Ник Джамбруно: Предстои дългов юбилей в библейски размер. Ще започне с ужасяваща инфлация – готови ли сте?

криза

Ник Джамбруно: Предстои дългов юбилей в библейски размери. Първо ще започне с ужасяваща инфлация: Преди четири хиляди години владетелите на древен Вавилон откриват техника за предотвратяване на насилствени бунтове. В древността хората често задлъжнявали безнадеждно на своите кредитори. С нарастването на дълговете социалните вълнения избухвали и застрашавали стабилността на цялата управляваща система.

Владетелите на древния свят разбирали тази опасна динамика. Тяхното решение е било радикално, но ефективно: да въведат повсеместно опрощаване на дълговете – юбилей на дълга.

Дълговите юбилеи действали като клапани за освобождаване на обществения натиск, когато не оставали други възможности.

Тази практика се разпространява в целия древен свят и се кодифицира в различни цивилизации. Например в книгата Левит юбилеите на дълга са официализирани като завършек на 49-годишен библейски цикъл – седем цикъла от по седем години.

Вярвам, че тази древна практика е на път да се завърне, тъй като нивата на държавните, корпоративните и личните дългове днес са достигнали неустойчиви размери. Социалните, политическите и инвестиционните последици ще бъдат дълбоки.

Юбилеи на дълга: Преразпределение, а не създаване на богатство

джо байдън

Планът на президента Байдън за опрощаване на студентски заеми поставя началото на съвременните дългови юбилеи.

Важно е да се отбележи, че дълговите юбилеи не създават ново богатство – те просто го преразпределят. Дълговите юбилеи са правителствени декрети, които предизвикват масови трансфери на богатство, създавайки големи победители и губещи. Планът на президента Байдън за опрощаване на студентски заеми поставя началото на съвременните дългови юбилеи. Неговият план за опрощаване на студентски заеми е безпрецедентен. Едностранни действия на изпълнителната власт от такъв мащаб никога не са се случвали в мирно време. Освен това Конгресът, а не президентът, трябва да взема решения за разходи от такъв мащаб.

Дори бившият главен икономически съветник на Обама, Джейсън Фърман, разкритикува хода на Байдън, наричайки го:

„Наливането на около половин трилион долара бензин в инфлационния пожар, който вече гори, е безразсъдно“.

Освен инфлационното въздействие – което ще разгледам след малко – юбилеят на Байдън по отношение на студентските заеми ще създаде прецедент, който трудно ще бъде отменен.

Студенти в Русия

Помислете как се чувстват тези, които са действали разсъдливо. Много от тях избегнаха студентските дългове, като избраха по-евтини кариерни пътеки, намалиха разходите си, за да платят за колежа, без да вземат заеми, или изплатиха изцяло студентските си заеми

Помислете как се чувстват тези, които са действали разсъдливо. Много от тях избегнаха студентските дългове, като избраха по-евтини кариерни пътеки, намалиха разходите си, за да платят за колежа, без да вземат заеми, или изплатиха изцяло студентските си заеми. Сега тези хора вероятно се чувстват като глупаци. Те не само не получават никакво облекчение, но и са изправени пред тежестта да плащат сметката на тези, чиито заеми ще бъдат опростени.

Представям си, че тези хора ще бъдат ядосани и вероятно имат значителни дългове за коли, ипотеки и кредитни карти, както много американци. Така че те също ще искат облекчение на дълговете… и се обзалагам, че ще го получат.

На фона на растящите цени потребителските дългове растат главоломно. Той е достигнал най-високата си стойност от близо 18 трилиона долара!

Вярвам, че когато американците достигнат своите финансови преломи, исканията за опрощаване на дългове само ще се увеличават – далеч не само по отношение на студентските заеми. Достатъчен е само един подпис от президента, за да бъдат заличени стотици милиарди дългове.

Юбилеят на студентските заеми ще създаде силен прецедент.

Не мисля, че ще мине много време преди да видим юбилей на кредитните карти, на автомобилните заеми или дори на ипотечните кредити. Как правителството ще плати за всички тези юбилеи?

Повишаването на данъците дотолкова, че да ги покрие, изглежда невероятно.

Емитирането на още дългове за отменяне на други дългове би било противоречиво.

Така единственият възможен вариант остава печатането на пари.

Ето защо бъдещите дългови юбилеи ще налеят „бензин в инфлационния огън, който вече гори“.

Но не само потребителският дълг е неустойчив. Най-големият проблем е федералният дълг на правителството на САЩ – много по-голям проблем, който се очертава на хоризонта.

 „Краят на играта с федералния дълг“: Предстояща криза
Федералното правителство на САЩ има най-големия дълг в историята на света – и той расте с бързи и неудържими темпове. Накратко, правителството на САЩ бързо се приближава към своя финансов край.

Ето защо…

Днес федералният дълг на САЩ се е превърнал в парабола и възлиза на над 36 трилиона долара. В перспектива, ако печелехте по 1 долар в секунда или 24/7/365 – т.е. около 31 милиона долара годишно – изплащането на федералния дълг на САЩ щеше да отнеме над 1 148 531 години.

И това при условие, че дългът спре да расте, което няма да стане.

Темпът на растеж дори няма да се забави. Той ще се увеличава експоненциално. Истината е, че дългът ще продължи да се трупа, освен ако Конгресът не вземе политически невъзможни решения за намаляване на разходите.

Например десетки милиони хора от поколението на бейби бумърите – около 22 % от населението – ще се пенсионират през следващите години. Съкращаването на социалното осигуряване и медицинските грижи е сигурен начин да се загубят изборите.

В най-несигурната геополитическа ситуация разходите за отбрана едва ли ще бъдат намалени. Вместо това разходите за отбрана почти сигурно ще се увеличат.

Бившият министър на отбраната Робърт Гейтс наскоро заяви: „Едва ли ще успеем да се изравним с инфлацията или още по-лошо, това е напълно недостатъчно. Необходими са значителни допълнителни средства за отбрана, които са неотложни.“

Накратко, усилията за намаляване на разходите ще бъдат безсмислени, освен ако не стане политически приемливо да се направят съкращения с верижен трион на правата, националната отбрана и социалните помощи, като същевременно се намали държавният дълг, за да се понижат разходите за лихви.

С други думи, САЩ ще се нуждаят от лидер, който – като минимум – да върне федералното правителство към ограничена конституционна република, да закрие 128-те военни бази в чужбина, да сложи край на правата, да убие социалната държава и да изплати голяма част от националния дълг. Това обаче е напълно нереалистична фантазия. Би било глупаво да се залага на това, че ще се случи.

Накратко, правителството на САЩ е в капан. Играта е приключила.

Те нямат друг избор, освен да „рестартират“ системата – това правят правителствата, когато са в капан.

Как САЩ ще рестартират системата?
Никой не знае със сигурност. Но бих се обзаложил, че библейски юбилей на дълга ще бъде основна част от него. И така, как правителството на САЩ ще се откаже от невъзможното бреме на федералния си дълг? Моето предположение е, че няма да бъде рязко. Това би приличало твърде много на фалит. То би унищожило ролята на САЩ като център на световната финансова система.

Ако има избор, не мисля, че правителството на САЩ ще избере незабавното самоунищожение. Тъй като властта не се отказва доброволно, трябва да предположим, че те ще решат да осъществят тайно юбилея на федералния си дълг чрез инфлация. Инфлацията е изгодна за длъжниците, тъй като им позволява да вземат заеми в долари и да ги изплащат в центове. И тъй като правителството на САЩ е най-големият длъжник в историята на света, то може да спечели най-много от инфлацията.

инфлация

юбилеят на федералния дълг ще дойде под формата на огромна инфлационна вълна

Инфлация: Инфлацията: крайният юбилей на дълга
Ето защо вярвам, че юбилеят на федералния дълг ще дойде под формата на огромна инфлационна вълна. Предстоящите дългови юбилеи могат да заличат трилиони задължения, като същевременно отключат невъобразима досега инфлация. Това би могло да предизвика най-големия трансфер на богатство в историята. Не забравяйте, че дългът не съществува във вакуум. Той е пасив за кредитополучателя и актив за кредитора.

Тези, които съхраняват богатството си в държавни валути, облигации и други хартиени активи, ще бъдат най-големите губещи.

бедност

Тези, които съхраняват богатството си в държавни валути, облигации и други хартиени активи, ще бъдат най-големите губещи.

Длъжниците и собствениците на оскъдни, необременени с тежести, твърди активи ще бъдат големите печеливши. Това със сигурност не е справедлив резултат. Разумните спестители не бива да плащат за злоупотребите на длъжниците. Но схващанията за това кое е справедливо и кое не, не спряха юбилея на Байдън за студентските заеми – и няма да спрат следващите юбилеи.

Подгответе се сега за предстоящото пренастройване
Макар че това ще бъде печален резултат за много хора, сега никой не може да направи нищо. Нивото на дълга вече е достигнало критична точка и скоро правителството може да сметне юбилеите за политически целесъобразна опция. Ето защо е изключително важно да осъзнаете реалността на тази Голяма картина и да се позиционирате по съответния начин.

Това означава да притежавате оскъдни и ценни активи, които не са едновременно отговорност на някой друг. От решаващо значение е, че това изключва фиатната валута (фиатни пари – без покритие, т.е. всички напечатани пари днес без златно покритие, бел. КритичноБГ) в банковите сметки. Не забравяйте, че фиатната валута е необезпеченият пасив на фалиралото правителство.

Освен това, щом веднъж внесете валута в банка, тя вече не е ваша. От техническа и правна гледна точка тя е собственост на банката, а това, което притежавате вместо нея, е необезпечено задължение на банката.

В епохата на юбилеите, в която дълговете се изтриват, няма да искате да сте от другата страна на необезпечени задължения или каквито и да било.

Вярвам, че това „нулиране“ може да се случи скоро – и то няма да е хубаво за мнозина. Повечето хора нямат представа колко лошо може да стане – или как да се подготвят.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!