Христова: Борисов няма полезен ход. Страхува се от ролята на главния прокурор. Пеевски ескалира в неприемливи социални форми
Поведението на политиците след изборите следва строга логика, заложена в предизборната кампания. Логиката се определя от личните им интереси, особено тези на лидерите им. Разделям интересите на два типа – такива, свързани със страховете на лидерите, отнася се за Борисов и ГЕРБ. Проблемът е свързан с разпределянето на регулаторите и с ролята на главния прокурор. Останалите политически партии имат частично същата мотивация, но по-големият процент е за правене на група, която би могла да направи правителство, което е политическо послание. Това каза за “Фокус“ политическият психолог проф. Антоанета Христова.
Тя направи следният извод: „До края на годината няма да имаме правителство, ако не се направят супер компромиси и линията антипеевски не остане единствена за взимане на решения, както и изясняване проблемът с прокуратурата“.
“Борисов направи предложение за четворна коалиция, защото отвън имаше протести. Едно от исканията на протестиращите беше разграничаване от “ДПС – Ново начало“. Спокойните протести създаваха притеснение у политиците и затова Борисов имаше едно социално желателно поведение. В ръцете му остава процесът на преговаряне, който може да продължи неопределено дълго време.
Нищо от нещата, които се говорят официално не е от значение. От значение е как успокояваме отделните политици. За едни това е главният прокурор, за други това е как да не си изгубят малкото избиратели, които се върнаха при тях. За трети, как да удовлетворят хората, които са стъпили на два стола, бидейки депутати и т.н. и т.н.
Всички тези мотиви не служат за обединение на принципи и политики, а служат да успокояват отделните политически лидери. В момента Борисов няма полезен ход, като първа политическа сила. В момента той е в период на тупкане на топката, дълго време ще я тупа. За него полезният ход вероятно ще се случи след Нова година. От страна на ГЕРБ не очаквам бързи действия в рамките на ноември и декември. А януари – вече ще видим. И дали ще може да се направи формула извън ГЕРБ и ДПС, това е въпросът“, отбеляза проф. Антоанета Христова.
По думите й поведението на Делян Пеевски доста ескалира в неприемливи социални форми. „Сложно е, не му е лесно на Пеевски, той си е биткаджия и да видим битката му с всички средства докъде ще го доведе“, подчерта проф. Антоанета Христова.
Тя направи своята прогноза за днешното заседание на Народното събрание: „Ако се избере председател на Народното събрание, парламентът започва да работи. Работата на парламента предполага попълването на определени квоти и избирането на определени съдии, с което балансите в различните места – Конституционен съд, ВАС и т.н. ще се променят. Това ще даде възможност за определени действия, които ще създадат напрежение в определени лидери.
Не съм убедена, че лидерите на по-големите политически партии имат интерес от това по-бързо избиране на председател на парламента. Може и да не се избере“, заключи проф. Антоанета Христова.
„В момента в парламента виждаме една широко отворена врата и тя е към нови избори. Тя се поддържа отворена от резултатите от изборите. Изключително патова ситуация, трудна. Не на последно място виждаме много декларации, отричащи всички останали„. Това коментира от своя страна пред bTV социологът Боряна Димитрова. По думите ѝ обаче има и една полуотворена врата.
„Тя дава едни леки надежди, че може да се стигне до съставяне на правителство – трудно, с много преговори и компромиси, но все пак да се стигне. Заявката на Бойко Борисов да е премиер аз я виждам като една по-силна заявка, сложена на масата. Тя е реципрочна на силната заявка на ПП-ДБ за санитарен кордон около Пеевски“, коментира Димитрова.
През тези два дни тя все пак вижда заявка за начало на водене на преговори, защото такава до момента нямаше.
Според Боряна Димитрова не трябва единствено и само да се говори за проблема с купуването на гласове, заравяйки си главата в пясъка, а да се търси решение на този проблем.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски