Майкъл Снайдър: Залозите, че предстои мащабен срив на фондовия пазар скочиха до небето. Готов ли е сценарият?

криза срив пазари

Майкъл Снайдър: Залозите, че предстои мащабен срив на фондовия пазар скочиха до небето. Готов ли е сценарият?: Известният икономист и писател Майкъл Снайдър изразява сериозна загриженост относно бъдещето на фондовия пазар в САЩ, като обръща внимание на факта, че хедж фондове залагат милиарди долари на предстоящ срив. Според него този факт е изключително тревожен и поражда въпроси дали тези институции знаят нещо, което останалите не знаят.

Хедж фондовете и тяхната роля в задаващия се срив

Goldman Sachs

Според данни на Goldman Sachs има огромен ръст на „късите“ залози срещу американските акции. В началото на януари тези залози са били десет пъти повече в сравнение със залозите за покачване на стойността на акциите на водещи американски компании.

През последните години финансовите пазари бяха поддържани на високи нива чрез различни механизми, но сега изглежда, че нещо се променя. Според данни на Goldman Sachs има огромен ръст на „късите“ залози срещу американските акции. В началото на януари тези залози са били десет пъти повече в сравнение със залозите за покачване на стойността на акциите на водещи американски компании.

Тези хедж фондове рядко грешат в прогнозите си, а когато започнат масово да се подготвят за срив, това е сериозен сигнал. Ако те грешат, ще загубят огромни суми, но ако са прави, ще направят милиарди от колапса на пазарите. Истинските губещи в такава ситуация обаче ще бъдат обикновените американци, чиито пенсионни фондове и спестявания са пряко свързани с фондовия пазар.

Икономическите фактори зад очаквания срив

Доналд Тръмп, бивш президент на САЩ и кандидат на Републиканската партия за настоящата надпревара

Според Снайдър причината за тази тревожна ситуация може да е свързана с политиката на Доналд Тръмп, който наложи 25% мита върху вноса от Канада и Мексико и 10% върху китайските стоки

Според Снайдър причината за тази тревожна ситуация може да е свързана с политиката на Доналд Тръмп, който наложи 25% мита върху вноса от Канада и Мексико и 10% върху китайските стоки. Това предизвика сериозни ответни реакции от засегнатите държави, като Канада наложи мита върху американски стоки за 155 милиарда канадски долара. Сред тях са алкохол, плодове, дрехи, електроуреди и строителни материали.

Според анализатори подобни търговски войни биха навредили повече на Канада и Мексико, но САЩ също няма да останат незасегнати. Международната финансова общност следи внимателно ситуацията, а инвеститорите търсят начини да се застраховат срещу несигурността.

JPMorgan джей пи морган банка сащ китай

Големите инвестиционни банки като JPMorgan вече се възползват от паниката. В момент на икономическа несигурност цената на златото обикновено скача, което създава „златна“ възможност за банките

Как хедж фондовете печелят от кризата?
Големите инвестиционни банки като JPMorgan вече се възползват от паниката. В момент на икономическа несигурност цената на златото обикновено скача, което създава „златна“ възможност за банките, които могат бързо да преместват кюлчета между различните търговски центрове. JPMorgan планира да достави златни кюлчета на стойност над 4 милиарда долара срещу фючърсни контракти в Ню Йорк.

Финансовите институции, които разполагат с ресурси и информация, правят всичко възможно да спечелят от задаващата се криза. Това обаче не е ново явление – при предишни сривове на пазарите големите играчи винаги са намирали начин да увеличат богатството си за сметка на средната класа.

криза

Един от основните въпроси, които Снайдър задава, е дали този пазарен срив няма да бъде предизвикан умишлено. Ако основните играчи просто се отдръпнат и спрат да подкрепят пазарите, това може да доведе до лавинообразен спад

Възможен ли е умишлен колапс на пазарите?
Един от основните въпроси, които Снайдър задава, е дали този пазарен срив няма да бъде предизвикан умишлено. Ако основните играчи просто се отдръпнат и спрат да подкрепят пазарите, това може да доведе до лавинообразен спад. Възможно е това да бъде използвано като средство за оказване на натиск върху администрацията на Тръмп и икономическите му политики.

Харвардският професор Джейсън Фърман предупреди, че последствията от търговската война могат да доведат до разколебаване на пазарите, което да принуди Тръмп да промени курса си. Това поражда въпроси дали някои влиятелни среди не се опитват да саботират икономическата политика на президента чрез финансова нестабилност.

Какво следва?
Снайдър посочва, че предупрежденията за икономически хаос вече се сбъдват. Големите хедж фондове залагат срещу пазара, цената на златото скача, а международните търговски отношения се влошават. В такава обстановка малките инвеститори и обикновените граждани са изправени пред огромни рискове.

Докато големите играчи трупат богатства, за милиони хора сривът на фондовия пазар би означавал загуба на спестявания и трудности в пенсионирането. Въпросът, който остава без отговор, е дали този срив ще бъде предотвратен или ще бъде използван за постигане на политически и икономически цели.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!