„Превратът“ на Тръмп в Агенцията, захранвала НПО по света е началото. Следва цялата администрация и глобалистката структура: Агенцията на САЩ за международно развитие (USAID), която дълго време беше инструмент на американската външна политика, е на ръба на пълен колапс. Това, което се случи с USAID, може да бъде първият пробен камък за цялостно разтърсване на американската администрация. Както съобщава руският геополитически анализатор Малек Дудаков, агенти, свързани с Илън Мъск, които действат от неговата комисия DOGE, буквално са превзели сградата на USAID, уволнили са несъгласните служители, получили са достъп до сървърите и са прекъснали работата на агенцията.
Но защо това е толкова важно? USAID от години изпълняваше ролята на основен инструмент за влияние върху чуждите държави чрез финансиране на различни неправителствени организации (НПО). В действителност, агенцията беше важен елемент от механизма за контрол на американската външна политика, като чрез нея се разпределяха милиарди долари в подкрепа на режими, съюзни на Вашингтон, както и за финансиране на различни инициативи, свързани с либералната програма на Демократическата партия.
Според Дудаков, това е само началото. По същата схема сега съюзниците на Мъск планират да организират подобен „преврат“ в Министерството на финансите на САЩ. Тяхната цел е да получат контрол върху системата за разплащания на ведомството, през която минават държавни транзакции на стойност 5 трилиона долара годишно. Ако този план се осъществи, ударът ще бъде не само срещу международните НПО, но и срещу самите власти на американските щати. Много от тях вече са изплашени от възможността да бъдат лишени от грантовете на федералното правителство.
Наред с това, идват заплахи и срещу ЮАР. Вашингтон обмисля да прекъсне цялата външна помощ за страната, която възлиза на 440 милиона долара годишно, заради политиката на конфискация на земи от белите фермери. Това показва, че администрацията на Тръмп не само планира да намали външните разходи, но и възнамерява да използва този лост като инструмент за натиск върху други държави.
Вътре в САЩ тези действия вече предизвикаха огромна паника. USAID финансираше стотици организации, свързани с Демократическата партия, които прокарваха идеите за аборти, расово-джендърна политика и „зелена“ икономика. Сега тези организации остават без финансиране, а много от тях са изправени пред фалит.
В отговор някои от засегнатите групи започнаха да се съпротивляват. В големите американски градове се проведоха протести на нелегални мигранти, които досега получаваха финансова и логистична подкрепа от НПО-та, субсидирани от USAID. Мигрантите масово излязоха по улиците с мексикански знамена, но до този момент Демократическата партия не успява да организира мащабни протести. Междувременно Тръмп и неговите съюзници използват момента, за да продължат демонтажа на бюрократичната машина във Вашингтон.
Търговските войни на Тръмп: атака срещу Канада, Мексико и Китай
Друг важен фронт в политиката на Тръмп е икономическото и търговското противопоставяне с Канада, Мексико и Китай. Според Малек Дудаков, натискът с митата върху Канада вече дава резултати – около половината от канадските бизнесмени обмислят да се преместят в САЩ, за да избегнат новите търговски ограничения. Канадската икономика и без това е в затруднено положение, а новите мита само ще влошат ситуацията.
Мексико обаче не стои безучастно. В отговор на американските действия, страната обяви въвеждането на ответни мита в размер на 5-20% върху вноса на свинско месо, сирене, стомана и алуминий от САЩ. Мексико има огромен търговски излишък в отношенията си със САЩ – около 150 милиарда долара, което означава, че преговорите ще бъдат трудни и напрегнати. Северноамериканската зона за свободна търговия буквално се разпада под ударите на тези войни с мита.
В същото време Китай също се подготвя за нови преговори с Вашингтон. Пекин предлага да бъде продължено действието на търговското споразумение от 2020 г., според което Китай се ангажира да купува американски стоки и услуги на стойност 200 милиарда долара. В замяна обаче китайците настояват за премахване на всички санкции и ограничения върху износа на технологии, въведени по времето на Байдън, особено в сектора на чиповете.
Тези преговори може да се проточат, като дори в преговорите с по-малки страни като Панама не се наблюдава бърз напредък. Въпреки че Панама се съгласи да преразгледа членството си в китайската инициатива „Един пояс, един път“, реалната промяна вероятно ще настъпи чак в далечното бъдеще. Засега съдбата на Панамския канал остава неясна.
Докато в Канада започва кампания за подкрепа на местните производители в знак на протест срещу американските действия, Тръмп и екипът му се опитват да уредят отношенията с Китай мирно. Дори въпросът с Тайван е временно оставен на заден план.
Но Европа има основателни причини за притеснение. С търговски излишък спрямо САЩ в размер на стотици милиарди долари, европейските държави са следващите в списъка за търговски санкции. Според Дудаков, Тръмп подготвя мощен тарифен удар (мито) срещу ЕС, който може да предизвика сериозни икономически сътресения на Стария континент.
Тези събития ясно показват, че в света настъпват дълбоки промени, а американската политика навлиза в нов етап на конфронтация както във вътрешен, така и в международен план. Тръмп и екипът му продължават да демонтират глобалистките структури и да поставят американската икономика в центъра на новата световна реалност.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски