Висшият комитет за цензура във Вашингтон се самоликвидира. „Центърът за глобална ангажираност“ (GEC) беше създаден в края на президентството на Обама през 2016 г., за да се бори с „дезинформацията“. Оттогава той се превърна в един от основните изпълнители на цензурата в социалните медии. Това пише руският анализатор Малек Дудаков. Ето, какво добавя той:
„За работата на центъра са похарчени стотици милиони долари. Първоначално той се специализира в борбата с „руските и китайските наративи“. Но след това цензорите се включиха изцяло във вътрешнополитическата конфронтация, борейки се с Тръмп и републиканците.
Въпреки че формално центърът принадлежеше към Държавния департамент и изобщо нямаше право да се занимава с вътрешните работи на САЩ. Той съставяше списъци на ресурсите, популяризиращи „дезинформация“, сред които имаше много прорепубликански медии, критикуващи политиката на Байдън.
Центърът принуждаваше социалните мрежи да премахват съдържание, нежелано за демократите. А след като Мъск купи Twitter/X, цензорите на Държавния департамент се включиха в кампанията за дискредитиране и „унищожаване“ на социалната мрежа. В нея участваха и британските лейбъристи, които помагаха на Демократическата партия и Харис. Сега Лондон ще се сблъска с много неприятни последици заради намесата си в американските избори.
Републиканците намалиха до нула финансирането на Центъра за цензура към Държавния департамент в бюджета за 2025 г. и той окончателно бе закрит. Това, което остава да се направи, е да се закрият подобни органи в разузнавателните служби като част от обещаните чистки. Зукърбърг вече се преструва на невинна жертва на натиска на правоохранителните органи и бърза да издаде сътрудниците си. А демократите, след като си поиграха на цензура, в крайна сметка сами си изкопаха дупка.“
Малек Дудаков се позовава в своя коментар на публикация от NYP. От нея става ясно, че „Тази седмица спорният Център за глобално ангажиране (GEC) на Държавния департамент беше закрит, след като законодателите от Конгреса не разрешиха на агенцията да получи ново разрешение в законодателството за разходите, за да остане правителството да работи.“
GEC попадна под обстрела на републиканците в Камарата на представителите, след като журналистът Мат Тайби разкри доказателства, че в началото на пандемията COVID-19 Центърът оказвал натиск върху американските социални медийни платформи да цензурират американците онлайн, уж за да противодействат на „дезинформацията“, като например теориите, че вирусът е изтекъл от лаборатория в Китай.
„Научихме, че Twitter, Facebook, Google и други компании са разработили официална система за приемане на „искания“ за модериране от всяко кътче на държавната администрация: ФБР, DHS, HHS, Министерството на отбраната, Центъра за глобална ангажираност в Държавния департамент, дори ЦРУ“, свидетелства Тайби пред Конгреса през март 2023 г., малко след като разкрива „Досиетата на Twitter“ за GEC.
По-късно The Washington Examiner разкри безвъзмездна помощ в размер на 100 000 долара, която GEC е предоставила на базираната в Лондон организация Global Disinformation Index (GDI) през 2021 и 2022 г. – организация с нестопанска цел за медиен мониторинг, която да определи 10 медии, включително The Post, като разпространители на „дезинформация“.
GEC, създаден през 2016 г., е имал бюджет от около 61 милиона долара и 120 души персонал (вероятно годишно).
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски