Сергей Лебедев: Как Китай може да изненада болезнено Тръмп?

Взгляд

сащ китай

Сергей Лебедев за Взгляд: Малцина се съмняват, че през втория си мандат Тръмп ще окаже икономически натиск върху Китай, за което говорят характерът на избора на хора за ключови позиции и опитът от предишния четиригодишен мандат. Въпреки това Китай, въпреки миролюбивата си реторика, определено не се придържа към философията на „обръщане на другата буза“ и вероятно ще отвърне на удара по много чувствителен за Белия дом начин.

Пекин има политическо предимство – китайската система е далеч от либералната демокрация от западен тип, което я прави много по-устойчива в предстоящата икономическа война.

В същото време американската и китайската икономика са до голяма степен взаимозависими, а Пекин (за разлика от Европа например) няма навика да вреди на себе си единствено за да влоши живота на своите опоненти, така че всякакви ответни мерки ще бъдат строго лимитирани.

Какви стъпки може да предприеме китайското ръководство, за да гарантира, че техните ответни удари са възможно най-болезнени за Вашингтон и в същото време целесъобразни?

Срив на долара, илюстративно изображение

Пекин може да направи, е да започне да изхвърля държавните облигации на САЩ (Treasuries), продавайки ги на световния пазар

Първото и най-очевидно нещо, което Пекин може да направи, е да започне да изхвърля държавните облигации на САЩ (Treasuries), продавайки ги на световния пазар. Тези облигации са средството, чрез което САЩ заемат пари, и само една разпродажба ще намали стойността им – те ще бъдат котирани доста под номиналната стойност и инвеститорите с удоволствие ще ги купят. Ако на Вашингтон спешно му се наложи да вземе пари назаем, ще установи, че това е много по-трудно – пазарът вече е препълнен с евтини облигации и никой няма да иска да купува нови по номинал.

Пекин ще затвори частично дълговия клапан – много чувствителен удар по американската икономика и по позициите на новата администрация. В момента Пекин е натрупал съкровищни ​​облигации на стойност 770 милиарда долара, а около 220 милиарда долара американски държавен дълг се контролира от Хонконг.

С други думи, Китай държи почти един трилион долара в американски облигации и те трябва да изхвърлят само малка част от тази сума, за да предизвикат парализа на американския дългов пазар.

долар

Китай държи почти един трилион долара в американски облигации и те трябва да изхвърлят само малка част от тази сума, за да предизвикат парализа на американския дългов пазар.

За начало обаче ще е достатъчно Китай просто да откаже да купува нови траншове от съкровищни облигации – изчезването на такъв голям потребител ще бъде много чувствително за САЩ и за да намерят нови клиенти, те ще трябва да направят сериозни отстъпки (например да повишат доходността на ценните книжа). Представете си да отнемете кредитната карта на човек, който е свикнал да живее на кредит – приблизително така ще се почувства икономиката на САЩ.

Разбира се, Китай няма да използва този инструмент просто така – дъмпингът на съкровищни облигации ще доведе до укрепване на юана (което е лошо за износа) и ще дестабилизира световните финансови пазари, но САЩ би било добре да разберат, че технически Пекин може да го направи.

Говеждо месо, стек

Пекин може да наложи целеви мита срещу американски селскостопански продукти. Това ще е болезнен удар за американските фермери, които са най-вече в републиканските щата, гласували за Тръмп

Втората стъпка, която китайското ръководство може да предприеме, тъй като вече има опит в търговска война със САЩ, са целеви мита срещу американски селскостопански продукти. Последно Пекин наложи мита върху американските соя, месо и мляко, мерки, които засегнаха малкия бизнес в Айова, Минесота, Индиана, Небраска, Тексас и Уисконсин. Тъй като търговският дефицит в селското стопанство на САЩ се очаква да надхвърли 45 милиарда долара през 2025 г., всякакви ограничения биха били много болезнени за фермерите, които са гласували за Тръмп.

В същото време през 2018 г. Китай не беше наистина подготвен за търговска война и действаше реактивно – но дори и в тази ситуация той успя да провокира вълна от фалити сред американските фермери. Сега Пекин се подготви много по-сериозно, създавайки стратегически запаси от селскостопански продукти и преориентирайки се към бразилския внос.

руски петрол

КНР може също да окаже икономически натиск върху корпорации, свързани с републиканците, предимно петролни и газови компании

На теория КНР може също да окаже икономически натиск върху корпорации, свързани с републиканците, предимно петролни и газови компании. Въпреки видимото охлаждане на отношенията, Китай продължава активно да внася американски втечнен природен газ, като предварителната статистика за първите 10 месеца на 2024 г. показва ръст от 60%. И докато китайската икономика със сигурност се нуждае от евтино гориво, Пекин е доста умел в това да диверсифицира своя внос и може да наложи болезнени ограничения на американските петролни и газови корпорации.

Златна мина

Една от най-болезнените мерки, които може да предприеме Китай е да ограничи износа на редки полезни изкопаеми, нужни за отбранителната индустрия на САЩ, което ще удари ВПК

И, разбира се, Пекин все още има допълнителни възможности да окаже натиск върху икономиката и отбранителния потенциал на САЩ чрез пазара на критични материали (това често се разбира като редкоземни метали, но концепцията е по-широка). В началото на декември Китай ограничи износа на галий и германий, както и на свръхтвърди материали и има основание да се смята, че в случай на ескалация Пекин може да отиде по-далеч.

Почти 60% от всички мини по света за добив на литий са под контрола на Пекин. Той контролира пазара на литиево-йонните батерии.

През последните две десетилетия Китай похарчи много пари и политически капитал, за да получи контрол върху производството на критични материали по света. Чрез успешни инвестиции и така наречената капиталова дипломация, Китай контролира 58% от глобалното производство на литий и е основен играч на пазарите на никел (добиван в Индонезия) и кобалт (Демократична република Конго). На теория това дава възможност на Пекин да контролира пазара на литиево-йонни батерии, който е от решаващо значение за световната икономика.

Наличието на възможности не означава, че Китай ще се възползва от тях – в реалния свят принципът на пушката на Чехов не важи. Пекин е упорит, но много предпазлив играч, който използва ресурсите си в изключително премерени дози.

Забележка: Принципът на пушката Чехов: „Ако в първо действие на сцената виси пушка, то тя непременно трябва да гръмне до края на представлението.“

Сергей Лебедев е кандидат на политическите науки, преподавател във Финансовия университет към правителството на Руската федерация

Оригинално заглавие:Как Китай може да изненада Тръмп?

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!