Фурсов: Британците искат да заемат мястото на САЩ в Европа, но нямат стратегически план. Турция ще влияе в Източна Европа

Андрей Фурсов, руски историк и философ

Проф. Андрей Фурсов: Британците искат да заемат мястото на САЩ в Европа, но нямат стратегически план. Турция ще има влияние в Източна Европа: Ако Съединените щати излязат от Европа, британците искат да заемат тяхното място и да станат управляващи там. През последните 300 години Великобритания си избираше някоя европейска страна и прокарваше своите интереси. През 18 век те поддържаха Прусия и подкрепяха Фридрих Втори. През 19 век подхванаха и подкрепяха Германия против Франция срещу Наполеон Трети, но в резултат на това си спечелиха сериозен противник. Това е играта на британците да създават съюзи. Но в това аз не виждам все още стратегически план в днешно време, а вместо това тактически решения.

Това заяви проф. Андрей Фурсов в своя новогодишен обзор за предстоящите геополитически събития, в който маркира, какви ходове ще предприемат различните силни играчи на световната сцена. Те не се отнасят за времето в настоящата 2025 година, а имат проекция напред през годините. Първата част вече публикувахме в КритичноБГ. Ето и останалия превод от прогнозите на видния руски историк:

Китай

Знамето на Китай Проф. Андрей Фурсов изрази предположение, че Китай няма да се превърне в световен хегемон, но регионален в Азия със сигурност ще бъде

Мисля, че Китай няма да успее да се превърне в лидер в икономиката, политиката и културата. Съществува термин „световна хегемония“. В историята на капиталистическата система е имало само три хегемона и това са: Холандия, Великобритания и Съединените щати. При това Холандия е била икономически хегемон, но не е била политически. Такива по това време са били Испания и после Франция.

Лондон, Великобитания

Великобритания е съчетавала икономическа и политическа хегемония, но пък във военен план, тя винаги си е намирала континентална държава, която вместо нея да побеждава противниците ѝ

Великобритания
Великобритания е съчетавала икономическа и политическа хегемония, но пък във военен план, тя винаги си е намирала континентална държава, която вместо нея да побеждава противниците ѝ (т.е. прокси). Често това е била Русия. С наша помощ британците са победили първо Франция, а после и Германия. Интересът на Русия (общия интерес) бил в това, че тя и Великобритания са флангови държави, а и двете не са искали някой да обедини Европа (за да не се изправи обединена срещу някоя от двете страни). След падането на Хитлериска Германия, двете са се разминали в общата политика.

Съединените щати

Конгресът на САЩ

Хегемонията на САЩ е икономическа, политическа и културна. Но тя не продуцира висока, а масова култура.

Хегемонията на САЩ е икономическа, политическа и културна. Но тя не продуцира висока, а масова култура. Китай никога няма как да бъде хегемон, заради това, че не може да наложи културата си, заради силното различие на езика си. Йероглифите са сами по себе си специфична и непозната култура (спрямо останалата част на света). Що се отнася до технологическия му напредък, да той конкурира и САЩ и Великобритания. В икономически план, вече започват да се наблюдават такива проблеми в Китай. Аз съм силно скептично настроен относно възможността да стане хегемон в световен мащаб. Но ще бъде силен такъв в Азия. Може би и отчасти в Европа. Но не и световен.

Но и САЩ започват да губят световната хегемония. Към този момент, ако говорим за световна хегемония като белег на капиталистическата система, то в посткапитализма, ще станем свидетели не на един хегемон, а на полицентрична система, или както сега се казва „многополярност“.

Безусловно един от тези центрове ще е Китай, независимо, че има сериозни проблеми. Цялата 3000 история на страната показва, че в момента, в който достигне един етап на благосъстояние там започват да работят центробежни тенденции и Китай се разпада. Няма да се изненадам, към средата на този век да се появят много сериозни проблеми на разлом между севера и юга в държавата.

Британците ще работят в две направления за това. Те ще продуцират конфликти вътре в китайските елити и към влошаване на икономическата ситуация в страната. Целта е да предизвикат социални вълнения вътре в Китай, както и утежняване на отношенията му със съседните страни.
Ненапразно британците са създали и такава „дъга“ около Китай, в която влизат Япония, Малайзия, Виетнам, Индия, а те са (имат негативно отношение) срещу него.

Русия

Карта на Русия с Укарайна

Русия е екзистенциален противник на Запада. Русия е европейска страна, но не е Запад. Тя има своя развита култура, която е европейска, но не е западна. Западът също гледа на Русия като на постоянна заплаха.

Русия е екзистенциален противник на Запада. Русия е европейска страна, но не е Запад. Тя има своя развита култура, която е европейска, но не е западна. Западът също гледа на Русия като на постоянна заплаха. Тя може да създаде своя макрозона, в която да влязат страни, които се борят за своя национален суверенитет. Но тези процеси се развиват много бавно. Случващото се например в БРИКС показва, че не може да става дума за никаква изолация на Русия. Но нещата със Съюза вървят бавно, заради различни противоречия, като например Индия с Китай, Русия със Саудитска Арабия и други.

Турция

Изглед към Истанбул, Турция

Фурсов: Вероятността Турция да се превърне в световен играч не са големи. Но, че ще играе голяма роля в азиатската част, където се намира и в Източна Европа – нямам никакви съмнения

Вероятността Турция да се превърне в световен играч не са големи. Но, че ще играе голяма роля в азиатската част, където се намира и в Източна Европа – нямам никакви съмнения. Единственото, което може да бъде проблем за Турция е сложната ѝ икономическа ситуация. Освен това, независимата игра на Реджеп Ердоган дразни не една и две среди в Съединените щати.

Саудитска Арабия

саудитска арабия

Независимо от игрите на Саудитска Арабия с Русия, трябва да се има предвид, че елитите ѝ са ориентирани на Запад

Независимо от игрите на Саудитска Арабия с Русия, трябва да се има предвид, че елитите ѝ са ориентирани на Запад. Те имат 100 години връзки с англо-американските кланове. Дори и в тази хипотеза, за да изпълнява ролята си СА трябва да се представя като поддръжник на Русия и Китай.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА – ПЪРВАТА ЧАСТ:

Проф. Фурсов: Ултраглобалистите са притеснени от обществената съпротива, но са решени да откраднат парите от средната класа за проекта „10-90“

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!