Начало Политика Френските фермери на бунт до сградата на Европапарламента в Страсбург

Френските фермери на бунт до сградата на Европапарламента в Страсбург

от kritichno.a
фермери трактори франция

Френските фермери на бунт до сградата на Европапарламента в Страсбург

Снощи се състоя протестна акция на френски земеделци от региона Франш Конте срещу споразумението за свободна търговия между ЕС и южноамериканския блок Меркосур (Бразилия, Аржентина, Уругвай, Парагвай и Боливия) предизвика напрежение в Страсбур и стана причина за засилено полицейско присъствие около сградата на Европейския парламент тази вечер.

фермери

Жандармеристи са блокирали колона от около 20-30 трактора на около километър от основната сграда на институцията.

Жандармеристи са блокирали колона от около 20-30 трактора на около километър от основната сграда на институцията. “Да върнем земеделието на фермерите”, пише на един от плакатите, окачени върху един от тракторите. Има и надписи с неприлично съдържание, видя на място БТА. “Нямаме за цел да създаваме неудобства на гражданите и да притесняваме нашите потребители. Но ще прекараме нощта на улицата. Така ще покажем недоволството си. Местното селско стопанство е под заплаха”, каза за БТА един от протестиращите. Той и колегите му си запалиха огън в празни варели.

Според недоволните сделката с Меркосур ще доведе до нелоялна конкуренция, а на европейските пазари ще навлязат много храни и други стоки, които не отговарят на европейските регулации.

Миналата седмица големи фермерски демонстрации срещу споразумението се проведоха и в Белгия, а в събота полски фермери блокираха граничния пункт „Медика“ с Украйна в знак на протест срещу сделката.

ФермериПак миналата седмица фермери блокираха френско-испанската граница, но после блокадата бе вдигната. Конвои от трактори се отправиха към Бордо и Монтобан, за да блокират търговски центрове. Главна движеща сила е синдикатът „Селска координация“, чиито лидери заплашиха, че ще предизвикат хаос, тъй като получават само словесни обещания от властите.

Полша също се противопоставя на споразумението за свободна търговия между ЕС и Меркосур с южноамериканските страни в сегашния му вид, каза министър-председателят на страната Доналд Туск във вторник, присъединявайки се към Франция, която се противопостави на споразумението, според европейските фермери, което ще ги изложи на нелоялна конкуренция. Това пише Ройтерс.

Фермерите не приемат споразумението между Европейския съюз и блока Меркосур, който включва Бразилия, Аржентина, Боливия, Парагвай и Уругвай, възразявайки, че то ще позволи голям внос на продукти, които не са обвързани от същата строга регулация, с която се сблъскват в ЕС.

фермери

Полските също не приемат споразумението, което определят като начало на нелоялна конкуренция. Освен това, според тях, проверката на качеството на храните в Южна Америка е значително по-слабо от това в Европа

„Полша не приема и ние не сме сами, ние няма да приемем в тази форма споразумението със страните от Южна Америка, тоест групата Меркосур, за свободна търговия“, каза премиерът Доналд Туск преди началото на правителството среща. Сделката за свободна търговия ЕС-Меркосур предвижда допълнителен внос в Европа на 99 000 тона говеждо месо, 190 000 тона захар, 180 000 тона пилешко месо и 1 милион тона царевица.

Прави впечатление, че големите европейски медии отразяват новината сухо и с няколко изречения, колкото да се каже, че протестът не е пренебрегнат.

КритичноБГ припомня, че не само фермерите в континентална Европа протестират, но и тези във Великобритания. На 20 ноември  известният руски геполитически анализатор Малек Дудаков коментира разрастващите се бунтове във Великобритания на фермерите в своя профил в Телеграм. Те се обявиха против правителството на лейбъристите начело с премиера им Кийр Стармър, който започва политика на драконовско затягане на бюджета, орязване на разходите и вдигане на данъците.

Ето, какво написа той:

„Великобритания, след ЕС, е засегната от бунт на фермерите. Хиляди фермери с трактори обявиха война на кабинета на Киър Стармър. Лейбъристите искат буквално да ги унищожат като класа, смазвайки ги със зелени регулации и данъци, които се въвеждат на фона на бюджетната криза.

фермери

Великобритания, след ЕС, е засегната от бунт на фермерите. Хиляди фермери с трактори обявиха война на кабинета на Киър Стармър. Лейбъристите искат буквално да ги унищожат като класа, смазвайки ги със зелени регулации и данъци, които се въвеждат на фона на бюджетната криза.

Фермерите, от друга страна, обещават да блокират пристанищата и да спрат да снабдяват пазара, което ще доведе до рязко покачване на цените и недостиг. Много от тях притежават земята си от векове. Сега те ще бъдат подложени на тотално „кразкулачване“. Алтернативата е да се унищожат посевите им и върху тях да се построят вятърни турбини.

А лейбъристите предлагат да последват и примера на Тачър, която се разправи с работническите синдикати. Тогава тя започна процеса на деиндустриализация на Великобритания, която на практика беше лишена от всякаква промишленост. Сега същото ще се случи и с фермерския пазар.

Великобритания

Великобритания вече купува половината от храната си от чужбина. Така че всеки път, когато логистичните вериги са нарушени от онези същите хуси, се появява недостиг на храна.

Великобритания вече купува половината от храната си от чужбина. Така че всеки път, когато логистичните вериги са нарушени от онези същите хуси, се появява недостиг на храна. Подобно е положението и с енергетиката, тъй като находищата в Северно море и собствените рафинерии на страната също бавно се извеждат от експлоатация. Ако не друго, ще има прекъсвания на електрозахранването.

Но фермерите няма да търпят мълчаливо собственото си унищожение – затова започват да се бунтуват все повече и повече. А британската икономика окончателно се затваря в сферата на финансите и услугите.

Но фермерите няма да търпят мълчаливо собственото си унищожение – затова започват да се бунтуват все повече и повече. А британската икономика окончателно се затваря в сферата на финансите и услугите. В крайна сметка обаче ще се окаже, че парите не могат да се изядат.

В крайна сметка обаче ще се окаже, че парите не могат да се изядат. И е трудно да се отопляваш с тях. И ще става все по-трудно да се купува всичко в чужбина, тъй като търговските войни набират скорост.“ Малек Дудаков се позовава на новина на английското издание News.sky със заглавие: Фермерите „могат да блокират пристанищата и да нарушат доставките на храна“ в знак на протест срещу промените в бюджетните данъци

Фермерите биха могли да блокират пристанища или да причинят недостиг на храна, като откажат да доставят продукцията си, ако правителството не се вслуша в призивите да преосмисли промените в данъка върху наследството, направени в бюджета..

„Фермерите биха могли да блокират пристанища или да причинят недостиг на храна, като откажат да доставят продукцията си, ако правителството не се вслуша в призивите да преосмисли промените в данъка върху наследството, направени в бюджета… Организаторите очакват около 10 000 души да преминат през столицата в мирен митинг, за да демонстрират силата на чувството, което не цели да предизвика безпокойство сред обществото.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

 

Други новини