Европейският съвет за външна политика публикува меморандум за европейците как да се отнасят правилно към започналата война в Израел. Авторите на статията Джулиън Барнс-Дейси и Хю Ловат пишат, че жителите на Европейския съюз трябва да подкрепят деескалацията на конфликта и да се застъпват за спазването на международното право в региона.
„Изненадващата офанзива на Хамас на 7 октомври, при която вече са убити над 800 израелци и са загинали над 400 палестинци в Ивицата Газа след първоначалните израелски военни репресии, бележи важна повратна точка в израелско-палестинския конфликт. След като палестинските бойци завземат израелски населени места и военни бази за първи път от основаването на страната и Израел търси военно отмъщение, бруталната атака заплашва да ескалира още повече.
Близо сме до по-задълбочена война, която потенциално може да разпали и конфликт между Израел и Хизбула в Ливан, и да попречи на нормализирането на отношенията на арабските страни с Израел. Настоящите перспективи за дипломация за деескалация на практика не съществуват и никоя от страните вероятно няма да поеме по дипломатически път или да се върне към статуквото.
Как трябва да реагират европейците
Европейците трябва да се съсредоточат върху това войната да не излезе извън контрол и да подхрани потенциален регионален конфликт. Те трябва да:
- да проявят солидарност с израелците, но да имат предвид, че правото на Израел на самозащита трябва да бъде в съответствие с международното хуманитарно право. Пълномащабна сухопътна инвазия и непропорционални атаки срещу палестински цивилни граждани биха имали далечни и дестабилизиращи последици за израелците и палестинците, включително чрез увеличаване на по-широката подкрепа за палестинската въоръжена съпротива и риска от намеса на Хизбула;
- да работят с тези, които имат влияние върху Хамас, особено Египет и Катар, за да предупредят срещу умишлени нападения и задържане на израелци, което също е в противоречие с ислямското право;
- подкрепят усилията за улесняване на незабавното освобождаване на цивилни заложници и отворете хуманитарни канали за подпомагане на населението на Ивицата Газа;
- да работят за предотвратяване на по-широкомащабно насилие в Израел и Западния бряг (включително Източен Йерусалим). Да се противопоставим на всякакви опити на крайно десни израелски политици да използват настоящите събития като прикритие за своята програма „Велик Израел“ или на милициите на заселниците да търсят отмъщение срещу палестинците в Източен Йерусалим и Западния бряг;
- да признаят, че Палестинската власт остава напълно второстепенна в настоящите събития. Принуждаването на президента Махмуд Абас да потиска Хамас и други групировки няма да успее и при сегашните условия лесно може да предизвика палестинска гражданска война на Западния бряг, която Палестинската власт ще загуби. Европейските правителства трябва също така да се противопоставят на контрапродуктивни мерки, включително съкращаване на финансирането на Палестинската автономия и други форми на финансова подкрепа за палестинците, които ще задълбочат социално-икономическите и политическите щети на окупираните територии и ще увеличат влиянието на войнстващите групировки;
- да се съсредоточат върху предупреждаването на всички страни, включително Иран, да не допускат пренасяне на конфликта на други терени на военни действия, което може да доведе до опасна регионална ескалация. Европейците трябва да увеличат капацитета и присъствието на Временни сили на ООН за наблюдение в Ливан (ЮНИФИЛ) по южната граница с Израел.
Общата картина
Занапред европейците трябва стратегически да преосмислят подхода си към дългогодишния конфликт, тъй като настоящото насилие не се случва във вакуум. Европейците трябва да работят със Съединените щати и арабските партньори, за да очертаят политическа визия, която смислено да признае и да отговори на основната динамика, подхранваща настоящата ескалация.
Това не може да изключи вярата на палестинците, че регионалната нормализация с Израел може да донесе дългосрочен мир. Всяко устойчиво решение трябва да включва централно израелско-палестинско политическо направление, което да гарантира палестинските човешки права и самоопределение. Последните събития показват, че нито една от двете страни не може да инициира необходимата политическа писта. Налице е спешна необходимост международните участници, включително европейците, да се ангажират отново и да насърчат активизирането на мирния процес.“
На 7 октомври сутринта стана ясно, че Израел е станал жертва на безпрецедентни ракетни нападения от Ивицата Газа, като са изстреляни над 3000 ракети. Оказа се, че ракетите са изстреляни от Хамас в рамките на военната му операция „Щурм Ал-Акса“. По-късно бойците нахлуха в южната част на Израел и взеха заложници. Към обстрела на Израел се присъедини и ливанската групировка „Хизбула“, която е спонсорирана от Иран.
В Израел е обявено извънредно положение, мобилизирани са повече от 300 хил. резервисти, Тел Авив е частично евакуиран. Министър-председателят на страната Бенямин Нетаняху нарече случващото се война. Израелските сили за отбрана обявиха началото на операция „Железни мечове“ срещу Хамас в Ивицата Газа.
Русия призова страните да прекратят огъня и да седнат на масата за преговори. Руският външен министър Сергей Лавров заяви след разговори в Москва с генералния секретар на Арабската лига Ахмед Абулгейт, че Русия и Арабската лига са призовали за слагане на оръжията.
„Отново потвърдихме позицията си за неприемливостта на всяко насилие. И Лигата, и Руската федерация паралелно, почти в унисон, призоваха за мирно прекратяване на всякакви военни действия, на всяко насилие и за преход към преговори. Осъждаме насилието във всякаква форма и проява, и призоваваме всички да се застъпят за прекратяване на всякакви военни действия“, заяви руският външен министър.