Кардамски: Снайперисти по покривите, бронежилетки за служителите за изборите и бронирани стъкла. Америка се готви като за война по време и след вота
САЩ се готвят не само след, но и по време на самите избори на 5 ноември за сериозни провокации и стълкновения между привържениците на двамата претенденти за президентския пост от страна на Демократическата и Републиканската партии в лицето на Камала Харис и Доналд Тръмп. Резултатите от социологическите проучвания сочат, че двамата са почти с равни позиции с лек превес за бившия президент. Много издания сочат, с което можем да се съгласим, че независимо от резултата, избирателите на отпадналия кандидат няма да приемат новия президент и се очаква напрежение в САЩ, което трудно може да бъде измерено към този момент, докъде може да ескалира.
Факт е обаче, че за разлика от предишните избори, за тези властите в Америка се готвят за проблеми в самия изборен ден. В цялата страна се засилват мерките за сигурност в избирателните секции в хода на президентската надпревара – от по-голямо присъствие на полиция и жандармерия, през разполагане на снайперисти по покривите в близост до сградите с изборни секции, до раздаване на бронежилетки на служителите, които обслужват изборния процес и монтиране на брониране на стъкла пред тях, за да ги предпазят от стрелба с огнестрелно оръжие на разярени избиратели.
NBC News пише, че след кампанията за президентските избори през 2020 г., като служителите в избирателните секции са подложени на тормоз и тежки заплахи от насилие.
Изданието допълва, че поради тази причина много от тях са решили да откажат вече да се занимават с изборен процес, заради което в много щати властите са предвидили допълнителни финансови стимули, за да привлекат попълнения на мястото на лавината от напускащи.
В окръг Марикопа, Аризона, се налагат едни от най-крутите мерки за сигурност, където вече много малко вярват в честността на изборния процес и според изданието шествали конспиративни теории в полза на Доналд Тръмп.
„Окръгът, най-големият в един от най-критичните щати на картата на бойните полета, ще има едни от най-интензивните мерки за сигурност в страната. Центърът за отчитане на резултатите ще разполага със снайперисти на покрива, детектори за метал и охрана на всеки вход, дронове, които ще наблюдават над главите, както и охранителни камери и прожектори, които ще помагат на правоприлагащите органи да наблюдават района„, пише NBC News.
Медията допълва, че гласуващите ще бъдат пропускани през две нива на ограждения за сигурност, а обслужващите изборите ще бъдат превозвани със специални автобуси.
Това на читателите ни може да се стори като филм за затворите в САЩ, но в затворническите автобуси на практика ще бъдат превозвани обслужващите изборите.
От статията става ясно, че във всеки щат пред всички избирателни секции ще бъдат инсталирани допълнително камери, а всички полицаи, които не патрулират ще следят районите за потенциално избухване на напрежение.
В окръг Коб, Джорджия, са инсталирани и паник бутони в секциите, които ще позволят на изборните служители бързо да се свържат с властите при спешни случаи. И тъй като е забранено да носят смартфони по време на изборния процес, на всички са раздадени полицейски радиостанции, с които незабавно да могат да се обадят до най-близките патрулиращи полицейски коли и екипи за помощ.
В окръг Милуоки, щата Уисконсин, полицията ще затвори всички възможни близки улици пред сградата, в която се отчитат изборните резултати, като на практика ще отцепи района при извънредно положение.
Във всички части на щата Колорадо са отпуснати допълнително средства за инсталиране на бронирани стъкла пред служителите по изборния процес. Повече пари са дадени и да се инсталират много по-модерни и защитени ключалки за врати, които трудно могат да бъдат преодоляни за проникване.
За всеки служител е закупена и бронежилетка, която да го предпази от стрелба на вбесени избиратели.
Дори и нищо извънредно да не се случи по време и след изборите, извънредните мерки за сигурност показват, че нетърпимостта, противопоставянето и недоверието вътре в американското общество и спрямо политиците по върха и нараснало до трудно контролируеми размери.
Вина за това естествено нямат обикновените граждани, а задкулисните политически играчи, които използваха дълго време противопоставянето в обществото в своя полза. Опитът сочи, че много трудно се сплотяват гражданите, в която и да е страна, за което е нужна обща обединителна кауза, отколкото да бъдат разделени.
Очевидно е, че САЩ се намират в преломен момент – точка на пречупване, и само една искра може да взриви крехкия социален, етнически и дори религиозен мир.
Следващият президент на Америка, който и от двамата да бъде, ще му се наложи да зарови томахавите и да положи усилия за установяване на нормализация на настроенията в обществото. Но това минава най-напред на политическо ниво. В противен случай втората гражданска война на САЩ е в кърпа вързана. И, ако след предната, се е стигнало, макар и с времето, до сплотеност, то сега съвсем не е изключено да се стигне не само до разцепване, но дори и до раздробяване на Щатите.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски