Според анализатори „продуктивният и съдържателен“ първи кръг от новите икономически преговори между Пекин и Вашингтон може да подготви почвата за евентуалното посещение на президента Си Дзинпин в САЩ следващия месец, тъй като двете най-големи икономики в света се опитват да изгладят редица въпроси, пише South China Morning Post.
Първата среща на Икономическата работна група във вторник, председателствана от финансови служители на ниво заместник-министри, премина в „задълбочена, откровена и конструктивна комуникация“, се казва в изявление на Министерството на финансите на Китай. На виртуалната среща бяха обсъдени вътрешната и световната макроикономическа ситуация, двустранните икономически отношения и сътрудничеството в отговор на глобалните предизвикателства, се казва в съобщението.
„Китай изрази своята загриженост. Двете страни ще продължат да поддържат комуникация“, се казва още в изявлението на Министерството на финансите.
Въпреки засиленото съперничество в областта на технологиите – включително забраната за износ на специфични за Китай графични процесори на Nvidia и Intel миналата седмица, която има потенциала да подкопае стремежа на Пекин към развитието на изкуствения интелект – икономическото напрежение между Китай и САЩ показва признаци на отслабване с нарастващите контакти на високо равнище.
Според съобщение на Държавния департамент на САЩ от понеделник външният министър Ван И ще посети Вашингтон по-късно тази седмица и ще се срещне с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и съветника по националната сигурност Джейк Съливан.
Тридневното посещение на Ван И в САЩ, което започва в четвъртък, ще бъде първото му посещение в САЩ от септември 2022 г. насам и има за цел да подготви почвата за дългоочакваната, но все още непотвърдена среща между Си и американския му колега Джо Байдън на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Сан Франциско следващия месец.
Джеймс Чин, професор по азиатски изследвания в Университета на Тасмания в Австралия, заяви, че срещата на Икономическата работна група вероятно е обхванала технологичните спорове, „защото Китай е ядосан“ и иска да окаже натиск върху Вашингтон да премахне бариерите. Той заяви, че срещата ще подготви почвата за пътуването на Ван или за евентуална среща на върха между Си и Байдън през ноември.
„Делегациите се срещнаха виртуално в среща продължила два часа и проведоха продуктивна и съдържателна дискусия по теми, включващи вътрешното и глобалното макроикономическо развитие. Представителите на САЩ също откровено изразиха загриженост“, се казва в изявлението на САЩ.
Срещата във вторник се проведе въз основа на консенсуса, постигнат между вицепремиера Хе Лифенг и министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън – които са и ръководители на двете нови работни групи – при посещението на последната в Пекин през юли.
Джейант Менон, старши научен сътрудник в института ISEAS-Yusof Ishak в Сингапур, заяви, че търговският спор между САЩ и Китай може и да е бил включен в дневния ред, но това може да няма никакво значение, тъй като САЩ не са готови да правят отстъпки. Възможно е САЩ да продължават разговорите с Китай, за да успокоят Европа, Асоциацията на страните от Югоизточна Азия и Япония, добави той.
„Имам чувството, че САЩ се опитват да подобрят малко повече отношенията си с Китай, така че има много контакти на високо равнище“, каза той.
Ян Лианг, професор и ръководител на катедрата по икономика в университета „Уиламет“ в американския щат Орегон, заяви, че подобни срещи нямат силата на съответните правителства да „задвижат процеса“, въпреки че „и двете страни са прагматични и искат да размразят отношенията“. „Те разговарят, за да подготвят почвата за това, което би било приемливо, ако има среща между Си и Байдън“, каза Ян Лианг.