Традиционната пряка линия с руския президент Владимир Путин се проведе на 19 декември в комбиниран формат с голяма пресконференция. Държавният глава на Русия отговари на въпроси на граждани и журналисти. Кремъл получи повече от 2 милиона въпроса, които бяха обобщени по теми, за да бъдат зададени до края на събитието. Руснаците се интересуват основно от темите за СВО, БРИКС, здравеопазване, както и от икономически и жилищни въпроси, пенсии и други. Основните цитати на президента бяха публикувани в обзорна статия на Известия. Тъй като обемът ѝ е твърде голям, макар и със съкращения Критично ще я публикява на две части. Първа част е основно от въпроси на журналисти за БРИКС и международни теми:
За целите на БРИКС
БРИКС не е инструмент за противодействие на Запада. Ние не работим срещу никого, работим за нашите интереси, за интересите на страните участнички. Ние не изграждаме никаква конфронтационна програма в рамките на БРИКС.
Организацията се развива бързо. Работата се гради единствено на основата на реципрочност и уважение един към друг. Всички въпроси се решават с консенсус. Това е много важно. Няма малки и големи държави, по-развити или по-слабо развити. Там има сдружение по интереси. Има само един интерес – развитие.
Що се отнася до централата, ние не създаваме такава. Има индивидуални инструменти, които се създават и работят в интерес на цялата организация. Със сигурност ще използваме всички възможности на столицата на Татарстан. Казан направи невероятен скок в развитието си. Това е, без никакво преувеличение, един от най-добрите градове в Европа.
За възможността и условията за преговори с Киев
Нелегитимността на режима се крие във факта, че Конституцията на Украйна не посочва възможността за разширяване на правомощията на президента дори при военно положение. Сега те имат само един представителен орган на властта – Радата, чиито правомощия могат да бъдат разширявани по време на военно положение.
Държавното устройство в Украйна е такова, че редица държавни органи се формират от президента. Но ако самото първо лице (президентът) е нелегитимно, тогава другите органи също нямат права. Извършвайки действията на нелегитимен президент, те са съучастници в незаконни дейности.
Ние сме готови да водим диалог без предварителни условия, но на базата на договореното по време на преговорния процес в Истанбул в края на 2022 г., както и на базата на реалностите, които се развиват на място днес.
Ако не с ръководителя на режима (да водим преговори), то с кого? Ако някой отиде на избори и получи легитимност, ще говорим с всеки, включително и със Зеленски. Сега, ако Украйна наистина иска да тръгне по пътя на мирното уреждане, те са в състояние да го направят [да организират изборния процес] вътре в страната, както искат. Ние обаче можем да подписваме документи само с представители на легитимните власти.
За позицията на Руската православна църква в Украйна
Това, което се случва с Руската православна църква в Украйна, е нещо изключително. Това е грубо нарушение на правата на вярващите, църквата се разкъсва на парчета пред очите на целия свят. И всеки предпочита да (се прави че не) не го забелязва. Тези, които правят това, ще се върнат да ги преследват.
Работата е там, че те дори не са атеисти. В края на краищата атеистите са хора, които вярват, че няма Бог. А това са хора без никаква вяра, безбожници, те са етнически евреи. Те един вид не са православни или привърженици на исляма. Те са хора без род и без племе. Те не се интересуват от нищо, от което се интересуваме ние и преобладаващата част от украинския народ. Те ще си тръгнат някой ден и ще отидат не на църква, а на плаж.
За ситуацията в Сирия
Вие и тези, които ви плащат заплатите (към медиите), искате да представите [ситуацията в Сирия] като някакъв провал и поражение за Русия. Уверявам ви, че това не е така. Все пак ние дойдохме в Сирия преди 10 години, за да не се създаде терористичен анклав, какъвто се наблюдава в Афганистан. Като цяло постигнахме целта си. И дори тези групи, които се бориха с режима на Асад, претърпяха вътрешни промени. Не напразно днес много европейски страни, включително САЩ, искат да подобрят отношенията си с тях. Защо отивате там, ако са терористична организация? Значи са се променили, нали? До известна степен целта е постигната.
Нямахме сухопътни войски в Сирия. Там има две бази: военновъздушна и военноморска. Сухопътният компонент се състоеше от въоръжените сили на самата Сирия и някои така наречени проирански бойни части. Не сме се карали там.
Когато въоръжената опозиционна група се приближи до Алепо, той беше защитен от около 30 000 души, а 350 бойци влязоха в самия град. Правителствените войски, а заедно с тях и проиранските части, се изтеглиха без бой, взривиха позициите си и напуснаха. И така, почти същото, с малки изключения, беше в цяла Сирия. Ако преди нашите ирански приятели ни молеха да им помогнем да преместят частите си в Сирия, сега те ни молят да ги изведем оттам. Взехме 4 000 ирански бойци в Техеран. Някои от тях отидоха без бой в Ливан, други – в Ирак.
Сега ситуацията в Сирийската арабска република не е лека, много се надяваме там да настъпи мир и спокойствие. Ние поддържаме връзка с всички фракции. Преобладаващата част от тях ни казват да запазим базите си. Но ние трябва да помислим за това и сами да решим как ще се развиват отношенията ни с политическите сили, които контролират и ще контролират ситуацията в тази държава в бъдеще. И нашите интереси трябва да съвпадат. Какви ще бъдат интересите е въпрос, който очаква старателно проучване и от двете страни.
Ние предложихме да използваме военновъздушната база Хмейним за доставка на хуманитарна помощ в Сирия. Беше прието от колегите с разбиране да организираме съвместно тази работа. Това важи и за военноморската база в Тартус.
За действията на Израел в Сирия и Палестина, за ситуацията в Близкия изток
Ние сме в постоянен контакт с турския президент Ердоган и обсъждаме ситуацията в региона и Близкия изток.
Отношението на президента Ердоган към случващото се е добре известно на всички, а позицията на Русия също е добре известна. Както по отношение на Ливан, така и по отношение на Палестина. Нашата позиция не зависи от настоящата конюнктура; винаги сме вярвали в това. Решение на палестинския проблем може да има само ако отстраним причината за конфликта.
Необходимо е да се спазват решенията на Съвета за сигурност на ООН относно създаването на две държави. Държавата Израел е създадена, но държавата Палестина все още не е създадена. Това е проблемът. Освен това така наречените незаконни заселнически дейности продължават от израелска страна.
Не знам какви са крайните цели на Израел в ивицата Газа, но това е осъдително и сме говорили за това многократно на всички нива. Същото важи и за Ливан.
Що се отнася до Сирия, струва ми се, че, нека бъдем честни, Турция прави всичко, за да гарантира сигурността си по южните си граници, да създаде условия за връщане на бежанци от нейна територия в други територии на Сирия и да отблъсне кюрдските формирования от граница. Всичко това е възможно. Но главният бенефициент от събитията в Сирия според мен е Израел.
Русия осъжда израелското завземане на сирийски територии, но Израел се опитва да се защити. Израел напредна с около 60 км навътре в сушата до 25 км в Голанските възвишения и се приближи до укрепленията, които съветските войски изграждаха в Сирия.
Имам чувството, че няма да си тръгнат оттам. И местното население (ще) поиска да бъде включено в израелската държава.
Всичко, което се случва там, е комплексен въпрос. Турция има подобен проблем с Кюрдската работническа партия. Това е сериозен проблем, кюрдите са сериозни момчета. Надявам се там да няма обостряне, но този проблем трябва да се реши. Ще има много проблеми, но ние сме на страната на международното право
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски