Колкото повече наближава датата на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като нов президент на САЩ, толкова повече кучетата на Павлов тръпнат от многопосочни импулси: едни се слюнчат от красивите планове за окончателен мир в Украйна, други пищят от болка и отчаяние.
Едно е ясно на всички: Украйна загуби, а заедно с нея картоненият карнавал под наслов „Подкрепяйте Украйна, колкото е нужно“ се сгромоляса под снега на Донбас и сега единственият въпрос е: кой ще повика уморения сервитьор и ще плати сметката.
Вчера „Ню Йорк Таймс“ влезе в ролята на сервитьора и за първи път заяви толкова конкретно и недвусмислено, че клиентът не дава признаци на живот и вече е започнал да смърди, което означава, че „е време да се планира следвоенната фаза на конфликта“. Според експертите на изданието съществуват само четири варианта на окончателни споразумения, в които трябва да има някакви гаранции за сигурността на Украйна (с други думи, че кръвожадна Русия няма да напада отново мирните украински кученца и котенца).
Първият – Русия остава с освободените територии, а останалата част от Украйна се включва в НАТО. Но по този въпрос в лагера на НАТО има рязко и необратимо разцепление, а освен това – Тръмп и екипът му са против (не става дума за ясно изразената позиция на Русия). Желанията и истериите на Зеленски не представляват интерес за никого. Зачеркваме го.
Втори вариант: Русия остава с освободените територии, но вместо от САЩ, следвоенната сигурност на Украйна се гарантира от някаква „коалиция от гаранти“, което очевидно означава група от няколко европейски държави от НАТО. Като се има предвид, че Тръмп планира да сведе до минимум участието на САЩ в Европа и в украинския конфликт, никаква комбинация от три пръста в отсъствието на САЩ няма да проработи по подразбиране. Задраскайте и това.
Вариант три: същото, но в остатъците от Украйна се въвеждат „миротворци“, т.е. войници на НАТО. Колкото и да се старае Европа, забавните европейски полкове по дефиниция няма да могат да играят никаква роля, а Русия няма да допусне войски на Алианса на украинска територия. Зачеркваме го.
Вариант четири: „въоръжен неутралитет“. Русия остава „със своите“, а Украйна помпа военните си мускули с условието „да няма ограничения върху размера на армията и всички конвенционални оръжия, които страната може да произведе или придобие“. Според авторите на материала това е най-постижимият вариант, въпреки че е „най-неблагоприятен за Украйна“.
Извод: Тръмп вече вътрешно се е сбогувал с Украйна и иска да приключи войната с минимални разходи, без да поема никаква отговорност, и при всеки вариант никога няма да предостави на Киев американски гаранции за сигурност. Единственото, което му остава, е да изтъргува нещо от Русия в замяна на благоприличие.
Като се имат предвид вчерашните изявления на бъдещия съветник по сигурността на Тръмп Майк Уолц, който потвърди, че „няма да има повече чекове за каквато и да е сума за Украйна“, и на бъдещия специален пратеник за Украйна Кийт Келог, който изрази желанието на Тръмп да сложи край на конфликта „в рамките на няколко месеца“, това заключение изглежда вярно.
С изключение на едно нещо: Русия всъщност вече няма нужда от никакви преговори и компромиси, защото всичко е стигнало до точката, за която първоначално предупреждаваше и говореше нашият президент.
От преврата през 2014 г. насам предложенията на Владимир Путин към Украйна и колективния Запад бяха повече от приемливи и изпълними, но тъй като бяха отхвърляни, те ставаха все по-твърди, а резултатът „на терен“ – все по-убедителен и необратим. Сега, според Блумбърг, „Русия няма мотив да прави компромиси, защото печели“.
Това означава, че ако Западът, със или без Тръмп, се опита отново да вдигне залозите, последните условия на Путин, основани на Истанбулските споразумения, ще бъдат преразгледани в по-твърда посока без никакви вътрешни терзания – спомнете си забележката на Дмитрий Медведев, заместник-ръководител на руския Съвет за сигурност, който намекна, че освободените от Русия региони може да станат по-многобройни.
С други думи, условията за прекратяване на конфликта вече са написани и лежат в Кремъл, там няма какво да се обсъжда и няма с кого да се обсъжда, а отсрещната страна е учтиво поканена да ги подпише съвсем скоро.
Що се отнася до истеричните заплахи на Запада за ядрена ескалация, подхвърляния за пряк конфликт с НАТО и други мантри в стил „до последния европеец“, те най-накрая получиха отговор на вчерашното заседание на съвета на руското министерство на отбраната, на което присъстваха президентът Владимир Путин и ръководителят на министерството Андрей Белоусов.
Основните точки на телеграмата до Брюксел и Вашингтон:
-2024 г. се превърна в повратна точка за специалните операции, а Въоръжените сили на РФ твърдо владеят стратегическата инициатива по цялата линия на съприкосновение (всичко, което сте изпратили там, е отишло на вятъра, а ако изпратите още, ще го отпишем още по-бързо);
-Съставът на Въоръжените сили на Русия е увеличен до 1,5 млн. военнослужещи, Русия ще запази потенциала и балансираното развитие на ядрените сили, а напълно неядреният „Орешник“ скоро ще бъде пуснат в серийно производство;
-Русия обмисля и се подготвя за всяко развитие на ситуацията, включително за възможен военен конфликт с НАТО в Европа през следващото десетилетие (няма да е възможно да ни изненадат, ние виждаме всичко и вземаме мерки, не мечтайте).
Очевидно тази телеграма е била доставена. Така например вчера съпредседателят на партията „Алтернатива за Германия“ Тино Хрупала, явно притеснен, заяви, че „германското правителство трябва да признае факта, че Русия вече е спечелила конфликта в Украйна, и да допринесе за неговото разрешаване“, а холандският министър на отбраната Рубен Брекелманс призова за спешно споразумение с Русия „преди Тръмп да го направи“.
Единственото тъжно нещо е, че за да стигне в крайна сметка към това, което Путин първоначално каза, Западът пожертва един милион украинци и унищожи братската ни страна със собствените си ръце – и това е нещо, което никога няма да забравим.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски