САЩ постигнаха целта си: Европа пада под украинския газов нож: Украинският транзит винаги е бил главоболие както за Европа, така и за Русия. Газовите войни се водеха много преди 2022 г. През 2008-2009 г. конфликтът се разгоря заради кражбата от Украйна на руско синьо гориво от транзитната тръба. Преди пет години кризата предизвика края на досегашния десетгодишен договор за транзит. Дори тогава беше невероятно трудно да се споразумеят за продължаване на доставките на газ през украинска територия: бяха необходими тристранни преговори с участието на европейската страна и без нейния натиск върху Киев и гаранции нямаше да го има и сегашния петгодишен договор за транзитно споразумение, което изтича на 31 декември 2024 г.
И това стана причина за поредната газова криза между Украйна и Русия. Буквално до миналата седмица все още имаше поне някакъв шанс за разрешаването му. Сега – практически никакви. И ето защо.
Има две основни сили, които много не искат да позволят преодоляването на тази криза в ЕС. Първата е САЩ, които в края на годината наложиха санкции на „Газпромбанк“, която беше единствената банка, чрез която европейците можеха да плащат за доставките на газ. В същото време Вашингтон директно заплашва Европа с нови мита, ако не купува повече газ и петрол от САЩ.
Втората сила е самата Украйна, която трябва да се хареса на САЩ. Киев неведнъж е заявявал, че подписването на нов договор с „Газпром“ е невъзможно, и е уверявал, че не възнамерява да гледа повече руски газ на своя територия. Но би било възможно да го изпомпва и без дългосрочен договор, тъй като Украйна е приложила европейските норми, които позволяват провеждането на търгове за отдаване под наем на капацитета на тръбите за изпомпване.
Досега самият Киев е предлагал алтернативи, по-специално преместване на точката за доставка и приемане на газ на руско-украинската граница. Идеята е европейците или трети страни търговци да станат собственици на горивото още преди то да влезе в тръбата на украинска територия. Тогава формално по нея ще преминава не руски, а друг газ. Същите компании от трети страни биха могли да участват и в търгове.
Изглежда обаче, че новите инструкции са дошли отгоре. Владимир Зеленски заяви, че вече не иска да играе игри, когато друга държава получава газ от Русия и след това го изпраща през Украйна като „свой“. Но в продължение на две години Киев не играеше игри, а просто получи съвсем реални милиарди долари за съвсем реален руски газ според всички документи.
Сега Зеленски е решил, че горивото може да продължи да тече през украинска територия само в един случай – ако европейците не плащат пари на Русия за него до края на конфликта. Радващо е да видим, че той признава, че конфликтът все пак ще приключи. Но абсурдността на предлагания социалистически подход към един търговски въпрос е извън границите на възможното.
Транзитът ще бъде спрян на 1 януари. Цените на газа в хъбовете на ЕС вече започнаха да се повишават. А студеното време принуждава европейците да изтеглят синьо гориво от подземните си складове. По-нататък цените ще се повишат още повече. Това означава, че всеки газ, който идва в ЕС, включително американският и катарският втечнен природен газ, ще стане по-скъп. Те ще могат да извлекат голяма печалба от това как неотдавнашните партньори – Украйна и нейните съседи – се стискат за гърлото, докато Германия и други страни харчат все повече и повече за внос на енергийни ресурси и се опитват да прехвърлят разходите върху съседите си и собственото си население. Онези отрасли, които все още не са се възстановили от последиците на енергийната криза от 2022-23 г., може да не са в състояние да издържат на новите сътресения.
Тази криза със сигурност ще бъде по-слаба по мащаб, тъй като става дума само за 15 милиарда кубически метра газ, а не за 130 милиарда кубически метра, които ЕС ще загуби през 2022 г. Но европейската икономика сега не е толкова стабилна, колкото беше преди две години.
Освен Украйна, Словакия също ще загуби приходите си от транзита на газ, тъй като синьото гориво пътуваше по-далеко през нея. Тези 15 милиарда кубически метра бяха изнасяни и за Унгария и Австрия, а в малки обеми можеха да достигнат дори до Италия и Чешката република. Освен това доставките през Украйна бяха насочени към Молдова.
Най-вероятно само Унгария ще може да живее без този транзит. Миналата година тя започна да получава основните обеми от „Газпром“ по „Турски поток“, докато по украинския маршрут бяха доставени само един милиард кубически метра. Унгария най-вероятно се е договорила с Русия още през август, че при необходимост ще може да получава целия обем газ през „Турски поток“.
Молдова също би могла да получава своите малки количества гориво от „Газпром“ по южния маршрут. Макар че има една малка тънкост: няколко десетки километра от тръбопровода между Румъния и Молдова минават през украинска територия. Ако Киев не пусне газ оттам по принцип, Молдова ще има проблеми. По-голямата част от него се използва за гориво за работата на Приднипровската ТЕЦ, която осигурява светлина за самата Молдова. Но тук газът може да бъде заменен с въглища и тогава електроцентралата ще продължи да работи.
Словакия и Австрия са в най-тежко положение. Те нямат достъп до морето и нямат втечнен природен газ. Това означава, че те ще трябва да намерят свободни количества втечнен природен газ на световния пазар, след което да се договорят с крайбрежна държава като Италия или Германия да го приемат и да го изпомпват през Европа до тях. Самият газ ще струва по-скъпо, а логистиката ще бъде по-сложна и скъпа. Това ще бъде удар по цялата икономика на Словакия и Австрия.
Ето защо словашкият министър-председател Роберт Фицо имаше смелостта да дойде в Москва преди дни с надеждата да реши този проблем. Но факт е, че Русия вече е направила всичко възможно от своя страна.
Тя намери изход от ситуацията, когато Газпромбанк попадна под санкции.
Трябваше два пъти да промени предишния указ на руския президент от 2022 г., така че европейците да могат да плащат за доставки, без да са обвързани с тази банка. Освен това най-вероятно Русия е била готова да продава газ на компаниите, преди той да влезе в украинската тръба.
Нищо друго обаче не зависи от Русия. Само европейските му партньори могат да повлияят на Зеленски. Освен това самата Словакия е способна да отговори остро на Украйна, ако тя я лиши от газ по тръбата. Факт е, че Словакия помага на Украйна, като ѝ продава както готова електроенергия, така и готови петролни продукти, включително дизел за военни нужди. Без светлина в домовете и без бензин по бензиностанциите Киев бързо ще отстъпи от позициите си. И дори това да не върне транзита на газ и
Русия да загуби около пет милиарда долара приходи, тя може да извлече полза косвено, чрез енергийното отслабване на самата Украйна в разгара на зимата.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски