Финансов мениджър от Уолстрийт бие тревога за потенциален срив на имотния пазар: Бившият финансов мениджър от Уолстрийт и настоящ финансов анализатор Ед (Едуард) Дауд от PhinanceTechnologies.com публикува нов доклад, озаглавен „Опасност от дълбока световна рецесия през 2025 г.“. В него Дауд анализира икономическите тенденции и предупреждава за предстоящи глобални предизвикателства. Според него световната икономика е била поддържана от политиките на администрацията на Джо Байдън, но това не може да продължава дълго и неизбежният срив предстои тази година. Това пише в анализа на Ед Дауд.
Имиграцията и нейното икономическо въздействие

Ед Дауд обръща специално внимание на ролята на имиграцията в икономиката на САЩ. Той посочва, че през последните четири години в страната са пристигнали между 10 и 15 милиона имигранти, което значително надвишава обичайния годишен приток от около един милион души
Ед Дауд обръща специално внимание на ролята на имиграцията в икономиката на САЩ. Той посочва, че през последните четири години в страната са пристигнали между 10 и 15 милиона имигранти, което значително надвишава обичайния годишен приток от около един милион души. „Това е нова икономическа променлива и тя изкриви икономиката“, заяви Дауд. По думите му, част от тези имигранти са успели да намерят работа, но мнозина са зависими от социални помощи и жилищно настаняване, финансирани от неправителствени организации, които са получили значителни средства от правителството. Това пише анализаторът.

Дауд обяснява, че тази целенасочена логистична операция е довела до изкривяване на пазара на труда и жилищата.
Дауд обяснява, че тази целенасочена логистична операция е довела до изкривяване на пазара на труда и жилищата. „Системата на НПО беше наситена с пари, за да се осигури тази мащабна логистична операция“, посочва той. По думите му, тази политика е смекчила някои икономически проблеми, но не е довела до реален икономически растеж. Вместо това е създала временна стабилност, която не може да бъде поддържана дългосрочно. Това допълва анализаторът.

Той посочва, че след избирането на Тръмп вече се наблюдават случаи на самодепортация, а наемните цени за нови наематели значително са спаднали, което има пряко въздействие върху жилищния пазар
Според Дауд, политиките на настоящия президент на САЩ Доналд Тръмп ще променят тази динамика. Той посочва, че след избирането на Тръмп вече се наблюдават случаи на самодепортация, а наемните цени за нови наематели значително са спаднали, което има пряко въздействие върху жилищния пазар. „Ефектът на Тръмп започна в момента, в който беше избран“, отбелязва Дауд. По думите му, това задържане на наемните цени е ограничило инфлацията в сектора на жилищата, но като цяло икономиката остава нестабилна. Това пише финансовият анализатор.
Предстояща глобална рецесия през 2025 г.

Дауд предупреждава, че през 2025 г. светът ще се изправи пред дълбока рецесия. „Останалият свят вече започва да я усеща. Това ще бъде глобална рецесия“
Дауд предупреждава, че през 2025 г. светът ще се изправи пред дълбока рецесия. „Останалият свят вече започва да я усеща. Това ще бъде глобална рецесия“, заявява той. По думите му, жилищният пазар в САЩ ще преживее мини-криза, която ще се характеризира със стагнация, липса на сделки и недостъпност на жилищата за мнозина. Според Дауд, жилищният пазар вече показва признаци на застой, като обемът на сделките е нисък, а цените остават високи, което прави жилищата недостъпни за средната класа. Това допълва той.

„Ние влизаме в 18-годишен цикъл на жилищния пазар. Последният цикъл беше през 2007 г., а ако добавим 18 години, стигаме до 2025 г.“
„Ние влизаме в 18-годишен цикъл на жилищния пазар. Последният цикъл беше през 2007 г., а ако добавим 18 години, стигаме до 2025 г.“, обяснява Дауд. По думите му, този цикличен характер на жилищния пазар, съчетан с икономическата несигурност, ще доведе до сериозни предизвикателства за средната класа. Той предупреждава, че икономиката на средната класа е в упадък, а показателите на БВП ще продължат да намаляват, създавайки „идеалната буря“ за администрацията на Тръмп. „Избягването на икономическата болка е невъзможно“, категоричен е Дауд. Това пише анализаторът.
Сравнение с управлението на Роналд Рейгън

Дауд прави паралел между настоящата икономическа ситуация и първия мандат на Роналд Рейгън. „Той беше избран при спад на реалните заплати с 2%. Същото се случи и преди изборите през 2024 г.“
Дауд прави паралел между настоящата икономическа ситуация и първия мандат на Роналд Рейгън. „Той беше избран при спад на реалните заплати с 2%. Същото се случи и преди изборите през 2024 г.“, отбелязва той. Според него, както Рейгън е трябвало да се справи с рецесия в началото на мандата си, така и Тръмп ще трябва да приложи политики за икономическо възстановяване в ограничен период от време. Това допълва Дауд.
„Ако Тръмп успее да приложи своите политики ефективно, след кризата може да последва икономически бум“, прогнозира финансовият анализатор. Според него, тази ситуация е предизвикателство, но също така представлява възможност за икономически растеж, ако бъдат взети правилните решения. Това пише в анализа му.
Инвестиционни препоръки и перспектива за AI технологиите
Дауд остава привърженик на златото като дългосрочна инвестиция. „Златото е добра инвестиция в дългосрочен план“, посочва той. Според него, лихвените проценти ще започнат да спадат, което прави фиксирането на текущите ставки разумно решение за мнозина. Това допълва анализаторът.

„AI е надценен и в състояние на балон“, категоричен е Дауд. Той прогнозира, че текущите високи цени на AI технологиите ще претърпят значителен спад, тъй като пазарът е пренаситен и липсва реална възвращаемост на инвестициите
В същото време той изразява скептицизъм относно бъдещето на изкуствения интелект (AI), като го сравнява с дотком балона от началото на 2000-те години. „AI е надценен и в състояние на балон“, категоричен е Дауд. Той прогнозира, че текущите високи цени на AI технологиите ще претърпят значителен спад, тъй като пазарът е пренаситен и липсва реална възвращаемост на инвестициите. Това пише в анализа му.
Ед Дауд предупреждава за предстоящи икономически предизвикателства през 2025 г., които ще засегнат не само САЩ, но и целия свят. Той подчертава необходимостта от внимателно планиране и адаптиране към променящите се икономически условия. В същото време Дауд остава оптимист за възможностите за икономически растеж в дългосрочен план, ако бъдат приложени правилните политики. Това пише финансовият анализатор в новия си доклад.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ