Ударила ли е Украйна отново Русия с ATACMS? И то военно летище? Ще отговори ли Москва с Орешник, ако е така?
Украински анализатори споделят, че Киев за първи път е нанесъл удар по военно летище в руската Курска област с американски балистични ракети ATACMS, пише „Украинска правда“, цитирана от „Фокус“.
Според експертите, през нощта на 25 ноември украинските ракетни войски са извършили нападение с две ракети ATACMS с касетъчни бойни глави М39 на територията на руското военно летище „Халино“ в град Курск. Установената геолокация показва, че ракетите са атакували стоянка на самолети. Все още не е известно дали те са били там в момента на удара.
Ето, какво пише руският военен сайт Avia:
Украйна нанесе удар с ATACMS по летище в района на Курск. В нощта на 25 ноември украинските военни атакуваха летище в района на Курск с ракети ATACMS, съобщава каналът Telegram „Fighterbomber“, който се ръководи от бившия военен пилот Иля Туманов. Изстреляни са общо осем ракети, от които седем са свалени от руски системи за ПВО. Какво обаче се е случило с друга ракета, не се уточнява.
Както отбелязва източникът, целите на атаката остават неясни. На летището отдавна няма военни самолети, което поставя под съмнение ефективността на подобен удар.
„Е, както се очакваше, украинците удариха ATACMS на летището в района на Курск през нощта. 8 ракети. 7 са свалени от нашата ПВО. Къде са удряли и какви цели са искали да постигнат не е особено ясно, тъй като там отдавна няма авиация “, се казва в съобщението.
Експерти спекулират, че това може да е опит за дезактивиране на инфраструктура, използвана за доставка или поддръжка на военно оборудване. Руските власти все още не са коментирали инцидента.
В друга своя статия изданието пита: Русия ще предприеме ли нова атака по Орешник в отговор на атака с 13 ракети ATACMS?
След поредица от масирани атаки с ракети ATACMS на руски територии, въпросът за вероятността от ново използване на хиперзвуковата ракетна система „Орешник“ срещу Украйна се превърна в една от основните теми на дискусия сред военните анализатори. По-специално, експертите се чудят дали да очакваме удар в отговор на вчерашните и днешните атаки от украинските въоръжени сили.
Ден преди това, както беше съобщено, Украйна изстреля пет балистични ракети ATACMS , които бяха насочени към цели в района на Курск. Тази нощ атаките продължиха: според доклади от регионите противовъздушната отбрана е свалила осем ракети ATACMS , включително тези, насочени към летища и стратегически цели.
Експерти смятат, че Русия може да отговори с огледални или асиметрични действия. Припомняме, че хиперзвуковият комплекс „Орешник“ преди това беше използван за нанасяне на удари по Днепър. Военни анализатори отбелязват, че Орешник е не само ефективно оръжие, но и мощен елемент за психологически натиск.
Късно снощи се разбра, че Белият дом потвърди, че въоръжените сили на Украйна (ВСУ) имат разрешение да използват американски ракети с голям обсег ATACMS за удари срещу Русия, съобщи Известия.
„Те (Украйна. – Ред.) могат да използват ATACMS, за да се защитят в случай на извънредна ситуация“, каза Джон Кърби, координатор по стратегическите комуникации в Съвета за национална сигурност на Белия дом, на затворен брифинг за пресата.
Според него Белият дом е сменил тактиката и е дал указания на украинската армия за възможността за използване на ATACMS за атаки по конкретни видове цели, включително района на Курск и близките територии.
Руският сайт Московски комсомолец пише: „Руското министерство на отбраната съобщи, че осем балистични ракети са били свалени от системи за ПВО. Освен това през деня руската противовъздушна отбрана свали 6 управляеми авиационни бомби JDAM и 45 БПЛА.“ Военното министерство на Русия обаче не потвърждава, че това са ракети ATACMS.
КритичноБГ обръща внимание, че новината може и да е фалшива. Докато не бъде потвърдена от военните министелства на Русия и Украйна остава с сферата на медийните спекулации.
Междувременно се появи съобщение, че Швеция е предала на Украйна компоненти за изтребители JAS 39 Gripen, въпреки че самолетите все още не са доставени. Тези резервни части ще бъдат достатъчни за 14 самолета, пише британската разузнавателна компания Janes.
Тази доставка стана известна от изявлението на шведския министър на отбраната Пол Джонсън след пресконференция на 22 ноември 2024 година. Самата доставка на резервните части е била извършена по-рано – през септември, отбелязват от Janes.
В същото време все още е под въпрос кога ще се осъществи прехвърлянето на самите изтребители Gripen в Украйна. Не е ясно и дали наистина става въпрос за доставка на 14 самолета или само за запас от резервни части, които теоретично ще бъдат достатъчни за такъв брой изтребители.
Defence Express отбелязва, че освен Швеция оператори на самолетите в Европа са още Унгария и Чешката република. И двете страни разполагат с точно 14 самолета от този тип.
„С други думи, изглежда, че броят от 14 самолета JAS 39 Gripen може да разглежда като стандартна експортна практика за самите шведи“, споделят експертите.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски