Костадинов към Николаев в НОВА: Знаете ли, че половината българи са под прага на бедност? Проявете разбиране!
Ожесточен спор между лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов и водещите на „Здравей, България“ Виктор Николаев и Мира Иванова тази сутрин прерасна в доста изнервен скандал между тримата. Повод за неразбирателството се оказа БРИКС и желанието на Костадинов България да се присъедини към тази група. Това писа Блиц.
„БРИКС е бъдещето на света, ние заставаме зад това. Там е половината население на света и половината вътрешен брутен продукт.“
Водещата на НОВА Мира Иванова много се изненада, дали тези възгледи на Костадинов биха му привлекли избиратели към партията му, като същевременно още в началото на предаването говорителката изтъкна, че има вероятност формацията му да е втора по резултат на изборите в неделя. Виктор Николаев се намеси и попита, дали с идеите за БРИКС, лидерът на Възраждане не „ни бута към по-бедните държави, с по-нисък стандарт на живот и с илюзиите в обобщението – това е бъдещето.“
„Статистиките показват, че държавите от БРИКС ще имат не само 50% от БВП на света, а много повече. Бъдещето (там) е доста обещаващо. България или избира бъдещето, или умира с миналото. Миналото е ЕС, който стагнира. Той умира в момента. Когато една икономика започва да се огражда със стени, като мита, данъци и пр. то тя товари икономиката си и тя умира“, каза той.
„Вие искате да ни пратите при бедните, а не при богатите държави. Какви са средните заплати в Индия, Етиопия и т.н. Къде са позитивите от БРИКС“, изригна Николаев, а Мира Иванова едва успя да потуши скандала между двамата, допълва Блиц. Всъщност Костадинов взе думата и почти не я остави да говори, като ѝ показа нагледно, че ролята на говорителите в едно публицистично предаване не е да изказват мнения, с което да отегчават зрителите до смърт, както сатна обичайна практика у нас, а да задават въпроси. И от отговорите на госитте зрителите да си ватят заключения.
„Ние сме инвестирали много средства в Европейския съюз и докато си върнем парите, няма никакво мърдане. Европейският съюз трябва да си върне икономическата структура, а не политическа. По този път, по който е тръгнал Европейският съюз – той умира“, заяви още лидерът на „Възраждане“.
След като двамата водещи му обясниха, че няма как България да е в ЕС и БРИКС, Костадинов отвърна:
„Кой ви каза, че не може? БРИКС е свободна зона. ЕС е този, който издава директиви. Можем да направим всичко, стига да си представим, че България е независима държава. Влизането ни в БРИКС ще ни донесе инвестиции. Проектът „Един пояс, един път“, който наподобява плана „Маршал“, който бе започнат през 1945 г. за 5 години, но за разлика от него няма да е само за страните от Западна Европа, „Един пояс, един път“ действа вече 11 години по целия свят, като обхваща 60 държави. За съжаление в Европа действа само в Сърбия. Съседите ни си изградиха цялата инфраструктура по този проект без никакво европейско финансиране.“
На опита на Николаев да го провокира, дали Сърбия трябва да ни бъде пример, и отново даде сравнение със средните заплати в Западна Европа на фона на тези в Беларус и Молдова, Костадинов му повиши тон и му обясни, че половината население в България живее под прага на бедност.
„Проявете разбиране към тях, които нямат пари да живеят нормално“, каза лидерът на Възраждане срещу опитите на Николаев да обяснява, колко хиляди евро получавали като средна заплата европейците.
Когато аз правя срещи с хората, ги питам всеки път: „Ако трябва да опишете България, с коя ще е тя“. Знаете ли какво чувам най-често: „Разруха“.
Костадинов обърна внимание, че през изминалата неделя са се провели частични местни избори във варна, където е била регистрирана катастрофално ниска избирателна активност. Той предупреди, че не изключва това да се повтори и на парламентарния вот през идващата неделя.„Независимо от това, кой ще е първи, втори или трети, и в кой ще отиде мандата е по-важно кого точно ще представляват влезлите в парламента депутати. Това ще са 20% от българското население. Това е смърт на представителната демокрация в България. Това означава, че 70%, а дори и 80% не припознават държавата за своя.“
Костадинов добави, че хората не вярват, че може нещо да се промени и не вярват в демокрацията.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски