Amazon се „обзавел“ с електрически бусове, че да е еко. Дотук добре, ама защо ги зарежда с генератори на дизелово гориво?: Amazon приключи 2024 г., гордо заявявайки, че автопаркът ѝ вече разполага с над 20 000 електрически буса Rivian. Компанията не пропусна да се похвали, че тези возила са „ключова част“ от инициативата ѝ за борба с климатичните промени. В раздела „Устойчиво развитие“ на уебсайта си гигантът отбелязва, че това е част от стремежа им да намалят въглеродните емисии и да направят света по-зелен. Ама, как хубаво звучи, а. Още малко от саморекламата:
„За да постигнем целта си, разширяваме използването на транспортни средства с нулеви емисии, като електрически бусовe и велосипеди, и прилагаме иновации в строителството за по-екологични складове и офиси“, гласи гордо текстът в сайта на компанията. Да настръхнеш от еко!
Дизеловият „генератор“ на истината
Докато от Amazon уверяват, че водят света към спасение от климатичната апокалиптична прогноза (напомняме, че Ал Гор я предвижда от десетилетия), се появи видеоклип в TikTok, който буквално извади на показ как електрическите бусовe Rivian се зареждат от дизелов генератор. Публикували сме видеото в края на репортажа.
Във видеото потребителят @drewgoo иронично коментира:
„Зелената енергия и електромобилите – Amazon се старае. Но сериозно ли? Не обезсмисля ли целия план един дизелов генератор, който зарежда електромобилите? Това няма никакъв смисъл.“
Това разкритие моментално предизвика вълна от критики онлайн. Един от най-популярните коментари в социалните мрежи беше: „Вие се опитвате да спасите планетата, докато горите тонове дизел? Това ли е бъдещето?“
Климатичните „жертви“ на Безос
И докато служителите на Amazon се опитват да спасят репутацията на компанията с пиар фрази, основателят ѝ Джеф Безос спокойно си прекарва времето на суперяхта, задвижвана от мощни дизелови двигатели, или лети с частния си самолет, който изгаря огромни количества авиационно гориво. Явно „извънредната климатична ситуация“ е за всички останали, но не и за милиардерите-климатични шампиони.
Климатичният парадокс
Интересен е и друг въпрос: защо „зелените“ кампании винаги предлагат решения, които включват купуване на още електромобили, соларни панели и батерии? А кой произвежда необходимите редки метали и тези слънчеви панели? Не е трудно да се досетим – голяма част от тези ресурси идват от Китай, който, между другото, едва ли се тревожи за въглеродния си отпечатък.
Гръмките обещания и мрачната действителност
Историята с дизеловия генератор е поредният пример за това как големите корпорации съчетават „зелени“ обещания с лицемерна практика. Докато обикновените хора са убеждавани да се откажат от газовите си котлони и бензиновите си автомобили, корпорации като Amazon просто продължават да въртят бизнеса си, както винаги – под зелена опаковка, но със същото замърсяващо съдържание.
В крайна сметка остава въпросът: наистина ли се грижат за планетата, или просто продават нов продукт под етикета „устойчивост“? И не на последно място – не са ли наивници всички, които им се връзват?
@drewgoo Diesel Generator powering electric Amazon trucks #greenenergy #amazon #electric #fyp @Shawn Edwards852 @Chris Glog @Rob Andrew @darleneabbatessa @Andrew Nydahl @Buckethead3844 @CSaph_1969 @Chelsea Hoover122 @Griff @Heather @John Perry @Michael J Dalfonso @patparkot @Stephanie Goodwill @robwerks13 @toddmarlin458 @Ryan Fleck
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски