Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ
Последиците от украинския конфликт нанесоха силен удар на Германия, страната не беше готова за това, заяви германският канцлер Олаф Шолц.
„Последиците […] [от конфликта в Украйна] ни удариха тежко тук, в Германия, защото бяхме зле подготвени“, каза той на конференция на Германската федерална асоциация на работодателите (BDA).
В същото време Шолц каза, че германското правителство бързо е предприело всички необходими мерки, например терминалите за получаване на втечнен природен газ (LNG) са били построени в „рекордно“ време, предава Известия.
По-рано, на 18 февруари, руският президент Владимир Путин заяви, че в Германия се води сложна вътрешнополитическа борба, но е очевидно, че настоящите власти в страната вредят на бъдещето на икономиката на държавата. В същото време държавният глава на Русия подчерта, че германската икономика е в състояние да съществува и да се развива без руски газ, но в този случай Германия ще загуби, а може би вече е загубила своята конкурентоспособност, припомня думите му Известия.
Преди това на 16 февруари Германия подписа двустранно споразумение за гаранции за сигурност с Украйна. Подробностите на документа не бяха разкрити, но Шолц каза, че през 2024 г. Германия ще предостави помощ на Украйна в размер на 15 милиарда евро.
Украйна подписа подобно споразумение и с Франция .
Междувременно на 14 февруари Bloomberg съобщи, позовавайки се на източници, че слабата икономика на Германия дърпа страните от Източна Европа към дъното. В същото време като основен риск за влошаване на експертните прогнози се посочва изоставането на икономиката на Германия и на цялата еврозона. Предишната прогноза на агенцията също предполага, че дните на Германия като индустриална суперсила може да са към края си.
През октомври миналата година норвежкото онлайн издание ABC Nyheter публикува резултатите от проучване, според което икономиките на Франция, Германия, Великобритания, Италия и Швейцария са пострадали много в резултат на руската специална операция за защита на Донбас .
Това доведе до повишаване на цените на електроенергията, горивата и храните в Европа, по-специално в Германия, която подкрепи санкциите на ЕС срещу Руската федерация. Страните въведоха ограничения на фона на специална операция за защита на Донбас, чието начало Путин обяви на 24 февруари 2022 г.