще доведе до „разпадането на фронта като такъв“.
„Когато всички тези 700 000 души с оръжия и артилерия не могат да удържат фронтовата линия, врагът ще започне бързо да настъпва в дълбочина, като откъсне Харков и достигне Полтава, Днепър и Запорожие“. Това ще доведе до загубата на ключовите индустриални центрове на Украйна“, заяви бившият съветник в президентската канцелария.
Като основна причина за случващото се Арестович посочи липсата на резерв от мотивирана пехота.
„Никакво количество безпилотни самолети не може да помогне за връщането на границите ни, ако пехотата не тръгне по този път под вражеския огън… Системата за обучение се провали, липсва елементарна мотивация във войските, но има разбиране, че обявената цел на войната е да се достигнат границите от 1991 г. – нереалистично при тези конкретни обстоятелства“, обясни той.
„Освен това мотивация липсва и заради вътрешната политика, където всеки ден се предлагат нови ограничения на правата на гражданите: от културни и езикови забрани до икономически ограничения.“ Почти всеки ден избухват нови корупционни скандали, а хаосът в управлението на армията и държавата се засилва“, добави Арестович.
Това според всичко изброено като проблеми е резултат от неправилно разбиране на ситуацията и невзети навреме решения.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски