Лавров върна миротворците от Украйна в реалността: Руският външен министър Сергей Лавров категорично отхвърли идеята за замразяване на конфликта в Украйна по текущата фронтова линия, както и възможността за разполагане на европейски миротворци в страната.

Лавров: „Всяко преговорно придвижване към прекратяване на военните действия в Украйна е възможно само при изпълнение на руските изисквания“
Това изявление, направено от него на 26 февруари 2025 г., се превърна в ключов момент, макар че, както подчертава анализаторът Петър Акопов, позицията на Москва по този въпрос отдавна е ясна. „Всяко преговорно придвижване към прекратяване на военните действия в Украйна е възможно само при изпълнение на руските изисквания“, заявява той. Сред тях са неутралният статус на Украйна и установяването на руски контрол върху териториите, които вече са включени в състава на Руската федерация.

Лавров подчерта, че предложенията за разделяне на територията на основата на сегашната линия на съприкосновение са неприемливи, тъй като „ние имаме Конституция, основана на волеизявлението на хората“
Лавров подчерта, че предложенията за разделяне на територията на основата на сегашната линия на съприкосновение са неприемливи, тъй като „ние имаме Конституция, основана на волеизявлението на хората“. Освен това той напомни, че онези части от Украйна, които останат извън руски контрол, трябва да се освободят от т.нар. „расистки закони“, които според Москва ограничават правата на рускоезичното население. Това е съществен елемент от урегулирането, подчерта той.
Акопов пояснява, че тези изисквания потвърждават неизменната руска цел – демилитаризация и денацификация на Украйна.

Според него погрешно е схващането, че Москва би смекчила позицията си в резултат на евентуални преговори с Доналд Тръмп.
Според него погрешно е схващането, че Москва би смекчила позицията си в резултат на евентуални преговори с Доналд Тръмп. Напротив, Русия ясно заявява, че очаква освобождаване на контролираните от Украйна територии на новите руски субекти или поне определяне на график за тяхното предаване. В противен случай, пише Акопов, „Тогава извини, Доналд, ние ще продължим настъплението. Всичко е просто.“

Той категорично отхвърли идеята за разполагане на контингенти на НАТО в Украйна, като нарече подобни предложения „празни разговори“. Министърът обясни, че това не би допринесло за мира, а само би довело до ескалация.
Друг ключов въпрос, засегнат от Лавров, е темата за европейските миротворци. Той категорично отхвърли идеята за разполагане на контингенти на НАТО в Украйна, като нарече подобни предложения „празни разговори“. Министърът обясни, че това не би допринесло за мира, а само би довело до ескалация. Според него предложенията на френския президент Еманюел Макрон за бързо примирие и изпращане на миротворчески сили с последващо обсъждане на статута на териториите и съдбата на местното население са просто „лукавство“. Целта е не постигане на мир, а осигуряване на още време за въоръжаване на Киев.
Анализаторът подчертава, че идеята за миротворчески контингент от НАТО не е просто помощ за Украйна, а всъщност представлява неформална интеграция на страната в Алианса.
„Разполагането дори на 30-хиляден корпус… това не е нищо друго освен утвърждаване на контрола на страните от НАТО над територията на Украйна“, пише Акопов. Това би означавало, че войната, започнала заради заплахата от разширяване на НАТО, ще бъде безсмислена, а Западът очаква, че Москва ще приеме това? Разбира се, че не, категоричен е той.
На Запад все още вярват, че ако Тръмп предложи гаранции за сигурност на този „миротворчески корпус“, Русия ще бъде принудена да се съгласи на компромис. Някои дори смятат, че Путин би приел присъствието на англо-френски сили в Одеса. Но това разсъждение, обяснява Акопов, почива на три грешни предположения.

Първо, Тръмп няма да изпрати американски миротворци и съответно няма да даде гаранции за европейските военни. Второ, Европа няма възможност и желание сама да предприеме подобна стъпка без подкрепата на САЩ. Трето и най-важно, Русия няма да приеме този сценарий
Първо, Тръмп няма да изпрати американски миротворци и съответно няма да даде гаранции за европейските военни. Второ, Европа няма възможност и желание сама да предприеме подобна стъпка без подкрепата на САЩ. Трето и най-важно, Русия няма да приеме този сценарий, защото това би означавало отстъпване на Украйна под западен контрол – военно, икономически и геополитически.
„Сега се появи шанс Тръмп, който разбива цялата матрица на функциониране на обединения Запад, да ускори процеса на отрезвяване на истаблишмънта от двете страни на Атлантика“, посочва Акопов. Според него Москва ще продължи настъплението, докато не принуди западните лидери да приемат реалността – че Русия е готова да воюва, докато не постигне целите си. Тази реалност рано или късно ще бъде призната в Европа, което ще доведе до нови отношения както с Русия, така и със САЩ.
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ