Американските специални части окупираха бившата база на руските въоръжени сили в района на Кобани, разположен в Северна Сирия, малко след изтеглянето на руските части. Тази стъпка демонстрира засилване на влиянието на САЩ в региона на фона на загубата на позициите на Русия след падането на режима на Башар Асад. Базата, използвана от руската армия за координиране на операции и логистика, вече е под контрола на американските сили. Това пише провоенния руски сайт Avia.
Според местни източници и анализатори изтеглянето на руските войски от Кобани е станало като част от общата стратегия за изтегляне на руските сили от Сирия, въпреки че руската страна все още не е изразила позиция официално за това. Американците бързо заеха ключови бази, което потвърждава желанието им да укрепят позициите си в Северна Сирия. Това е особено важно за Вашингтон на фона на напрежението в региона, където подкрепяните от САЩ кюрдски сили играят важна роля в конфронтацията с екстремисти и други групи.
За Русия загубата на базата в Кобане може да има сериозни последици. Бързият колапс на сирийското правителство и предаването на контрола върху ключови райони на екстремистите изправиха Москва пред необходимостта да концентрира сили в две военни бази – Хмеймим и Тартус.
Окупацията на базата от американски сили подчертава преразпределението на сферите на влияние в региона. САЩ, които отдавна си партнират с кюрдските сили, сега могат да използват това предимство, за да оказват натиск върху Турция, която остава недоволна от разширяването на кюрдската територия по нейните граници.
Ходът също така засилва стратегическото присъствие на Вашингтон в Северна Сирия, засилвайки контрола му върху петролните полета и важните логистични центрове. Сайтът публикува и видео, на което се вижда, че американска бойна техника се придвижва към бившата руска база в Кобани.
Ситуацията около руските военни бази в Сирия ескалира на фона на рухването на режима на Башар Асад. Експерти и свидетели съобщават, че Русия се стреми да изтегли своите сили и персонал от Тартус и Хмеймим, но го прави при изключително трудни условия. Анализаторът Андрей Никулин твърди, че дори постигането на споразумение за безопасно изтегляне на войските ще изисква изпълнението на редица условия, включително, според него, прехвърлянето на част от военната техника.
Колони от руски военнослужещи се придвижват от различни части на Сирия. Според Никулин по-голямата част от оборудването ще трябва да бъде изоставено, тъй като е почти невъзможно за кратко време да се извози това, което е внасяно в страната в продължение на десет години. Освен това, според Никулин, перспективите за по-нататъшно задържане на базите са съмнителни.
Видео публикувано в социалните мрежи гласи: Огромен руски военен конвой се движи от района на Дамаск към Латакия, където са двете основни бази. Русия бавно се оттегли от всички бази в страната, запазвайки само военновъздушната база Хмеймим и военноморската база Тартус. Другите имаха за цел да поддържат армията на Асад. В момента се водят преговори за запазване на тези две бази като център за операцията на Русия в Африка.
🇷🇺🇸🇾 Huge Russian military convoy drives from area Damascus towards Latakia, where the two main bases are.
Russia slowly withdrew from all bases within the country, keeping only Hmeimim airbase and Tartus Naval base. Other bases had the purpose to support Assad's army, what now… pic.twitter.com/UM7o3Dy6pf
— Lord Bebo (@MyLordBebo) December 13, 2024
В същото време, въпреки изявлението на анализатора, има информация, че Русия и въоръжената опозиция водят преговори за възможно запазване на присъствието на руски военни съоръжения, но досега не са постигнати споразумения. Русия е започнала да изтегля силите си от фронтовата линия в Северна Сирия и крайбрежните планини, съобщиха сирийски военни и източници по сигурността пред Ройтерс. Въпреки това Москва продължава да държи ключовите си бази, включително Хмеймим в Латакия и военноморската база в Тартус.
Сателитни снимки, направени в петък, покааха два тежки транспортни самолета Ан-124 в авиобазата Хмеймим. Самолетите, известни със способността си да превозват големи товари, бяха фиксирани с отворени носове, готови да заредят оборудване. Сирийски служител по сигурността каза, че поне един от самолетите е излетял за Либия в събота.
Русия изтегля значителна част от своите войски и тежка техника от предни позиции, както и висши сирийски офицери, придружаващи руските сили, казаха анонимни източници. Въпреки намаляването на присъствието обаче Москва не планира да напуска основните си бази и продължава да държи важни стратегически обекти в региона.
„Целта на изтеглянето на войските е да се прегрупират и разположат сили в съответствие с новите задачи “, каза един от висшите сирийски офицери в контакт с руската армия.
Експертите отдават намаляването на руското присъствие на няколко фактора. Първо, падането на режима на Башар Асад може да промени стратегическите приоритети на Москва в Сирия. Второ, Русия може да реши да преразпредели ресурси на фона на други предизвикателства, включително ескалацията на напрежението в Украйна и Кавказ.
Източници на Ройтерс обаче подчертават, че Русия не възнамерява напълно да напусне Сирия, тъй като нейните бази остават ключови за укрепване на влиянието й в региона.
Изтеглянето на войските и оборудването вече променя баланса на силите в Сирия. Това може да засили позициите на Турция, САЩ и други участници в конфликта. В същото време Русия изглежда преосмисля ролята си, за да се адаптира към новата реалност след падането на режима на Асад.
Вчера в първото си изявление след падането на Сирия, лидерът на Хаят Тахрир аш-Шам Абу Мухаммад ар-Джулани отделено специално внимание на руското присъствие в Сирия. Според ал Джулани новото правителство е избрало да даде възможност на Москва да преразгледа отношенията си със Сирия.
„Руските самолети бяха съсредоточени върху удари и имаше опасения относно сценария с Газа (да се повтори) в Северна Сирия. Опитахме се да стоим далеч от провокирането на руснаците и да им дадем възможност да преразгледат отношенията си с нас“, добави той.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски