Меркел в мемоарите си: Путин ме порази с чувството си за правота. Тръмп беше очарован от него
Бившият канцлер на Германия Ангела Меркел, управлявала в продължение на 16 години, много скоро ще издаде своите мемоари. Към този момент работното заглавие на книгата се очаква да бъде „Свобода“. В своята книга, обявената преди време за „най-влиятелна жена в света“ християндемократка описва спомените си по различни политически казуси, както и впечатленията си от срещите със световните лидери – не само тяхната политическа реакция, но и поведение, което ѝ е направило впечатление. BILD публикува ексклузивен откъс от книгата, предоставен от медията от немското издание Zeit, което разполага с работния вариант на книгата.
Основно място в текста на мемоарите на бившия германски канцлер Ангела Меркел е отредено, както може и да се очаква за руския президент Владимир Путин и американския му колега Доналд Тръмп по време на предния му мандат. Това е естествено и очаквано, след като двамата мъже ръководят двете най-големи сили в света.
Меркел пише, че е била поразена от руския президент Владимир Путин, защото е бил „човек, който винаги е бил нащрек“ с невероятно чувство за собствена правота.
„Това, което ме порази преди всичко, беше чувството му за собствена правота“, пише Меркел, припомняйки си речта на Путин през 2007 г. на Мюнхенската конференция по сигурността. Бившият канцлер на Германия добавя в мемоарите си, че ръководителят на руската държава е „човек, който винаги е бил нащрек“. Любопитно е, че Меркел, тя не е смятала, че съображенията, изразени от Путин, са неправилни по онова време и цитира критиките му към войната на САЩ в Ирак като пример.
„Русия няма да изчезне от картата на света“, отбеляза в мемоарите си бившият германски лидер, имайки предвид, че я управлява Владимир Путин.
Ангела Меркел споделя мнение и по проблеми и събития от днешните дни, а не само от времето, в което беше канцлер на Германия. Така например за изборите в САЩ тя не крие, че е искала да спечели кандидатката на Демократическата партия Камала Харис.
Основно място в книгата си тя споделя за срещата си с Доналд Тръмп през 2017 година по време на нейно посещение ва Съединените щати. В Овалния кабинет на Белия дом, тогавашният президент на Америка я разпитва за политическите ѝ контакти с Путин.
„Той (Доналд Тръмп) очевидно беше много очарован от руския президент. През следващите години имах впечатлението, че политиците с автократични и диктаторски черти го пленяват (очароват)“, пише Меркел.
Бившият канцлер си спомня още, че последвалата след преговорите между двамата лидери пресконференция в Белия дом е била трудна. Тогава Тръмп е отправил упрек към Германия, на което Меркел е отговорила сухо с фактология и цифри. Немското издание не уточнява за съжаление по коя тема точно е възникнала словесната схватка между двамата лидери. Ето, какво пише първата жена на Германия като впечатления:
„Говорихме на две различни нива. Тръмп на емоционално ниво, аз на фактическо… Решение на повдигнатите проблеми не изглеждаше неговата цел“, спомня си тя.
„Той сякаш не се стремеше да реши проблемите, за които говорехме. Струваше ми се, сякаш се опитва да накара човека, с когото говори, да се почувства виновен. Когато разбра, че енергично му се противопоставям, той рязко прекрати тирадата си и смени темата. В същото време останах с впечатлението, че той също искаше да угоди на събеседника си“
Меркел сравнява Доналд Тръмп като политик – бизнесмен, и дава конкретен пример със строителен предприемач. Според нея:
Тръмп виждаше всичко от гледната точка на строителен предприемач, който искаше да получи парцел земя. „За него всички държави бяха в конкуренция помежду си, в която успехът на едната беше провал на другата. Той не вярваше, че сътрудничеството може да увеличи благосъстоянието на всички“.
Ангела Меркел си припомня още, че няколко месеца по-късно, когато е имала лична среща с римокатолическия папа Франциск е поискала съвет от него, относно опасенията си, че под ръководството на Доналд Тръмп, САЩ може да се оттеглят от парижкото споразумение за климата:
„Без да назовавам имена, го попитах как ще се справи с принципно различни мнения в група важни хора. Той веднага ме разбра и ми отговори простичко: „Огъвайте, огъвайте, огъвайте, но гледайте да не се стигне до счупване.“ Хареса ми този образ.“ Сцената, при която Меркел встъпва в длъжност през 2005 г., също е запомняща се в книгата:
Когато канцлерът от ГСДП Герхард Шрьодер отказва да признае поражението си по телевизията вечерта на федералните избори (разликата между двете партии е много малка) и пророкува с остър тон, че неговата партия никога няма да ѝ помогне, като стане коалиционен партньор, за да стана канцлер.
„Седях така, сякаш не бях част от всичко това, а сякаш гледах сцената у дома пред телевизора. Постоянно си казвах: Не влизай в спор с другите, защото ще използваш неподходящ /лош/ език. /…/ „Беше ми напълно ясно, че преживявам нещо специално, но всичко се случи доста нереално. Силно се съмнявах дали Герхард Шрьодер би се държал по същия начин с мъж“, спомня си жената, на която ѝ предстои да управлява Германия цели 16 години.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски