Начало Политика Маслов: Номерът няма да мине. Путин ще спука хвърлената в полето на Русия топка от Запада и ще я изхвърли на боклука

Маслов: Номерът няма да мине. Путин ще спука хвърлената в полето на Русия топка от Запада и ще я изхвърли на боклука

от kritichno.a
нато русия путин

Владимир Маслов: Номерът няма да мине. Путин ще спука хвърлената в полето на Русия топка от Запада и ще я изхвърли на боклука: Много момчета са преживели в детството си трагедията с футболната топка, когато по време на игра тя попада на пътя на разгневен човек, който я пробожда или не я връща. В моята младост, ние ценяхме футболните топки. Кърпехме си ги. Сега децата ни са толкова заможни и богати, че забравят футболните си топки на футболното игрище.

С този пример от своето детство започва анализа си руския анализатор Владимир Маслов. С него той разглежда политическата игра, разиграна от САЩ и Украйна в контекста на конфликта с Русия, като използва метафората за футболната топка, която дете губи по време на игра. Тази аналогия му помага да илюстрира хода на събитията, където Вашингтон поставя „топката“ в полето на Москва, но Владимир Путин я „продупчва“ и я изхвърля.

Политическият сценарий на САЩ

Доналд Тръмп

Според Маслов, Доналд Тръмп се опитва да затвърди имиджа си на лидер, който може да сложи край на войната в Украйна. Този наратив е ключов в предизборната му кампания и неговото влияние започва да се проявява веднага след като заема президентския пост.

Според Маслов, Доналд Тръмп се опитва да затвърди имиджа си на лидер, който може да сложи край на войната в Украйна. Този наратив е ключов в предизборната му кампания и неговото влияние започва да се проявява веднага след като заема президентския пост. Макар да не е напълно ясно защо би желал това, той все пак предприема действия, които изглеждат като опит за разрешаване на конфликта.

Формално войната е между Русия и Украйна, но на практика целият Запад воюва срещу Москва, без Русия да получава реална външна помощ. Именно по тази причина Вашингтон първо се обръща към Киев, настоявайки той да приеме прекратяване на бойните действия. Сцената с конфронтацията между Владимир Зеленски, Тръмп и сенатора Дж. Д. Ванс изглежда добре режисирана – първоначално Зеленски отказва преговори, след което Тръмп го „принуждава“ да се съгласи чрез заплахи за спиране на военната помощ, лишаване от финансиране и дори заплашва прекъсване на достъпа до системата Starlink.

Зеленски Тръмп

Резултатът от тази постановка е очакван – на среща в Саудитска Арабия Украйна заявява, че приема предложението на американската делегация за „пълно прекратяване на огъня“ за 30 дни. Зеленски публично декларира готовност за мир.

Капанът за Русия
Резултатът от тази постановка е очакван – на среща в Саудитска Арабия Украйна заявява, че приема предложението на американската делегация за „пълно прекратяване на огъня“ за 30 дни. Зеленски публично декларира готовност за мир. Маслов отбелязва, че този ход на Киев е неизбежен и че задкулисно се договарят американски икономически интереси, свързани с украинските природни ресурси и пристанища. Това е потвърдено и от съветника на Тръмп по украинските въпроси Кийт Келог, който признава, че ако САЩ имат финансови интереси в Украйна, ще бъдат принудени да ги защитават, което фактически се превръща в „гаранция за сигурност“. Въпреки това британското издание „Гардиън“ се опитва да представи ситуацията като „драматичен обрат“ в отношенията между Вашингтон и Киев.

Реакцията на Кремъл
След като предложението за временно спиране на бойните действия е изпратено в Москва, Тръмп коментира, че се надява Русия да се съгласи. „Ако можем да накараме Русия да спре, ще бъде чудесно. Ако не, ще продължим и хора ще загиват“, заявява той. В същото време държавният секретар на САЩ Марко Рубио добавя, че „топката сега е в полето на Русия“.

Кремъл

Владимир Маслов прогнозира, че руското ръководство няма да се съгласи на временно примирие. Вместо това Кремъл ще постави условия, които Киев и Вашингтон не биха могли да приемат

Владимир Маслов прогнозира, че руското ръководство няма да се съгласи на временно примирие. Вместо това Кремъл ще постави условия, които Киев и Вашингтон не биха могли да приемат – като големи финансови компенсации, връщане на откраднатите руски активи и резерви, оттегляне на украинските войски от руските територии, включително цялата Запорожка и Херсонска област, ДНР и ЛНР, както и пълния контрол на Москва над тези региони.

Тази тактика дава възможност на Тръмп да се оправдае пред своя електорат: „Направих всичко възможно, но Путин не иска мир“. Така вината за продължаването на конфликта ще бъде прехвърлена върху Москва, а САЩ ще могат да оправдаят продължаването на военната подкрепа за Украйна. Русофобската реторика ще се засили, а политическите опоненти на Тръмп временно ще намалят критиките си към него.

Дългосрочната стратегия на Запада
След отказа на Русия, Вашингтон ще засили подкрепата си за Киев, включително с нови санкции срещу Москва. В същото време ще започнат и проточени „мирни“ преговори с Русия, които могат да продължат през целия мандат на Тръмп. Маслов припомня аналогичната ситуация в Сирия, където десетилетие на „преговори“ доведе до настъплението на радикални групировки, масови убийства, репресии и разширяване на израелската окупация. Той смята, че и в Украйна Западът ще продължи да налага подхода си за „преговори от позиция на силата“.

Освен това Вашингтон може да притисне своите съюзници от НАТО да изпратят войски в Украйна под предлог за „миротворческа мисия“. В най-негативния сценарий този ход би могъл да доведе до ядрена война в Европа – нещо, което според Маслов е желано от определени американски кръгове за решаване на вътрешни и демографски проблеми.

Изводът на Маслов
Метафората с футболната топка от началото на анализа си Маслов завършва с извода, че Владимир Путин няма да участва в тази игра. Вместо да приеме условията на Запада, той ще „спука топката“ и ще я изхвърли. Руският лидер няма да се съгласи на краткосрочно примирие, освен ако не получи значителни отстъпки. Целта на Москва остава стабилен мир и гаранции за сигурност в цяла Европа, а не временни тактически паузи, които могат да бъдат използвани от НАТО за подготовка на нови удари срещу Русия. Маслов предупреждава, че западните „миротворчески“ инициативи крият сериозни рискове за руската сигурност и че подобни примирия са били използвани и преди като предлог за военни интервенции.

Като доказателство за това Маслов посочва реакцията на западните лидери, които подкрепят идеята за 30-дневно примирие. Сред тях са президентът на Латвия Едгарс Ринкевич, президентът на Франция Еманюел Макрон, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, премиерът на Полша Доналд Туск, британският премиер Киър Стармър, президентът на Литва Гитанас Науседа и външните министри на ЕС, включително германската министърка Аналена Бербок.

Според Маслов тези западни лидери използват примирието като инструмент, за да оправдаят пред своите избиратели евентуално изпращане на войски в Украйна. Това, според него, е поредният опит за капан, който Русия не бива да допуска.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини