Цените на хранителните стоки в Съединените щати са скочили драстично през последните месеци. За това алармира CNN в редакционен репортаж. Най-големият скок се наблюдава при кокошите яйца, като при тях се оказва, че ръстът е близо 40% за броени месеци. Сериозен скок се наблюдава и при говеждото месо и шоколада.
Медията пише, че десет яйца днес струват с 1,70 долара повече, отколкото преди четири месеца като разликата в цената е с 40% повече
Според данните за индекса на потребителските цени, публикувани миналата седмица, през ноември цените на яйцата са се повишили с 8,2 % (само за един месец) в цялата страна, което е един от най-високите месечни ценови скокове през последните две десетилетия. И това не са само яйцата – купувачите наблюдават шок в цените и при говеждото месо, кафето и безалкохолните напитки, което е довело до най-голямото месечно увеличение на общите цени на хранителните стоки от януари 2023 г. насам.
Същевременно обаче цените на едро на кокошите яйца се повишиха с близо 55% през миналия месец, а цените на едро на хранителните продукти се повишиха усреднено с 3,1% (най-високото месечно увеличение от две години насам), добавя медията.
CNN успокоява, че икономистите казвали: „не бива да се паникьосваме“.
Те били категорични, че „Яйцеинфлация“ и внезапното покачване на цените в някои основни категории храни са били по-скоро отражение на изолирани инциденти, отколкото нещо системно и показателно за повторно ускоряване на инфлацията.
Яйца (+37,5% на годишна база): Виновна била епидемията от птичи грип, която опустошила ятата в цялата страна, намалявайки предлагането в момент, когато американците са празнично настроени и пекат, готвят и вечерят повече, заради празниците.
През декември Министерството на земеделието на САЩ преразгледа допълнително оценките за предлагането на яйца в САЩ и повиши прогнозите за цените за 2025 г.
Говеждо месо (+5% на годишна база): Според Американската федерация на фермерските бюра запасите от говеда в САЩ са на най-ниското ниво от повече от 70 години. Заради сушата и други нарастващи разходи се очаква свиването да продължи до 2025 г., тъй като сухите условия се запазват.
Според доклад на CoBank, публикуван миналата седмица, разширяването на стадото говеда в САЩ ще започне едва през 2026 или 2027 г.
Портокалов сок (замразени сокове +17,2% годишно; пресни сокове 3,1% годишно): Замразените негазирани сокове се поишавали, защото страните вносителки на плодове били засегнати от урагани, лошо време и цитрусова болест. Бъдещето на портокаловия сок може да се окаже още по-мрачно, тъй като Бразилия, която доставя около 30% от американския внос е имала най-лошата реколта от десетилетия насам поради наводненията, сушата и болестта „цитрусово зеленеене“.
Шоколад (производство на едро на шоколад от какао – скок от +108,7% годишно): През последните три години поредица от неблагоприятни метеорологични явления засегнаха районите за производство на какао в Западна Африка, които осигуряват над 70 % от световните доставки на какао. Производителите на бонбони реагираха на това, като намалиха размера на продуктите, промениха рецептите и се насочиха към по-силно предлагане на нешоколадови изделия.
Според медията високата инфлация, която се случвала в САЩ веднъж на поколение – макар и причинена от съвкупност от фактори, появили се поради пандемията, войната в Украйна и други събития – натежа много на американците и в крайна сметка върна бившия президент Доналд Тръмп обратно в Белия дом .
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски