Този проектозакон за установяване на редовно ротационно присъствие на НАТО в Черно море, за приоритизиране на системите за наблюдаване и разузнаване на операциите на Русия в Черноморския регион, който няма съмнение, ще бъде гласуван и в двете камари на Американския конгрес, има и по-широко действие, по-широко приложно поле. Това каза в аудиокаста на „Фокус“ „Това е България“ Елена Поптодорова, дългогодишен посланик в САЩ и вицепрезидент на Атлантическия клуб в България.
„Не е само военната и икономическата сфера на отношенията, но също така изрично се подчертава засилено взаимодействие в политическата, в дипломатическата сфера, даже и медиите не са пропуснати от гледна точка на борба с дезинформацията, включително по отношение на събитията в района на Черно море„, каза Поптодорова.
Според нея, дори много закъсня този проектозакон и това политическо усилие на администрацията и на Конгреса на САЩ.
„Истината е, че много отдавна, държавите, които сме крайбрежни, които имаме морска граница по Черно море, предупреждаваме за това, което в крайна сметка и настъпи – навлизане на Русия навътре в Черно море със стремеж да придобие пълен контрол върху него. Но някак не звучаха може би достатъчно тревожно тези предупреждения. А и защо да се лъжем, имаше един дълъг период, в който администрацията на САЩ хранеше илюзии за намиране форма на мирно споделяне на интереси с Руската федерация„, каза Елена Поптодорова.
„За България това ще означава във всички случаи повишаване на защитния, отбранителния капацитет на страната, което няма да правим сами, самостоятелно, по ред причини. Веднъж – поради обективна неспособност, като говорим за способностите на Българската армия, но и втори път – поради много по-важното и далеч отиващо сътрудничество и съюзничество в рамките на Алианса„, разсъждава Елена Поптодорова.
Източник: Focus-news.net