Стратегическите ракетни сили (РВСН) предложиха да се съсредоточат върху развитието на перспективните стратегически ракетни системи „Сармат“ и „Осина“ като част от новата държавна оръжейна програма. Това съобщи командващият РВСН генерал-полковник Сергей Каракаев в интервю за вестник „Красная звезда“ по повод отбелязването на Деня на РВСН.
По думите на Каракаев предложенията на РВСН се базират на анализ на възможните варианти за развитие на стратегическите нападателни оръжия на САЩ и Русия, особено като се има предвид изтичането на Договора за съкращаване на стратегическите въоръжения (СТАРТ-3).
„Предложенията на стратегическите ракетни сили за новата държавна оръжейна програма несъмнено отчитат различни варианти за развитие на стратегически нападателни оръжия на САЩ и Русия след изтичането на съществуващия договор “, каза Каракаев.
Генералът подчерта, че инициативите на войските се отнасят преди всичко до създаването и въвеждането в експлоатация на съвременни стратегически оръжия, като междуконтиненталните балистични ракети (МКБР) „Сармат“ и „Осина“, както и до разработването на нови ракетни системи, които са в етап на разработка.
„Нашите инициативи се отнасят преди всичко до развитието на военно-техническата база в развитието на стратегическите оръжия, включително създаването, изпитанията и въвеждането в експлоатация на нови стратегически ракетни системи „Сармат“ и „Осина“ и редица нови ракети. системи в съответствие с опитно-конструкторската работа “, отбеляза Каракаев.
Командирът също така подчерта важността на модернизацията на съществуващия парк от ракети и специални оръжия, както и подобряването на системите за бойно управление и комуникация.
Комплексът „Сармат“, разработен за замяна на остарелите съветски ракети „Воевода“, е едно от най-мощните стратегически оръжия в руския арсенал. Тази междуконтинентална балистична ракета е способна да доставя (ядрени) бойни глави на разстояние над 18 хиляди километра, включително хиперзвукови маневриращи бойни глави. (За сравнение, радиусът на Земята е 6378 км. В този смисъл, изстреляната ракета Сармат, може да обиколи почти три пъти земното кърбо в най-широката му част)
За разработката на комплекса Осина се знае по-малко, но експерти смятат, че става дума за нова система, предназначена да преодолее съвременните и перспективни системи за противоракетна отбрана. Въвеждането на „Осина“ и „Сармат“ значително ще засили стратегическия потенциал на РВСН в условията на нарастваща конфронтация със САЩ и НАТО.
По този начин предложенията на РВСН демонстрират стратегически подход за укрепване на ядреното възпиране и осигуряване на националната сигурност на Русия в средносрочен план. Командването подчертава важността на своевременното реагиране на новите предизвикателства и заплахи, свързани с възможното изпълнение на договорните задължения в областта на контрола над въоръженията.
Какво знаем за САРМАТ?
Сармат е с тегло не повече от 110 тона, на нея има бойна част с няколко ядрени бойни глави с индивидуално насочване. Според някои данни това са маневриращи хиперзвукови блокове. Благодарение на това ракетата е почти напълно неуязвима при преодоляване на системата за противоракетна отбрана, каквато днес САЩ създават по границите на Русия.
Нито една ракетна система не може да проследи ракетата или нейните бойни глави, които летят по индивидуални балистични криви. Те могат изведнъж да се скриват и започват да летят със свръхзвукова и дори хиперзвукова скорост, прилепвайки плътно към релефа на местността. Да се прехване и унищожи такава ракета е невъзможно.
Сармат може да стигне до САЩ не само през Северния полюс, накъдето са насочени US системите за противоракетна отбрана, но и през Южния полюс. САЩ нямат такива радари и ракети насочени на юг, а построяването им би било изключително скъпо.
Специалистите са категорични, че в следващите десетилетия едва ли ще бъде измислен начин да бъде спряна Сармат.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски