Яков Кедми: Путин няма за цел да завладее Киев и Черноморския регион, няма нужда да се фантазира

Яков Кедми, военен експерт

Руският сайт „Свободна преса“ (СП) се обърна към политолога и международен експерт, бивш ръководител на израелската разузнавателна служба „Натив“ Яков Кедми, за да коментира посланията направени от руския президент Владимир Путин по време на неговия ежегоден отговор на въпроси на руснаци и чужди медийни кореспонденти. 

„СП“: Яков, какво според вас каза Путин на чуждестранната публика в редовете или между редовете?

– Яков Кедми: Путин призна, че изчисленията и надеждите, направени преди началото на СВО, са се оказали погрешни. Наред с други неща, военната част на операцията е била недостатъчно обмислена и твърде прибързана. Ако Путин е признал това дори пред вътрешната аудитория, това означава, че той дава да се разбере на външните си опоненти, че работата по грешките е свършена.

Грешките бяха свързани с прекаления оптимизъм и надеждата за споразуменията, които Путин смяташе, че е постигнал. Те не се оправдаха.

Говорейки за целите на СВО, Путин наблегна не само на количественото и качественото ограничаване на военната мощ на Украйна, на нейния статут на необвързана страна, но и на нечленуването ѝ в НАТО.

Киевско-Печорската лавра

За първи път той Путин каза нещо, което досега не е било – свободата на вероизповеданието. Това се дължи на преследването на Руската православна църква

Руският президент се спря и на демократичните свободи, които трябва да бъдат постигнати в тази държава. За първи път той добави нещо, което досега не е било включено – свободата на вероизповеданието. Това се дължи на преследването на Руската православна църква. Важно е да се обърне внимание не само на това, което Путин каза, но и на това, което не каза. Той не каза нищо за процедурата за пълно международно и дипломатическо признаване на статута на Крим и четирите нови региона на Русия.

СП: Защо?

– Това може да бъде оставено на фантазията. Но в същото време Путин каза, че линията на прекратяване на огъня трябва да съответства на сегашната ситуация и – задължително да се вземат предвид границите на регионите, които влязоха в Русия. Тоест, първо да се спрат опитите за силово завземане на тези региони – после всичко останало.

За мен е важно, че Путин промени тона си в оценката на ситуацията в Близкия изток. Струва ми се, че тази оценка беше едностранчива и недвусмислена, както беше представена от редица руски политици. Путин каза, че Израел е загрижен за своята сигурност, което е в правото му.

Путин постави проблемите на кюрдската и палестинската държава на една и съща плоскост, като направи това в отговор на въпрос на турски кореспондент.

Путин заяви, че както Турция, така и Израел обясняват присъствието на войските си в Сирия със съображения за сигурността на своите страни. Това е напълно различен подход, много по-балансиран.

„СП: Яков, ти отбеляза, че думите на Путин към Запада не съдържат точки, а многоточия. Но много руски експерти обичат да „изкривяват“ казаното от президента. Например по следния начин: няма нужда от преговори за статута на новите региони – нека да отидем чак в Киев

– Тези експерти едва ли продължават мисълта на Путин. Те адаптират своите желания и фантазии към нея, и то не винаги професионално. Те предават мечтите си като реалност, приписвайки на Путин това, което той не само не е казал, но и умишлено не е казал.

Путин никога не е казвал, че ще превземе Киев. Той явно преследва тезата си, че предпочита да преговаря за прекратяване на огъня със САЩ.

Владимир Путин, президент на Русия

Яков Кедми: Путин няма за цел да завладее нито Киев, нито Черноморския регион. А вероятността това да се случи е нещо съвсем друго

И единствено продължаването на военните действия по вина на Украйна и нейните западни господари възпрепятства този разговор. А липсата на разговор естествено води до придвижване на Русия на запад. А това може да доведе до това Украйна да загуби способността си да бъде независима държава. Как, въз основа на тези думи на Путин, можем да заключим, че Путин възнамерява да продължи да навлиза в Украйна? Никак, само тези експерти могат да бъдат попитани за логиката на подобни измислици. Путин няма за цел да завладее нито Киев, нито Черноморския регион. А вероятността това да се случи е нещо съвсем друго.

„СП“: Много западни политици, вместо да казват „Русия“, често казват „Путин“. Защо?

микрофон, свобода на словото

Кедми: Западът демонизира Путин, защото би било по-голям проблем да демонизират целия руски народ

– Това е чисто пропагандна техника. Те персонализират всички проблеми, включително и своите, като обясняват, че всички проблеми са само заради Путин. Те демонизират Путин, за да не се противопоставят на Русия и руския народ. Ако направят второто би било твърде опасно за тях. Затова опростяват сложния проблем до примитивно ниво: ако победим Путин, животът ни ще се подобри. Западът отдавна умишлено примитивизира съзнанието на своите граждани.

Макар и при всяко опростяване – те действат срещу руснаците със същите методи, както Хитлер срещу евреите. Русофобската пропаганда върви по същите калъпи и принципи. Тогава за проблемите на Европа бяха виновни евреите, сега са виновни руснаците.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!