Тръмп потвърди: Да, ще използвам ивънредно положение и армията за депортирането на мигранти

Доналд Тръмп, президент на Съединените щати и кандидат за поста

Тръмп потвърди: Да, ще използвам ивънредно положение и армията за депортирането на мигранти

Доналд Тръмп потвърди в понеделник, че администрацията му ще обяви национално извънредно положение и ще използва американската армия за извършване на масови депортации на имигранти без документи.

Колона от мигранти от Мексико придвижваща се към САЩ

Колона от мигранти от Мексико придвижваща се към САЩ

В публикация в социалните медии рано сутринта Тръмп отговори „ВЯРНО!!!“ към пост от Том Фитън, президент на консервативната група Judicial Watch, който написа на 8 ноември, че следващата администрация „ще използва военни активи, за да обърне инвазията, причинена Байдън чрез програма за масово депортиране“.

След решителната си победа Тръмп заяви, че възнамерява да изпълни предизборното си обещание да извърши масови депортации, започвайки от първия ден на президентството си. Но много аспекти на това, което той описа като „най-голямата програма за депортиране в американската история“, остават неясни.

мигранти

Тръмп заяви, че възнамерява да изпълни предизборното си обещание да извърши масови депортации, започвайки от първия ден на президентството си. Описа я като „най-голямата програма за депортиране в американската история“

По-рано Тръмп е предполагал, че ще разчита на военновременни правомощия, военни части и симпатизиращи държавни и местни лидери. Но такава обширна кампания, и използването на военен персонал за нейното провеждане, вероятно ще предизвика правни предизвикателства и отпор от страна на лидерите на демократите, някои от които вече казаха, че ще откажат да сътрудничат на програмата за депортиране на Тръмп.

Чрез кадрови съобщения новоизбраният президент събра екип от лоялисти и хардлайнери, за да приложи репресии срещу имиграцията за втори мандат.

Том Хоман, изпълняващият длъжността директор на имиграцията и митническото правоприлагане в първата си администрация, беше обявен за „граничен цар“ с широки правомощия. В кратка публикация в социалните медии, обявяваща позицията, Тръмп каза, че Хоман ще „отговаря за цялото депортиране на нелегални чужденци обратно в страната им на произход“.

Стълкновение между граничния патрул на границата с Тексас и мигранти от Мексико

Стълкновение между граничния патрул на границата с Тексас и мигранти от Мексико

За втори мандат се завръща и Стивън Милър, главен защитник на най-противоречивите имиграционни политики на последната администрация, включително използването на разделянето на семейството като средство за възпиране. Милър беше назначен за заместник-началник на кабинета на Белия дом по политиката и съветник по вътрешната сигурност, което му даде широкообхватно влияние върху имиграционната политика.

Завършвайки екипа, той номинира губернатора на Южна Дакота, Кристи Ноем, лоялист с дълго досие, за следващия си секретар на Министерството на вътрешната сигурност.

Националната гвардия на САЩ на границата с Мексико

Експерти и защитници казват, че кампания за депортиране в мащаба, който Тръмп очерта, би повдигнала правни и логистични предизвикателства, да не говорим за растящите разходи и инфраструктура, необходими за детайлизиране и депортиране на милиони хора, много от които живеят в страната поне от десетилетие, допринасят за работната сила и споделят домакинство с членове на семейството на американски граждани.

Тръмп и Милър описаха планове за федерализиране на персонала на държавната национална гвардия и разполагането им за налагане на имиграционните мерки, включително изпращане на войски от приятелски управлявани от републиканците щати в съседни щати с губернатори, които отказват да участват. Милър се застъпи и за изграждането на широкомащабни „лагери“ за задържане.

В първото си интервю след изборите Тръмп каза на NBC News, че няма „друг избор“, освен да приложи план за масово депортиране, независимо от цената.

„Това не е въпрос на цена“, каза той. „Не е – наистина, нямаме избор. Когато хората биват убивани, когато наркобосовете са унищожили цели щати, сега те ще се върнат в тези страни, защото няма да останат тук. Няма етикет с цена.“ 

Тръмп

В първото си интервю след изборите Тръмп каза на NBC News, че няма „друг избор“, освен да приложи план за масово депортиране, независимо от цената.
„Това не е въпрос на цена“, каза той. „Не е – наистина, нямаме избор

Според оценка на Американския имиграционен съвет депортирането на 1 милион души годишно би струвало повече от 960 милиарда долара за едно десетилетие. Тръмп в различни моменти твърдеше, че ще депортира най-малко 15 милиона – и дори до 20 милиона – хора, които са в САЩ незаконно, но цифрата не е потвърдена.

Приблизително 11 милиона души са живеели в Съединените щати без разрешение към 2022 г., според анализ на Pew Research. Миграцията към границата на САЩ достигна рекордни нива през 2022 г. и 2023 г., преди да спадне драстично през 2024 г., след засиленото прилагане на мерки от страна Мексико и ограничаването на предоставянето на убежище от администрацията на Байдън.

Не е ясно кого ще депортира администрацията на Тръмп. Неговата реторика след предизборната кампания често не успяваше да разграничи имигрантите, които имат законен статут, и тези, които са в страната нелегално. И по време на кампанията Тръмп твърдеше, че имигрантите, пресичащи южната граница на САЩ през последните години, увеличават престъпността, въпреки че насилствената престъпност намалява в страната и проучванията показват, че имигрантите извършват престъпления по-малко от гражданите на САЩ.

По време на кампанията екипът на Тръмп многократно отказа да изключи депортирането на млади, възрастни, доведени в САЩ като деца, стотици хиляди от които имат право да живеят и работят в САЩ съгласно програма от епохата на Обама, известна като Отложено действие за пристигащи в детска възраст (Daca).

Остават въпроси как ще се провеждат акциите и къде ще бъдат задържани хората. Защитниците на гражданските свободи вече изразиха загриженост относно хора със законен статут или дори граждани на САЩ, които да бъдат пометени в разтегната мрежа.

Междувременно защитниците се противопоставиха на твърдението на Тръмп, че той влиза в длъжност с мандат да извършва масови арести. Те посочват данни, според които повечето хора не подкрепят масовите депортации, особено когато респондентите са информирани за потенциалните въздействия върху икономиката, работната сила и американските семейства.

„Терминът стратегия е ясен, подклажда страх, паника и хаос в нашите общности, защото като хулигани, това е, в което те процъфтяват“, каза Грейса Мартинес Росас, изпълнителен директор на United We Dream Action, мрежа от групи, които се застъпват за Dreamers. Тя добави: „Тръмп може да бъде преизбран, но той няма мандат да влезе и да разкъса нашите общности.“

Източник: Труд

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!