Фермерите се бунтуват в Германия и съседните страни. Популистките партии продължават да набират скорост в анкетите, а ЕС може да не оцелее в сегашния си вид, пише Джон Бътлър в материал за Fortune And Freedom.
„Неотдавна писах за това, което се превърна в глобално, популистко политическо явление. Гражданите на множество държави в двете полукълба не само гласуват за популистки кандидати, но и работят извън утвърдените от тях политически институции, за да въведат желани промени или да се противопоставят на нежеланите такива“, се казва в материала.
Последното е в центъра на вниманието през настоящата седмица, в която германски фермери пътуваха до Берлин и други градове, за да блокират пътищата в знак на протест срещу премахването на определени субсидии, считани за несъответстващи на официалните климатични политики. Въпреки че не са добре отразени в британските медии, в континенталните медии протестите попаднаха на първа страница.
„Земеделските субсидии съществуват в цяла Европа още от основаването на ЕС. Достъпната и налична хранителна продукция се считаше – и все още се счита – за въпрос на национална сигурност. И тъй като европейските земеделски производители не винаги са толкова конкурентоспособни, колкото тези в други страни, субсидиите се смятаха за необходими, за да се запази тяхната дейност“, пише авторът.
Вече това не е така. Очевидно целите, свързани с климата, вече имат предимство пред продоволствената сигурност и достъпността. Следователно субсидиите трябва да бъдат прекратени, което ще намали конкурентоспособността на земеделските производители и вероятно ще принуди някои от тях да фалират.
Както е ясно от съвременната европейска история, прогресивните холандци са сред първите, които се разбунтуват срещу това, което те възприемат като потиснически правила, спуснати отгоре. Фермерите блокираха множество градове и магистрали в отговор на предложените квоти за азотни торове. Съвсем наскоро холандците дадоха най-голямата част от местата в тяхната Камара на представителите –на популистката партия на Герт Вилдерс.
„Сега фермерите в Германия – най-голямата, най-богатата страна в ЕС и най-големият нетен вносител в бюджета на ЕС – се присъединиха към битката. Към тях, от своя страна, се присъединиха фермери от съседните Полша, Унгария и Австрия. Шофьори на тежкотоварни автомобили, много от които снабдяват фермите с торове и други основни стоки и на свой ред доставят продукция от фермата до масата“, посочва материалът.
„Вилите са извадени, както се казва.“
Обединеното кралство също има древна популистка традиция. През 1381 г. се осъществява така нареченото „селско въстание“, водено от Уот Тайлър. Започва в Брентуд, Есекс, със спор за неплатени данъци и бързо се разпростира, като поглъща голяма част от Югоизточна Англия. Лондон е разграбен и много известни сгради са опожарени, включително Лондонската кула, в която лорд-канцлерът и лорд-върховният ковчежник на Ричард II са открити от бунтовниците и незабавно убити.
За разлика от някогашните британски фермери, днешните фермери в ЕС са доста сдържани в действията си. Но те са хвърлили своеобразна популистка политическа ръкавица. Общата селскостопанска политика от десетилетия е гръбнакът на ЕС. Възприеманият общ интерес на селскостопанските производители функционира като форма на политически „цимент“, който поддържа европейския проект и осигурява база за по-нататъшна интеграция в други отрасли.
След като ножът опря до кокала, фермерите сега заплашват да подкопаят целия европейски проект с подкрепата си за популистки и в някои случаи откровено анти-европейски партии. Последните проучвания сочат, че в Източна Германия Алтернативата за Германия (АзГ) е водещата политическа сила.
„От Брюксел все още не са се загрижили конкретно за този въпрос. Може би считат тези събития за буря в чаша вода. Затворени в модерните си дворци от стъкло и стомана, те дори може би се замислят дали, ако европейската продоволствена сигурност и достъпност са застрашени в преследването на високите им климатични цели, не трябва просто да оставят селяните да ядат торта“, завършва материалът.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ