Тежък удар по BBC след затварянето на USAID от Мъск. Паника в медията. Парите спряха

bbc

Тежък удар по BBC след затварянето на USAID от Мъск. Паника в медията. Парите спряха: Новият кръстоносен поход срещу разхищението на парите на американските данъкоплатци удари тежко Би Би Си (BBC). Илон Мъск и президентът Доналд Тръмп затвориха една от най-старите хранилки на либералната машина – Американската агенция за международно развитие (USAID), която години наред финансираше „благотворително“ BBC Media Action. Разбира се, всичко бе в името на „демокрацията“, „правата на човека“ и „борбата с дезинформацията“.

травестит драг кралица

Тази „благотворителна“ стъпка към Би Би Си е имала за цел „създаване на по-силни демокрации“, „по-безопасна планета“ и „по-инклузивни общества“ – разбира се, с особен акцент върху ЛГБТКИ+ правата и климатичните политики

Според разкрития на MailOnline, BBC Media Action е получавала по 3 милиона долара годишно от американските данъкоплатци чрез USAID. Тази „благотворителна“ стъпка към Би Би Си е имала за цел „създаване на по-силни демокрации“, „по-безопасна планета“ и „по-инклузивни общества“ – разбира се, с особен акцент върху ЛГБТКИ+ правата и климатичните политики. Сред другите й инициативи били „наставничество“ на африкански журналисти и обучението им в климатичните промени и „промяна на възприятията“ за ваксините срещу COVID-19. Това, очевидно, е точно онзи тип спешна хуманитарна помощ, от която светът се нуждае най-много.

джо байдън

При управлението на Джо Байдън, BBC Media Action е получила сериозен финансов тласък от USAID – над 6 милиона долара за последните години.

При управлението на Джо Байдън, BBC Media Action е получила сериозен финансов тласък от USAID – над 6 милиона долара за последните години. Само за 2023–24 г. сумата е скочила до 3.23 милиона долара, като средствата са били насочени към такива „жизненоважни“ проекти като производство на програми за „глобална хигиена“, насърчаване на включването в социалните мрежи и подкрепа за еко-журналистиката в Кения.

Илон Мъск и Доналд Тръмп

Но след дълго анализиране на дейността на USAID, Доналд Тръмп и Илън Мъск решиха да сложат край на тази „хранилка“ на либералните активисти. „Не става дума просто за изгнила ябълка. Това е цяла топка от червеи“, заяви Мъск

Но след дълго анализиране на дейността на USAID, Доналд Тръмп и Илън Мъск решиха да сложат край на тази „хранилка“ на либералните активисти. „Не става дума просто за изгнила ябълка. Това е цяла топка от червеи“, заяви Мъск, аргументирайки решението за закриване на агенцията. Според него и президента Тръмп, USAID е превърната в инструмент за прокарване на идеологии, които нямат нищо общо с интересите на САЩ.

Затварянето на агенцията, която разполагаше с бюджет от 40 милиарда долара годишно, предизвика паника в Би Би Си и други неправителствени организации, зависещи от щедростта ѝ с парите на американските данъкоплатци. Загубата на тези средства е тежък удар за британската медийна корпорация, която иначе с удоволствие представя себе си като независима. Да се чуди човек как така „независимата“ Би Би Си разчита на милиони от чужди държавни агенции?

Ваксина Ковид

Решението на Тръмп и Мъск идва на фона на разкритията за съмнителни разходи на USAID – финансиране на транссексуални комикси в Перу, 2.5 милиона долара за електрически автомобили във Виетнам и дори средства за лабораторията в Ухан, от която COVID-19 вероятно е тръгнал.

Решението на Тръмп и Мъск идва на фона на разкритията за съмнителни разходи на USAID – финансиране на транссексуални комикси в Перу, 2.5 милиона долара за електрически автомобили във Виетнам и дори средства за лабораторията в Ухан, от която COVID-19 вероятно е тръгнал. Всичко това, разбира се, в името на „развитието на демокрацията“.

Закриването на USAID доведе до хаос в редиците на агенцията. Стотици служители установиха, че са загубили достъп до компютърните си системи, а самият уебсайт на агенцията бе свален. Според източници от Белия дом, Илън Мъск вече работи като „специален държавен служител“ за администрацията на Тръмп и оглавява новия „Департамент за правителствена ефективност“ (DOGE), който има за цел да премахне излишните бюрократични структури.

Това не е първата схватка между Мъск и Би Би Си. През 2023 г. той публично унижи репортер на медията, който не успя да даде нито един пример за „нарастваща омраза“ в Twitter (сега X). Освен това, Би Би Си бе принудена да промени своето определение в платформата – от „държавно финансирана“ на „публично финансирана“, след като Мъск я обвини, че манипулира аудиторията.

Сега, с отрязания финансов кран, Би Би Си ще трябва да намери нови начини да промотира глобалистките си каузи. А за Мъск и Тръмп това е само началото на развързването на „кълбото“, от впили се грантояди а в американските институции.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!