Начало Политика Der Spiegel: САЩ или Русия – събитията в Израел притискат Индия да направи избор

Der Spiegel: САЩ или Русия – събитията в Израел притискат Индия да направи избор

от kritichno.a

Ескалацията на арабско-израелския конфликт е проява на дългогодишната борба между Запада и Изтока, пише Spiegel. САЩ са лидерът на Запада, а Русия и Китай – на Изтока. На чия страна ще застане Индия, се чуди авторът на статията. Сегашният конфликт подчертава колебанията на Ню Делхи, основател на Движението на необвързаните страни. Повечето от така наречените „развиващи се“ страни са на страната на палестинците в конфликта в Близкия изток. Индия обаче е солидарна с Израел. Нека се опитаме да разберем защо.

Преди няколко години една разходка по плажа на двама влиятелни политици е повратна точка в отношенията между двете страни. Известна е снимка от 2017 г. на Бенямин Нетаняху и Нарендра Моди на плаж в Израел. Снимката създава впечатление за типичен кадър от „живота на почиващите“. Министър-председателят на Израел и министър-председателят на Индия се разхождат по пясъка, а вълните на Средиземно море облизват нежно босите им крака. Двамата политици изглежда се разбират добре.

Сцената създава впечатление, че е инсценирана, но това я прави още по-интересна. Тя има за цел да предаде едно много ясно послание: гледаме двама души, които са обединени от нещо повече от икономическите или тесните политически интереси на своите страни.

Отношенията между Индия и Израел са обтегнати от дълго време. През 1947 г. Ню Делхи гласува против плана на ООН за разделяне на Палестина. Една разделена британска колония (Пакистан е отделен от обширната „Британска Индия“) не желае разделянето на друга британска колония. Едва през 1992 г. между Индия и Израел са установени дипломатически отношения. Подобно на повечето бивши колонии, Индия симпатизира на арабите: те, а не евреите, са смятани за жертви на наскоро сваленото колониално управление.

Разходката на двамата правителствени ръководители по плажа символизира повратна точка в отношенията между техните страни. Срещата се проведе в рамките на първото посещение на индийския министър-председател Нарендра Моди в Израел. На раздяла Нетаняху подари на госта си снимка в рамка от пътуването им до морето.

Дори сега Нетаняху може да разчита на своя „добър приятел“ Моди. След нападението на „Хамас“ срещу Израел индийското външно министерство призова израелците да се противопоставят на терористите и терора по всички възможни начини, макар да спомена, че е желателно в този процес да се спазва международното право. Малкият размер на хуманитарната помощ за Газа също позволи на индийската дипломация да прояви външните признаци на „балансиран подход“.

Лично министър-председателят Нарендра Моди си позволи много по-недвусмислен отговор. „В този труден момент сме солидарни с Израел“, заяви министър-председателят. В продължение на дни индийският министър-председател не обели и дума за страданията, които палестинците в Газа трябваше да изтърпят. Едва след взрива в болница „Ал Ахли“ Моди изрази съболезнования, но само на роднините на жертвите.

Сред държавите от т.нар. Глобален Юг Индия е почти единствена, която има такава позиция. Дори в отдалечени азиатски страни като Индонезия и Малайзия мнозинството от населението е мюсюлманско. В резултат на това тези страни обикновено обвиняват Израел, наричайки го инициатор на конфликта в Близкия изток. Някои от тези мюсюлмански държави дори подчертават факта, че поддържат дипломатически отношения с Хамас. Същото може да се каже и за бившите колонии в Африка и Латинска Америка, които са предимно християнски и също се идентифицират с палестинската кауза, а някои от тях дори възприемат действията на Хамас като борба за свобода.

На какво се дължи този индивидуален подход от страна на Индия?

Сближаването на Индия с Израел има идеологически и материални причини. От една страна, Тел Авив има какво да предложи на Ню Делхи. Между Индия и Израел има ползотворно и взаимноизгодно сътрудничество в областта на отбраната. По време на посещението на Моди в Израел двамата правителствени ръководители подписаха оръжейна сделка на стойност два милиарда долара. Списъкът им включва усъвършенствани системи за противовъздушна отбрана, а според доклади на „Ню Йорк Таймс“ вероятно и софтуера за „разузнаване“ Pegasus, използван за индивидуално проследяване на хора.

Моди е хиндуист по религия, а неговата партия „Бхаратия Джаната“ е обвинявана в хиндуистки национализъм дори в най-приятелски настроените към Индия страни. Също така не е тайна, че тази партия е ислямофобска в много отношения. За Моди мюсюлманското малцинство в Индия е второ качество граждани. От друга страна, в Израел индуистките националисти винаги са виждали модел за подражание: идеята за войнствена държава, която безстрашно държи земята си сред врагове, е привлекателна за тях. Много хора в партията „Бхаратия Джаната“ вярват, че индусите, подобно на евреите, също се нуждаят от собствена държава, само че не еврейска, а своя собствена, индуска държава.

Трябва да се вземе предвид и фактът, че Индия неведнъж е била жертва на ислямистки терор. През 2008 г. бойци от Пакистан проникват в град Мумбай. Добре въоръжените терористи пристигат с лодка и нахлуват откъм морето в местен луксозен хотел. При терористичната атака загиват 175 души. Мнозина в Индия имат пред очите си събитията от онези дни, когато гледаха шокиращите снимки от Израел на 7 октомври. „Позицията на Индия е силно повлияна от собствения й опит с ислямизма и враждебността й към Пакистан“, е мнението на много специалисти по Южна Азия.

„В момента се води борба за власт, която е много по-голяма от конфликта в Близкия изток“, казва бившият финландски министър-председател и настоящ кандидат за президент Александър Стуб. „Решаващият конфликт е между глобалния Запад, начело със САЩ, и глобалния Изток, начело с Китай и Русия. Конфликтът в Близкия изток потвърждава това още веднъж. Индия може да наклони везните в противопоставянето между суперсилите.“

Това често се превръща в разочарование за Запада, който се надява на пълен съюз от страна на Индия. Например Индия смята Китай за най-голямата заплаха, но като член на БРИКС в същото време е готова да си сътрудничи с Пекин, за да оспори американското глобално господство по някои въпроси. Индийското правителство призовава за бързо разрешаване на конфликта в Украйна, но нарича Москва свой приятел и купува руски петрол в огромни количества.

„Страните от Глобалния Юг не искат да избират между Запада и Изтока, а искат автономия и повече свобода да избират сами“, казва Стуб. Той смята, че ерата на външната политика, която се състоеше от морализаторство и арогантност от страна на Запада, е приключила. Западът трябва да насочи усилията си към сътрудничество и диалог.

Досега Индия е поддържала добри отношения дори с враговете на своите приятели и не иска да вижда никакво противоречие в това. Тя поддържа особено тясно партньорство с Обединените арабски емирства. Тази федеративна държава в източната част на Арабския полуостров е най-важният партньор на Ню Делхи в Близкия изток. Никоя друга държава не изнася толкова много за емирствата, колкото Индия, а през 2022 г. между двете страни беше подписано всеобхватно търговско споразумение. Въпреки относително умерената позиция на Абу Даби спрямо Израел, ескалацията на конфликта в Ивицата Газа може да доведе до проблеми за Индия. В дългосрочен план за Ню Делхи може да стане все по-трудно да поддържа баланс на партньорството и с двете страни на конфликта Изток-Запад.

Други новини