Начало Политика Фицо след протестите: Няма да подам оставка. Организаторите на Майдана в Украйна са зад тях. Ще ги изхвърлим! ВИДЕО

Фицо след протестите: Няма да подам оставка. Организаторите на Майдана в Украйна са зад тях. Ще ги изхвърлим! ВИДЕО

от kritichno.a
Роберт Фицо

Фицо след протестите: Няма да подам оставка. Организаторите на Майдана в Украйна са зад тях!: Словашкият премиер Роберт Фицо за пореден път се оказа в центъра на политическа буря, след като десетки хиляди протестиращи излязоха по улиците, за да изразят несъгласието си с политиката на неговото правителство. Според организаторите около 60 000 души са се събрали в столицата Братислава, а общият брой на демонстрантите в страната достига впечатляващите 100 000 – най-мащабният протест откакто Фицо се завърна на власт през 2023 г.

Причините за недоволството: Русия, ЕС и Фицо

Робер Фицо и Владимир Путин

Протестите бяха предизвикани от посещението на премиера в Москва през декември, където той се срещна с руския президент Владимир Путин по проблема с предстоящото спиране (а вече факт от 1 януари) на газа към страната му, заради Украйна.

Протестите бяха предизвикани от посещението на премиера в Москва през декември, където той се срещна с руския президент Владимир Путин по проблема с предстоящото спиране (а вече факт от 1 януари) на газа към страната му, заради Украйна. Това събитие разпали политическите страсти в Словакия, страна, която балансира между лоялността си към ЕС и НАТО и историческия натиск от изток.

Протестиращите обвиниха Фицо, че тласка страната към сближаване с Русия за сметка на демократичните ценности и евроатлантическата интеграция. Критиците му заявяват, че управляващата коалиция отслабва демократичните устои и подкопава свободите, които Словакия е изградила през последните десетилетия.

Фицо: „Правителството се сменя само с избори“
В интервю за обществената телевизия премиерът категорично отхвърли възможността за оставка. „Правителството може да бъде сменено само ако има избори“, заяви той, демонстрирайки увереност, че опонентите му няма да успеят да свалят кабинета чрез натиск от улицата.

Обвинения в „външна намеса“

Киев след Майдана

Според него експерти, участвали в организирането на протестите в Украйна през 2014 г. (по време на събитията на Майдана) и в Грузия през 2022 г., сега са се насочили към Словакия.

Фицо не се поколеба да хвърли светлина върху организаторите на протестите, като заяви, че разполага с разузнавателна информация за външна намеса. Според него експерти, участвали в организирането на протестите в Украйна през 2014 г. (по време на събитията на Майдана) и в Грузия през 2022 г., сега са се насочили към Словакия.

Естествено той конкретни доказателства, за да не компрометира тайните служби. Фицо посочи, че се подготвя списък с лица, които ще бъдат изгонени от страната. Този ход поражда въпроси дали премиерът не се опитва да използва „външната заплаха“ като средство за консолидиране на властта си и за отслабване на протестното движение.

Опозиция и обвинения
Опозиционните партии и гражданските организации, които стоят зад протестите, естествено категорично отхвърлят обвиненията на премиера. Те заявяват, че демонстрациите били автентичен израз на недоволство от политиката на правителството, а не продукт на международен заговор.

Историята се повтаря
Протестите напомнят за 2018 г., когато убийството на разследващия журналист Ян Куцяк и годеницата му доведе до масови демонстрации, които принудиха Фицо да подаде оставка. Настоящите прояви на недоволство, макар и различни по своя характер, показват, че напрежението в словашкото общество не е намаляло, пишат местните и западните медии, като си търсят за мотив недоволство към Фицо. Всъщност той спечели изборите по безапелационен начин, което подчертава огромното доверие на словашкото общество в него и линията на политиката му.

Международният контекст
Политиката на Фицо за „добри отношения с всички страни“ пораждала противоречия, допълват западни издания. От една страна, той твърди, че Словакия ще продължи да бъде част от ЕС и НАТО, като това ще определи външната политика на страната. От друга страна, критиките му към определени политики на ЕС и действията му за сближаване с Русия карат мнозина да поставят под въпрос истинските му намерения. Всъщност безпристрастен прочит на изявленията му показва, че той изка запазване на търговските отношения с Русия и внос на евтини енергоресурси, което влудява Бръксел.

Моделът „Майдан“ и геополитическите аналогии
Сравненията с протестите в Украйна през 2014 г. и тези в Грузия в края на 2022 г. не са случайни. Както и в тези случаи, протестите в Словакия се описват като борба за посока: дали страната ще остане в орбитата на западните демокрации, или ще се обърне към Русия, допълват отново западните издания. За съжаление антируската риторика започва да губи своята сила сред хората, но рупорите на либералите не са го разбрали.

В крайна сметка, въпросът е дали Фицо ще успее да удържи позициите си, или протестите ще се превърнат в катализатор за поредната политическа промяна в страната. Словакия стои на кръстопът, а изборът й ще бъде наблюдаван с внимание от цяла Европа. Същата Европа, която е в паника, че вече завива надясно!

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини