Начало Политика Сергей Савчук: Най-страшният кошмар на Запада се сбъдва

Сергей Савчук: Най-страшният кошмар на Запада се сбъдва

от kritichno.a
САЩ Европа колония мазе бъчви

В своя анализ, озаглавен „Най-страшният кошмар на Запада се сбъдва“, руският журналист и и анализатор Сергей Савчук разглежда агресивната търговска политика на 47-ия президент на САЩ, Доналд Тръмп, и нейното въздействие върху международните отношения. Тръмп налага заплашителни търговски мита с безпрецедентна скорост, което води до бързи отстъпки от страна на различни държави. Според Савчук, тази тактика не само дава резултати, но и напълно променя начина, по който САЩ упражняват влияние върху света.

Доналд Тръмп, бивш президент на САЩ и кандидат на Републиканската партия за настоящата надпревара

„Президентът Тръмп се държи като разбеснял се носорог, който не просто прегазва конкуренти и опоненти, а систематично елиминира всякакви препятствия пред доминацията на САЩ“, пише Сергей Савчук.

„Президентът Тръмп се държи като разбеснял се носорог, който не просто прегазва конкуренти и опоненти, а систематично елиминира всякакви препятствия пред доминацията на САЩ“, пише Сергей Савчук. Той подчертава, че действията на Тръмп не са хаотични, а част от добре обмислена стратегия, насочена към преформатиране на глобалната икономическа система в полза на Вашингтон.

Панамският канал

Пример за това е Панама, която първоначално се опитва да запази баланса в отношенията си с Китай, но след натиск от страна на американския държавен секретар Марко Рубио обявява излизането си от китайската инициатива „Един пояс, един път“ и анулира двустранните си споразумения с Пекин.

Пример за това е Панама, която първоначално се опитва да запази баланса в отношенията си с Китай, но след натиск от страна на американския държавен секретар Марко Рубио обявява излизането си от китайската инициатива „Един пояс, един път“ и анулира двустранните си споразумения с Пекин. „Това беше само първият домино-ефект в каскадата от капитулации“, отбелязва Савчук.

Според него, още по-показателен е случаят с Колумбия. Латиноамериканската държава първоначално отказва да приеме обратно самолети с депортирани мигранти от САЩ, но след като Тръмп заплашва с икономически санкции, правителството в Богота променя позицията си в рамките на часове.

Още по-знаков е натискът върху Канада и Мексико – двете най-близки икономически партньори на САЩ в рамките на търговското споразумение USMCA (бившето NAFTA). „Когато от Отава и Мексико Сити първоначално заявиха, че ще наложат реципрочни мита върху американския внос, Тръмп просто се усмихна„, пише Савчук.

Трюдо

Реакцията на Белия дом е бърза и безкомпромисна – Вашингтон започва серия от дипломатически разговори, които завършват с пълна капитулация на канадския премиер Джъстин Трюдо и мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум

Реакцията на Белия дом е бърза и безкомпромисна – Вашингтон започва серия от дипломатически разговори, които завършват с пълна капитулация на канадския премиер Джъстин Трюдо и мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум. Двете страни се съгласяват не само да отменят намеренията си за ответни мита, но и да засилят граничния контрол по искане на САЩ.

Савчук посочва, че зад тази привидно бърза дипломатическа победа на Тръмп се крие сериозен икономически шантаж. „Ножът беше сложен не близо до гърлата им, а опрени в острието„, коментира анализаторът. Основният инструмент на натиск е енергийният сектор. Вашингтон заплашва да прекъсне доставките на суров петрол и природен газ от Канада и Мексико, което би довело до катастрофални последици за икономиките им.

Канадското правителство осъзнава, че нефтената индустрия на страната е изключително зависима от американския пазар. „Десетилетия наред канадският петрол се изнася по пет стратегически тръбопровода към САЩ, но сега изведнъж Вашингтон заяви, че вече не се нуждае от тази суровина„, посочва Савчук. Американската енергийна независимост се оказва нов мощен коз в ръцете на Тръмп. Прекъсването на тези доставки би оставило Канада без алтернативни маршрути за транспортиране на собствения й петрол, след като ключови вътрешни тръбопроводи, като Northern Gateway и Energy East, бяха отменени поради икономически и екологични съображения.

В случая с Мексико ситуацията е още по-сложна. През последното десетилетие страната инвестира милиарди долари в изграждането на газопреносна инфраструктура, свързана със САЩ. Тръмп обаче ясно заявява, че може да спре потока на природен газ на север, което би довело до енергийна криза в Мексико. „70 милиона кубически метра дневно – това е вътрешното потребление на газ в страната. В същото време, почти 200 милиона кубически метра се изнасят за САЩ всеки ден„, пише Савчук, като подчертава колко силна е мексиканската зависимост от американския пазар.

Доналд Тръмп, бивш президент на САЩ и кандидат отново за поста от Републиканската партия

поред него, агресивната политика на Тръмп не само преформатира икономическите отношения на Запада, но и демонстрира нова парадигма в американската дипломация.

Анализаторът отбелязва, че шантажът на Тръмп проработва безотказно. „Съединените щати имат значителен търговски дефицит с Канада (53 милиарда долара) и с Мексико (131 милиарда долара). Тръмп възнамерява да ликвидира този дисбаланс по начин, който не оставя възможност за компромиси„, пише той. Според него, агресивната политика на Тръмп не само преформатира икономическите отношения на Запада, но и демонстрира нова парадигма в американската дипломация.

„Дипломатическите протоколи бяха изхвърлени в кошчето за боклук. Сега няма място за красиви фрази за демокрация и равноправно партньорство. Новият език на Вашингтон е този на изнудването, заплахите и открития натиск“, категоричен е Сергей Савчук.

Според него, тази стратегия на „желязна дипломация“ може да осигури краткосрочни успехи за САЩ, но в дългосрочен план рискува да доведе до разцепление сред западните съюзници. „Тръмп печели битката, но може да загуби войната, ако тази политика създаде твърде много врагове на Вашингтон“, заключава анализаторът.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини