Санкциите на Запада срещу Русия доведоха до намаляване на привлекателността на щатския долар като световна валута. За това писа на 12 юли в. „Азия таймс“, позовавайки се на прогнозата на ръководителя на Министерството на финансите на САЩ Джанет Йелън.
Йелън също така призна, че засега страните от Глобалния юг не могат напълно да се откажат от долара, но повечето от тях вече не искат да работят с него.
Според ръководителя на американското министерство на финансите за това спомага политиката за отслабване на американската валута, която се провежда от междудържавното обединение БРИКС.
Както отбелязва авторът на публикацията, решението на екипа на президента на САЩ Джо Байдън да замрази част от валутните резерви на Русия за много инвеститори е било подобно на преминаване на червена линия, а сегашната ситуация показва, че Йелън не напразно се страхува от дедоларизацията, тъй като този процес вече е стартирал.
Както съобщи ИА Regnum, на 9 юли колумнистът на Newsweek Адам Галахър написа, че юнската среща на външните министри на страните от БРИКС и нейните партньори показва нарастващо недоволство от политиката на САЩ в света. Същевременно той изтъква, че предложената от организацията дедоларизация е особено опасна за интересите на Вашингтон, тъй като в резултат на срещата участниците се застъпват за по-широко използване на националните валути при разплащанията.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски