Политическата революция на Илон Мъск. Тази седмица милиардерът принуди Конгреса, под заплахата от спиране на работа, да съкрати проектобюджета на щата от 1 500 страници на 120. Демократите, изплашени от перспективата за спиране на работата на американското правителство по време на прехода на властта, се върнаха назад в бюджетните войни.
А сега Мъск има нова цел – това вече е германската политика. Той е започнал активно да подкрепя партия „Алтернатива за Германия“, която на предстоящите избори ще заеме второ място с 20 процента. Илон Мъск критикува както настоящия канцлер Шолц (нарече го некомпетентен глупак вчера и го призова незабавно да напусне поста), така и Фридрих Мерц, който води на изборите.
Апаратчиците на Тръмп през първия му мандат изграждаха контакти с АзГ – те симпатизираха на тогавашния посланик на САЩ в Германия Ричард Гренел. Сега той е назначен за специален пратеник за горещите точки. Но подкрепата на Мъск е още по-емблематична, като се има предвид неговата популярност и огромна аудитория (през социалната мрежа Х).
Мъск вече се опитва да промени британската политика, като помага на Найджъл Фараж и неговата Партия на реформаторите. Последният наскоро пътува до Мар-а-Лаго. Представители на германската десница също са чести гости в резиденцията на Тръмп. И е ясно, че екипът на Тръмп възнамерява да подкрепи несистемните сили в цяла Европа, които водят война срещу истаблишмънта от двете страни на Атлантическия океан.
Бъдещото германско правителство, ръководено от Мерц, ще преживее трудни моменти. Очакват ги търговски войни, които ще бъдат фатални за отслабената германска икономика. Освен това Тръмп иска да накара германците да платят за последиците от украинския конфликт. При тези условия Мъск ще има добра възможност да хвърли Берлин в хаос.
Хаос и в Конгреса на САЩ. Вторият опит за прокарване на проектобюджета на САЩ се проваля. На първия активно се противопостави Тръмп, с чиято помощ Илон Мъск и Джей Ди Ванс наложиха на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън нов вариант на щатския бюджет. Но в крайна сметка законодателите дадоха категоричен пас и на него.
Почти всички демократи се противопоставиха на плана на Тръмп да се заеме със съкращаването на държавните разходи сега, в условията на бюджетен дефицит от 2 трилиона долара. Но около 40 републиканци също гласуваха против него. Именно десните са тези, които настояват за още по-сериозно затягане на коланите.
Остават часове до крайния срок за спирането на работата и замразяването на американското правителство. Пазарът на залози оценява вероятността за спиране на работата на правителството на 60-70%. Разделението в Конгреса е твърде силно. Има план да се приеме бюджет дори не за три месеца, а само за три седмици, за да се преживеят някак празниците.
А освен това Пентагонът призна, че самоволно е увеличил присъствието си в Сирия от 900 на две хиляди американски войници. Това предизвика голямо възмущение сред изолационистите в Конгреса. И нажежи още повече доводите им за одит и съкращаване на държавните разходи.
Никой дори не е поискал от Конгреса да изпрати нов контингент в Сирия. Ако обаче се стигне до спиране на работата, Пентагонът ще трябва да съкрати лъвския пай от операциите си. А таванът на дълга все още не е вдигнат със заплахата от технически фалит на САЩ. Сега е под въпрос дали Джонсън ще се задържи на поста председател на Камарата. Тъй като Вашингтон потъва в продължаваща вече месеци бюджетна бъркотия, чийто край не се вижда.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски