Изостава събирането на приходите в държавната хазна. До края на март данъчните приходи в бюджета са в размер на 7,238 млрд. лв., което е едва 18,7% от плана за цялата година, показват данни на Министерство на финансите.
Ако събираемостта продължи така до края на годината, изпълнението на бюджета ще излезе от релси и ще изостане много от приетия от парламента план. Това ще наложи свиване на разходите, за да не бъде бюджетният дефицит над границата от 3% от брутния вътрешен продукт.
В началото на годината традиционно приходите от данъка върху печалбата и данъка върху доходите на гражданите вървят бавно, защото годишните данъчни декларации за печалбите на фирмите от миналата година се подават до 30 юни, а гражданите декларират доходите си до 30 април.
Но дори и при това уточнение приходите от корпоративни данъци не вървят добре – до края на март те са 167,7 млн. лв., което е с 9,9 млн. лв. по-малко същия период на миналата година.
През първото тримесечие на годината приходите от данъка върху доходите са 1,4 млрд. лв., което е 20,3% от годишния план. Тъй като срокът за подаване на годишните данъчни декларации и за внасяне на дължимия данък върху доходите от миналата година е до 30 април, събраните приходи от този данък за първите четири месеца на годината ще бъдат значително по-високи. Освен това много фирми текущо през годината ще вдигат заплати, което ще доведе до нарастване на приходите през следващите месеци.
По-показателно за изпълнението на бюджета е как вървят приходите от ДДС, защото по принцип те са по-регулярни през месеците от годината.
През първото тримесечие на годината приходите от ДДС са малко над 4 млрд. лв., което е едва 21,5% от плана за цялата година,
показват данни на Министерство на финансите. Ако събираемостта на ДДС продължи така и през следващите месеци, до края на годината приходите от данъка ще бъдат значително по-малко от планираните в закона за бюджета.
Приходите от ДДС от внос от януари до март са 1,4 млрд. лв., което е със 7% по-малко спрямо същия период на миналата година.
Най-значително е намалението при вноса на промишлени доставки, инвестиционни стоки и транспортно оборудване, показват данни на Министерство на финансите. Основната причина за това вероятно е забавянето на икономиките в редица страни от ЕС, които за основни търговски партньори на България. Приходите от ДДС от сделки в страната са 2,59 млрд. лв., като спрямо миналата година нарастват с 11%.
Изтоник: Труд
Последвайте нашия канал в Телеграм: КритичноБГ