Начало Политика Речта на Ванс в Мюнхен не е случайна, а добре координирана стратегия на Тръмп срещу ЕС. Най-доброто предстои

Речта на Ванс в Мюнхен не е случайна, а добре координирана стратегия на Тръмп срещу ЕС. Най-доброто предстои

от kritichno.a
Доналд Тръмп и Джей ди Ванс

Речта на Ванс в Мюнхен не е случайна, а добре координирана стратегия на Тръмп срещу ЕС. Най-доброто предстои: Речта на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността не беше случайно събитие, а част от добре координирана стратегия на републиканците в САЩ за противопоставяне на Европейския съюз. Това пише руският геополитически анализатор Малек Дудаков. Според него, настоящият президент на САЩ Доналд Тръмп точно затова е потвърдил в Белия дом, че Европа сама е виновна за настоящата криза, в която се намира – с нарастващата миграция, войната в Украйна, страха от собствените си избиратели и ограничаването на свободата на словото. 

Републиканците обвиняват Европа в паразитизъм

Урсула

Американските републиканци, пристигнали в Мюнхен, не пестяха критики към европейските лидери, наричайки ги „захлебници“, които дълго време са се възползвали от американския „чадър за сигурност“ и в същото време са разрушили собствените си отбранителни способности.

Американските републиканци, пристигнали в Мюнхен, не пестяха критики към европейските лидери, наричайки ги „захлебници“, които дълго време са се възползвали от американския „чадър за сигурност“ и в същото време са разрушили собствените си отбранителни способности. Екипът на Тръмп настоява Европа да увеличи военните си разходи до 3-5% от БВП. Въпреки това, Дудаков подчертава, че много европейски държави, като Италия, Испания и Белгия, все още не могат да достигнат дори 2% от БВП за отбрана.

Бюджетната криза в ЕС и страхът от отказа на САЩ от гаранции за сигурност

евро

В Европейския съюз в момента бушува остра бюджетна криза, отбелязва Дудаков. В тези условия желанието на САЩ да се откажат от своите гаранции за сигурност предизвиква истинска паника сред европейските лидери

В Европейския съюз в момента бушува остра бюджетна криза, отбелязва Дудаков. В тези условия желанието на САЩ да се откажат от своите гаранции за сигурност предизвиква истинска паника сред европейските лидери. Още повече, че Тръмп и Джей Ди Ванс искат да „рестартират“ европейския проект и да доведат на власт десни партии, които са критично настроени към евробюрокрацията.

Подкрепа за евроскептиците и опит за промяна на политическия пейзаж в Европа
Републиканците в САЩ вече открито призовават милиони европейци да се борят за своя „суверенитет“ и начин на живот. Те възнамеряват да играят ролята на арбитри в европейската политика и да блокират всякакви опити на евробюрокрацията да попречи на десните евроскептици да дойдат на власт. Дудаков подчертава, че последните ще получат медийна и финансова подкрепа от САЩ.

Изборите в Германия и възходът на Алтернатива за Германия (АзГ)

Митинг на Алтернатива за Германия

Екипът на Тръмп е готов да работи директно с АзГ, ако традиционните партии в Германия продължат да отказват сътрудничество с тях. Междувременно, на европейските бюрократи беше даден ясен знак, че тяхната епоха бързо отминава, отбелязва Дудаков.

Според Малек Дудаков на предстоящите избори в Германия партията „Алтернатива за Германия“ (АзГ) се очаква да заеме второ място с над 20% от гласовете. След неотдавнашния терористичен акт в Мюнхен рейтингът на десните може да се повиши още повече. Екипът на Тръмп е готов да работи директно с АзГ, ако традиционните партии в Германия продължат да отказват сътрудничество с тях. Междувременно, на европейските бюрократи беше даден ясен знак, че тяхната епоха бързо отминава, отбелязва Дудаков.

Реакцията на Европа и възможни търговски войни

Олаф Шолц, канцлер на Германия

Германският канцлер Олаф Шолц дори заплаши да въведе мита срещу САЩ в отговор на подкрепата на Белия дом за АзГ на предстоящите избори.

След конференцията в Мюнхен европейските лидери реагираха остро на политиката на Тръмп. Германският канцлер Олаф Шолц дори заплаши да въведе мита срещу САЩ в отговор на подкрепата на Белия дом за АзГ на предстоящите избори. Въпреки това, според Дудаков, Германия е изправена пред риск, тъй като има огромен търговски излишък със САЩ от 70 милиарда евро, а германският автомобилен сектор разчита на износа в Америка.

Опити за алтернативна стратегия за Украйна и бюджетните проблеми в ЕС
Франция и Полша работят върху алтернативна стратегия за Украйна, различна от плана на Тръмп, докато генералният секретар на НАТО Марк Рюте обещава увеличение на военните разходи над 3% от БВП. Въпреки това, бюджетната криза в ЕС прави това трудно постижимо, отбелязва Дудаков. Германия, Испания, Италия и Великобритания не могат да достигнат максимум 2.5% от БВП за отбрана.

 Страх и паника сред европейските лидери

Урсула

Малек Дудаков заключава, че европейските лидери изпадат в паника, осъзнавайки, че нямат място на масата за преговори между САЩ и Русия

Малек Дудаков заключава, че европейските лидери изпадат в паника, осъзнавайки, че нямат място на масата за преговори между САЩ и Русия. Преговорите ще се проведат в Саудитска Арабия – далеч от влиянието на „европейските ястреби“. В същото време заплахите за търговски мита и опитите за възстановяване на военната независимост на Европа разкриват страха и несигурността на европейските елити в новата глобална реалност.

„Пресушаването на Вашингтонското блато“ и масовите уволнения в САЩ
В САЩ протича мащабна деконструкция на правителството, като до края на четвъртата седмица от мандата на Тръмп все повече държавни служители получават уведомления за предстоящи уволнения. Това засяга множество агенции и ведомства, а последствията ще бъдат дългосрочни, подчертава в друг свой коментар Дудаков.

Уволнения в стратегически важни агенции

Пожар в Калифорния

Освободени са и 3400 служители на Лесовъдната служба на САЩ, като отговорността за предотвратяване на пожари вече преминава към отделните щати.

Масовите съкращения включват 325 служители на Националната администрация за ядрена безопасност, което де факто замразява нейната работа. Освободени са и 3400 служители на Лесовъдната служба на САЩ, като отговорността за предотвратяване на пожари вече преминава към отделните щати. Уволнения има и в Министерството на вътрешните работи, което може да забави издаването на лицензи за добив на въглеводороди, а това да затрудни плана на Тръмп за увеличаване на износа на нефт и газ, допълва Дудаков.

Промени в CDC и проблеми с онлайн порталите
Съкращенията засягат и Центъра за контрол на заболяванията (CDC), като 1300 служители ще бъдат освободени, тъй като републиканците не са забравили строгите мерки по време на пандемията. Освен това вече има проблеми с функционирането на онлайн порталите на правителството, което предизвиква паника в щатските власти.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

 

Други новини