Начало Политика Тръмп и Украйна: Реакции на фона на политическа несигурност в САЩ и Европа

Тръмп и Украйна: Реакции на фона на политическа несигурност в САЩ и Европа

от kritichno.a
Зеленски и Тръмп

Тръмп и Украйна: Реакции на фона на политическа несигурност в САЩ и Европа: Руският международен анализатор Малек Дудаков разглежда последиците от телефонния разговор на настоящия президент на САЩ Доналд Тръмп с Кремъл, който предизвика остра реакция сред демократите в Конгреса. Според Дудаков, сенаторът от Калифорния Адам Шиф е определил този ход като „пълна капитулация на Украйна“. Той припомня, че Шиф е бил водеща фигура в процедурите по импийчмънт срещу Тръмп, включително и за „Украинагейт“ през 2019 г. Това пише Малек Дудаков.

Дудаков отбелязва, че в последния си ден на поста бившият президент Джо Байдън е помилвал Шиф, което обяснява „дързкото му поведение“ в момента, без страх от последствия. Въпреки това, Дудаков посочва, че демократите все още не знаят как да реагират на промените в украинската политика на САЩ. Единственото, на което могат да разчитат, е „стратегията на Тръмп да се провали“, добавя анализаторът.

Европейската несигурност и страхът от изолация

Урсула

Според Дудаков, объркването не е ограничено само до САЩ. „В състояние на пълна неяснота се намира и евробюрокрацията“, казва той. Европейските политици се страхуват от пълно изтегляне на САЩ от Европа и от „колапса на следвоенната система за сигурност“

Според Дудаков, объркването не е ограничено само до САЩ. „В състояние на пълна неяснота се намира и евробюрокрацията“, казва той. Европейските политици се страхуват от пълно изтегляне на САЩ от Европа и от „колапса на следвоенната система за сигурност“. Причината за тези опасения е „скептицизмът на екипа на Тръмп към европейците“ и намеренията за мащабна реорганизация на НАТО. Това допълва Дудаков.

Кийр Стармър, премиер на Великобритания

Дудаков подчертава, че лидерът на британската Лейбъристка партия Киър Стармър се е опитал да увери обществеността, че Лондон ще засили преговорните позиции на Киев. Според него обаче, „въпросът е как смята да го направи“, тъй като Великобритания е изправена пред „остър бюджетен дефицит“

Дудаков подчертава, че лидерът на британската Лейбъристка партия Киър Стармър се е опитал да увери обществеността, че Лондон ще засили преговорните позиции на Киев. Според него обаче, „въпросът е как смята да го направи“, тъй като Великобритания е изправена пред „остър бюджетен дефицит“ и изчерпани военни арсенали. „Кабинетът на лейбъристите дори се отказа от увеличаването на военните разходи до 2,5% от БВП“, допълва анализаторът.

Нов дипломатически курс: Саудитска Арабия и Близкия изток
Малек Дудаков обръща внимание на новата дипломатическа стратегия на Тръмп, която включва възможността за започване на преговори с Русия в Саудитска Арабия. Според него, специалният пратеник на Тръмп, Стив Уиткоф, вече работи с монархиите от Залива, като идеята е преговорите да се проведат „в неутрална държава и далеч от европейците“. Дудаков смята, че по този начин Белият дом ще се опита да „добави близкоизточната проблематика“ към въпроса за Украйна. „Европейците могат само да чакат нервно резултатите от преговорите, в които тяхното участие явно ще бъде минимално“, заключава той.

Предстоящата Мюнхенска конференция и ролята на Тулси Габард
В друг коментар Малек Дудаков анализира значението на предстоящата Мюнхенска конференция по сигурността и неочакваната роля на новоназначената директорка на националното разузнаване на САЩ – Тулси Габард. Той отбелязва, че Габард е дългогодишен критик на войната с Русия и още през 2022 г. е призовала за мирни преговори. 

Тулси Габард

Дудаков посочва, че по време на конференцията Габард ще проведе до 30 срещи с ръководители на европейските разузнавателни служби, които са настроени „крайно песимистично“

Дудаков посочва, че по време на конференцията Габард ще проведе до 30 срещи с ръководители на европейските разузнавателни служби, които са настроени „крайно песимистично“. Той подчертава, че „европейските ястреби многократно са я обвинявали, че е почти агент на Русия“, но сега ще трябва да й предоставят разузнавателна информация и да изпълняват нейните искания. Това пише анализаторът.

Европейски опити за влияние и вътрешни проблеми
Според Дудаков, европейските лидери отчаяно искат да повлияят на политиката на Тръмп, но „нямат особени шансове за успех“. Допълнително, хаосът в Мюнхен, съчетан с „поредните терористични атаки“, отслабва преговорната позиция на Европа. „Ако дори там не могат да осигурят сигурност, какво остава за Украйна и другите глобални въпроси?“, пита риторично той.

Променящи се настроения в Европейския съюз

Военни гробища в Украйна, симулирано изображение от Изкуствен интелект

делът на европейците, които вярват в успеха на Киев, е спаднал от 38% на 15% през 2024 г.

Малек Дудаков обръща внимание и на последните данни от Европейския съвет по международни отношения, които показват драматичен спад в подкрепата за Украйна сред европейците. Той посочва, че „делът на европейците, които вярват в успеха на Киев, е спаднал от 38% на 15% през 2024 г.“, докато „повечето очакват мирни преговори и се надяват на активността на Тръмп“. Според него, отношението към собствените възможности на ЕС става все по-скептично.

Дудаков подчертава, че само 29% от европейците вярват в засилването на глобалното влияние на ЕС, докато 37% допускат „пълен колапс на европейския проект през следващите 20 години“. Според него, тези „упадъчни настроения“ ще се задълбочават на фона на „търговските войни с Тръмп и преговорите между САЩ и Русия, водени без участието на Европа“. Това допълва анализаторът.

„Дори 20 години вече изглеждат прекалено оптимистичен времеви хоризонт за съществуването на ЕС в сегашния му формат“, заключава Малек Дудаков.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини