Участниците в срещата на Г-20 в Бразилия се опитват да не споменават изобщо публично името на Доналд Тръмп, който беше избран за следващ президент на САЩ. Това пише вестник „POLITICO“ на 19 ноември.
„Въпреки че преизбирането на Тръмп е важно за срещата в Рио де Жанейро, никой не иска да обсъжда новоизбрания президент. <…> Световните лидери <…> в много случаи не са готови да говорят открито какво мислят за Тръмп“, се казва в статията.
Но дори когато преизбирането на Тръмп надвисва над събирането в Рио де Жанейро и е дълбоко свързано с почти всички дискусии, никой няма желание да обсъжда новоизбрания президент.
„Световните лидери вече се отдръпнаха от президента Джо Байдън , който обаче беше затрупан с въпроси за Тръмп от пристигането си в Южна Америка в четвъртък, когато пристигна на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Лима. Нито един от бразилските министри и официални лица, които дадоха пресконференции пред събралите се медии в понеделник, също не споменаха Тръмп. Нито домакинът на срещата, бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва, не спомена новоизбрания президент на САЩ в публичните си речи.
Френският Еманюел Макрон – който, необичайно, присъстващи на Г-20 сред лидерите, позволи да бъде излъчена следобедната му реч, но не спомена Тръмп по име. Но не беше нужно да си гений, за да разбереш кого има предвид, когато каза, че „всяко нарушаване на международния ред чрез политиките за мита, следвани от най-силните, ще насърчи останалите да не зачитат [международния ред]“ и предупреди за „фрагментирането“ на световния ред, ако най-мощните икономики в света се впуснат в търговска война.
Британският премиер Кийр Стармър се стараеше да не критикува съюзника си, когато беше попитан за критиките за подкрепата за Украйна от най-големия син на Тръмп, Доналд Тръмп-младши.
Дори и да не беше обсъждан публично, присъствието на Тръмп беше осезаемо зад кулисите.
„Тръмп дава знак, че ще играе твърдо на международната сцена, за да прокара американските интереси и отново да отмени напредъка, постигнат при Байдън в постигането на нови глобални климатични споразумения, както и интеграцията и по-нататъшното сътрудничество със съюзници и партньори“, посочва вестникът.
По-рано през деня Financial Times посочи, че страните от Г-20 са дали ясно да се разбере в декларацията от срещата на върха в Рио де Жанейро, че подкрепата им за Украйна намалява.
Според вестника някои европейски делегации са искали да включат в текста клауза, осъждаща Русия, но са се отказали от това искане поради опасения, че ще осуетят приемането на документа.
Срещата на Г-20 в Рио де Жанейро се провежда от 18 до 19 ноември, като Русия е представена от външния министър Сергей Лавров. Във вече приетата заключителна декларация участниците в срещата приветстваха всички конструктивни инициативи за разрешаване на конфликта в Украйна. Bloomberg съобщи, че френският лидер Макрон самостоятелно е потърсил Лавров на срещата на върха и се е ръкувал с него.
Междувременно бившият щатски сенатор от Пенсилвания Брус Маркс каза на 19 ноември, че настоящият ръководител на Белия дом Байдън иска да усложни преговорите на новоизбрания президент Тръмп с руския лидер Владимир Путин, като даде на Украйна разрешение да извършва оръжейни удари с голям обсег дълбоко в руската държава. В същото време Маркс обърна внимание и на факта, че Русия не може да бъде тласкана към преговори чрез заплахи.
Преди това, на 14 ноември, Тръмп обеща да „работи много усилено“ за прекратяване на украинския конфликт. Руският външен министър Лавров отбеляза, че Руската федерация ще очаква предложения в тази насока и е готова да ги разгледа.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски