Тръмп предложи армията на САЩ да се намеси, за да гарантира сигурността на изборите от „вътрешния враг“

Доналд Тръмп, президент на Съединените щати и кандидат за поста

Тръмп предложи армията на САЩ да се намеси, за да гарантира сигурността на изборите

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп предложи използването на Националната гвардия и въоръжените сили на страната, за да се изправи срещу така наречения „вътрешен враг“ в деня на изборите. В интервю за Fox News Тръмп изрази безпокойство не от действията на чужди агенти или собствените си поддръжници, а по думите му от „радикални леви лунатици“, които представляват заплаха за вътрешната сигурност на страната.

„Основната ми грижа са хората вътре в страната. Имаме някои много лоши хора, болни хора. Това са радикални леви лунатици. И това може лесно да се справи с Националната гвардия, ако е необходимо, или военните, ако ситуацията е наистина става сериозно“, каза Тръмп.

Тези изявления на бившия президент предизвикаха вълна от дискусии в американското общество, тъй като участието на армията в изборите традиционно се възприема като спешна мярка, свързана със сериозни нарушения на закона и реда.

Тръмп многократно критикува „радикалната левица“ и ги обвинява в подкопаване на демократичните процеси в Съединените щати, което доведе до засилена политическа поляризация в страната.

Американски войници патрулират в метрото в Ню Йорк

Американски войници патрулират в метрото в Ню Йорк

Той отбеляза също, че ситуацията може да ескалира и изрази увереност, че силите на реда са в състояние да овладеят ситуацията. В същото време Тръмп отново спомена необходимостта от защита на изборите и законността и реда от „вътрешна заплаха“. Тръмп и преди е правил подобни изявления на фона на опасенията си относно изборни измами и политически вълнения, свързани с протестите. По време на президентството си той многократно подчертаваше „вътрешния враг“, обвинявайки леви политици и активисти, че се опитват да разрушат традиционните основи на американската демокрация.

Критиците на Тръмп обаче смятат, че реториката му е насочена към увеличаване на страха и недоверието сред поддръжниците му преди изборите, което може да доведе до допълнително нарастване на напрежението в обществото.

Някои експерти предупреждават също, че призивите на бившия президент за използване на военни могат да създадат опасен прецедент и да породят съмнения относно легитимността на изборния процес.

Колона от мигранти от Мексико придвижваща се към САЩ

Колона от мигранти от Мексико придвижваща се към САЩ

Междувременно стана ясно, че кандидатът на Републиканската партия за президент Доналд Тръмп обеща да назначи допълнителни 10 000 служители по границата, ако бъде преизбран за президент, и засили атаките си срещу кандидата на Демократическата партия Камала Харис по въпроса за имиграцията, предаде Ройтерс, цитира БТА.  Тръмп заяви, че ще изпълни целта, като поиска от Конгреса на САЩ да финансира 10-процентово увеличение на заплатите на служителите на граничните патрули и 10 000 долара бонус за задържане на работното място и подписване на договор, по време на митинг в оспорвания щат Аризона, на границата с Мексико.

Заобиколен от лидерите на профсъюза на граничните полицаи, които дадоха своята подкрепа за Тръмп, бившият президент заяви: „Това ще гарантира, че ще можем да наемем и задържим необходимите ни служители на гранични патрули“.

Тръмп продължава да води оспорвана надпревара с вицепрезидентката Харис преди предстоящия президентски вот на 5 ноември. Нелегалната имиграция е основна грижа на избирателите, а мнозинството от тях смятат Тръмп за човека, който най-добре може да се справи с нея, сочат социологически проучвания.

Понастоящем в Съединените щати има около 20 000 служители на гранични патрули.

Стълкновение между граничния патрул на границата с Тексас и мигранти от Мексико

Стълкновение между граничния патрул на границата с Тексас и мигранти от Мексико

Според данни на правителството по време на управлението на Байдън са били арестувани около 7 милиона мигранти, пресекли незаконно границата между САЩ и Мексико – рекордно висок брой, който подхранва критиките към Харис и Байдън от страна на Тръмп и други републиканци, отбелязва Ройтерс.

Харис изложи плановете си за поправяне на „счупената имиграционна система“, като същевременно отправи обвинения към Тръмп, че „раздухва пламъците на страха и разделението“ относно влиянието на имигрантите върху американския начин на живот. Харис също така призова за по-строги ограничения за предоставяне на убежище и обеща да превърне в „основен приоритет“ спирането на трафика на смъртоносния опиоид фентанил в Съединените щати.

В петък Тръмп призова за смъртно наказание за „всеки мигрант“, който убие американски гражданин. През последните седмици кампанията Тръмп значително засили антиимиграционната си реторика. Миналия месец той нарече имигрантите, които пребивават в САЩ нелегално и извършват сериозни престъпления, „чудовища“ и „хладнокръвни убийци“.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!