Кисинджър през 94 г.: Не смятам, че руснаците трябва да бъдат третирани като врагове. С Русия трябва да имаме най-приятелски политически отношения. Тя отново ще е силна

Хенри Кисинджър, бивш американски дипломат

През декември 1994 г. Хенри Кисинджър прогнозира по телевизия PBS, че един ден Русия отново ще бъде силна, както и че САЩ не бива да третира руснаците като врагове. Напротив, той е убеден, че трябва Америка да има „най-приятелски политически отношения“ с тях. Обсъждайки с Джак Матлок (последният посланик на САЩ в СССР) разширяването на НАТО в разрез с обещанията, дадени на Москва, той стигна до извода, че Западът трябва да се възползва от временната руска слабост, за да увеличи влиянието си в Европа.

Водещ Робърт Макнийл: Преди да се задълбочим в други въпроси, нека се върнем към това кои граници са застрашени и кои не. Доколкото разбирам, в момента няма заплаха за нито една от тях, дори за съществуващите граници на НАТО.

Хенри Кисинджър

Хенри Кисинджър: Проблемът е дали новите държави от Източна Европа, бивши съветски сателити, да бъдат включени в НАТО. Тъй като ние не искаме да се караме с руснаците днес

Хенри Кисинджър: Нищо не заплашва съществуващите граници на НАТО, защото наоколо има приятелски страни. Там просто няма кой да застраши границите поне от изток. Проблемът е дали новите държави от Източна Европа, бивши съветски сателити, да бъдат включени в НАТО. Тъй като ние не искаме да се караме с руснаците днес, когато те са слаби, би било заблуда да вярваме, че след три-четири години, когато те станат по-силни, ние изведнъж ще можем да започнем да се движим в тази посока.

Хенри Кисинджър

Кисинджър: Когато те (руснаците) са слаби, би било заблуда да вярваме, че след три-четири години, когато те станат по-силни, ние изведнъж ще можем да започнем да се движим в тази посока.

Също така не смятам, че руснаците трябва да бъдат третирани като врагове. С Русия трябва да имаме най-приятелски политически отношения. Посещението на президента на Европейската конференция по сигурността е идеален пример за това. Възприемам НАТО като предпазна мрежа, един вид застрахователна полица. Но никой не бяга да сключва застрахователна полица, когато къщата гори.

Робърт Макнийл: Защо изобщо да сключвате застрахователна полица, ако в момента няма опасност от пожар?

Джак Матлок: Мисля, че Русия със сигурност може да представлява заплаха в бъдеще. Никой няма да отрече това. Но сега тя е слаба и неорганизирана. В момента икономиката им е в лошо състояние. А армията и цялата военна върхушка, въпреки че разполагат с голям брой оръжия, всъщност не са толкова добре организирани, че реално да заплашват някого.

Робърт Макнийл: Защо не сте съгласни с тази логика? Защо да провокираме руснаците сега, като приближаваме НАТО към тях, което ще означава, че Западът е уверен, че един ден Русия ще се превърне в заплаха?

Хенри Кисинджър: Първият въпрос е защо да ги провокираме, ако кажем, че атака срещу Русия (прави неволна грешка, явно има предвид срещу Полша, бел. на Критично) е атака срещу цялата атлантическа общност.

Робърт Макнийл: Атака срещу Русия?

Хенри Кисинджър: Съжалявам, нападението срещу Полша е нападение срещу целия атлантически регион. Не виждам защо това трябва да ги провокира, особено след като можем да предприемем военни действия, наред с други неща. Например, имаме съответни споразумения с Източна Германия, според които германските войски не трябва да излизат отвъд Елба. Можем да предприемем подобни мерки и за Полша, така че на нейна територия да не могат да бъдат разположени други войски освен полските. Като цяло искаме да предоставим гаранции за сигурност, които ще поставят Полша в строги граници…

Джак Матлок: Наистина не мисля, че този сценарий е по-вероятно да се случи, ако те останат извън НАТО, отколкото обратното. Не смятаме, че е необходимо Австрия, Швейцария или Швеция да бъдат приети в алианса. Самите те не виждат резон в това. Това не прави руснаците или който и да било друг арбитър на политическите решения. Смятам, че ако Полша, Чешката република, Словакия и Унгария успеят да развият по-силни икономики и да почувстват национална сила, това ще бъде значителен възпиращ фактор за конкуриране с Русия, така да се каже.

Михаил Горбачов и Роналд Рейгън

Джак Матлок:  Макар и без правно обвързващи споразумения, още в ерата на СССР дадохме категорични уверения на Горбачов, че ако обединена Германия може да остане в НАТО, блокът няма да се разширява на изток

Що се отнася до борбата за влияние, до известна степен тя не може да бъде избегната в никакъв случай. Тук има един фактор, който изглежда забравяме. Макар и без правно обвързващи споразумения, още в ерата на СССР дадохме категорични уверения на Горбачов, че ако обединена Германия може да остане в НАТО, блокът няма да се разширява на изток. И знаете ли, сегашното руско правителство се изказа много ясно по този въпрос.

Робърт Макнийл: Но ние все пак дадохме гаранция на Съветския съюз.

Джак Матлок: Точно така. Сделката нямаше правно обвързваща сила, но можеше да се каже, че имаше геополитически характер. И ако просто я игнорираме, тогава трудно бихме разтълкували тази стъпка, ако бяхме на мястото руснаците. Най-малкото, това щеше да бъде опит да се отреже Русия от Източна Европа (както и стана, бел. на КритичноБГ.)

Робърт Макнийл: Именно тази линия използва Елцин, за да изолира Русия и да посее семената на раздора.

Хенри Кисинджър : Говорим за страна, която има 20 хиляди ядрени бойни глави. Вероятността Полша да атакува Русия е нулева. И отново, от гледна точка на политическата архитектура, това не изглежда като проява на Студената война, защото Русия може да участва в Европейската конференция по сигурността в контекста на всички политически въпроси.

Борис Елцин и Бил Клинтън

Борис Елцин и Бил Клинтън. Вторият откровено се забавлява с първия.

Важно е обаче да си припомним какво направи една слаба Русия през последните няколко месеца. Когато наскоро събирахме войски за действие в Ирак, нейният външен министър пристигна в Багдад, за да организира политическа демонстрация, която на практика със сигурност предотврати американските военни действия към Сърбия. Русия зае своята традиционна позиция и това е съвсем разбираемо. Тя смята себе си за основен геополитически играч, на което има пълното право.

Хенри Кисинджър бе съветник по националната сигурност на президента на САЩ (1969 – 1975), държавен секретар на САЩ (1973 – 1977)
Той играе видна роля във външната политика на САЩ между 1969 и 1977 г., пионер е в политиката на разведряване със Съветския съюз, организира отварянето на отношенията с Китайската народна република, участва в т.нар. „совалкова дипломация“ в Близкия изток за край на войната от Йом Кипур и в преговорите за Парижкото мирно споразумение, което слага край на американското участие във войната във Виетнам. След като напуска правителството, той създава Kissinger Associates, международна геополитическа консултантска фирма. Кисинджър е автор на над дузина книги за история на дипломацията и международните отношения.
Почина на 29 ноември 2023 г. на 100 години.

Джак Фауст Матлок младши (на 95 години) е бивш американски посланик, офицер от кариерата на външната служба, учител, историк и лингвис. Той е специалист по съветските въпроси през едни от най-бурните години на Студената война е посланик на САЩ в Съветския съюз от 1987 до 1991 г. Последният американски посланик в СССР.

След като напуска външната служба, той написва разказ за края на Съветския съюз, озаглавен Аутопсията на една империя, последван от разказ за края на Студената война, озаглавен Рейгън и Горбачов: Как приключи Студената война, утвърждавайки репутацията си на историк.


Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!