Кирил Стрелников за РИА Новости: Москва е готова и за пълен разрив на отношенията със САЩ
На фона на невнятното скърцане под килима на международните политически мишки руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков направи вчера няколко важни изявления.
Първо, Русия може и да обмисли възможност за прекъсване на дипломатическите отношения със САЩ, ако те „тръгнат ва-банк в опита да ни окажат натиск“. В числото на умишлено провалени стъпки на „пресиращите“ е опитът за конфискация на замразените активи на Русия, за които Зеленски отчаяно моли в очакване на евентуално спиране на финансовото кранче, както и всякакви „ескалационни действия, водещи до усложняване на ситуацията по линията на съприкосновение в Украйна“. Те със сигурност ще включват наличие на рязко увеличаване на военната и финансовата помощ, опит за вкарване на войници на НАТО в Украйна и разрешаване на киевския режим да използва западни оръжия с голям обсег на действие, за да нанася удари дълбоко в руската територия.
Второ, Русия скоро ще представи актуализираната си ядрена доктрина, която ще даде възможност да се прибегне до ядрен удар при обстоятелства, свързани с острата криза в отношенията между Русия и Запада и ситуацията в Украйна: „След като документът се появи в окончателния си вид, всичко това ще бъде, както се казва, реално. Всички ще разберат всичко.“
На пръв поглед подобно изказване доста силно контрастира с потока от тълкувания в стил „Тръмп ще дойде, ще възстанови реда и ще донесе главата на Зеленски на руснаците на поднос“.
В Киев и европейските столици наистина цари дива паника:
– Зеленски побърза да отиде в Будапеща при приятеля на Тръмп Орбан, за да каже добра дума за него, а след това да го помоли да се обади на Тръмп и дълго да го убеждава да не го хвърля под влака;
– изплашеният френски президент Макрон поиска от Доналд Тръмп да търси „реални отстъпки“ от Русия в случай на преговори за Украйна;
– ръководителят на дипломацията Борел побърза да пристигне в Киев с утешения и уверения за „приоритетна подкрепа за Украйна“;
– президентът на Финландия Стуб изведнъж започна да говори за подобряване на отношенията с Русия;
– министър-председателят на Великобритания, за да угоди на Тръмп, обяви предстоящо увеличаване на разходите за отбрана до 2,5 % от БВП;
– президентът на Полша Дуда побърза да отиде във Вашингтон, за да се разграничи спешно от предишната антитръмповска реторика на министър-председателя Туск. И така нататък.
Една от главните причини за тези конвулсии е неотдавнашната публикация в „Уолстрийт джърнъл“, разкрила мирният план на новия американски президент за Украйна, макар да е бил под абсолютна секретност, получена чрез изтичане на информация, посредством неведоми информационни щрангове от най-запознати и най-близките със случая лица
(КритичноБГ обръща сериозно внимание, че много скоро с темповете на публикуване на клюкарска непроверена или умишлена халтура, Уолстрийт джърнъл ще спечели първа награда за най-жълто клюкарско политическо издание в САЩ, но пък на пионерски караул и готовност пред ЦРУ за политически пощипвания и намигвания към когото и когато е нужно!).
Както и трябваше да се очаква, „планът“ е най-малко стопроцентово работещ и надежден като швейцарски часовник: замразяване на конфликта по сегашната фронтова линия; фиксиране на отказа на Украйна да се присъедини към НАТО за поне 20 години; създаване на 1200-километрова буферна зона между ВСУ и руските въоръжени сили; вкарване на военен контингент от европейските държави в тази зона; прехвърляне на финансирането на всички украински дела от САЩ към Европа.
И очевидно колективният Запад е решил, че всичко това изглежда вярно, а руснаците, напълно разбити, трябва да побързат да подпишат разписки от типа „сдал – приел“.
За голяма изненада на западните експерти руското ръководство реагира на радващите обещания на Тръмп и на уж изтеклата информация за плана по много хладен и сдържан начин. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков нарече публикуването на мирния план „абстрактно и обезличено“, а Министерството на външните работи заяви, че „руската страна е готова да изслуша предложенията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за разрешаване на ситуацията в Украйна, но просто (и бързо) решение на този проблем не може да има“.
Трябва да се разбере, че истинските преговори не се водят чрез страниците на западните издания: има определени канали, които И досега са останали активни дори и в най-кризисните периоди. И никой със здрав разум няма да публикува подробности за евентуално споразумение, докато то не бъде финализирано (и ако се стигне до такова по принцип).
Освен това е напълно несериозно да се приема за чиста монета подхвърляне от издание, което през 2022 г. авторитетно твърдеше, че „Путин е изолиран и е заобиколен само от куп ястребови съветници“, а по време на предизборната кампания в САЩ заяви, че „Тръмп отново изглежда като губещ“ и изявленията му се разделят на три категории: „лъжливи, тъпи и безумни“. (Критично припомня и онзи публикуван жълтакав кодош за пияни украински водолази, които си направили разходка с лодка, поплацикали се в морето, сложили 3 пиратки на тръбите на Северен поток на има-няма 1 километър дълбочина с леко водолазно оборудване, гръмнали го и изплували. А после изтрезнели, пък Зеленски бил против, а те били против на Зеленски да е против)
Въпреки че руското ръководство неведнъж е заявявало, че нашите цели в конфликта в Украйна са ясно определени и не подлежат на преразглеждане, винаги има вероятност от другата страна да има хора, които не могат да разберат и приемат очевидното. Бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп може да попадне в тази категория.
Ето защо Русия търпеливо и последователно предава на „другата страна“, че красивите обещания за прекратяване на войната за 24 часа са предназначени най-малкото за вътрешната аудитория в разгара на изборите, а в най-добрия случай са напълно откъснати от реалността.
Владимир Путин, който понякога изглежда пред световната аудитория като мек и разумен човек, всъщност е отличен психолог и отлично разбира мотивацията на Тръмп.
Тръмп, свръхуспешен бизнесмен милиардер и бивш и бъдещ президент на една от най-могъщите държави в света, вече е преминал всички стъпала на пирамидата на Маслоу и му остава само още едно: да остави името си в историята. В съчетание с особеностите на характера на Тръмп това може да предизвика горещо желание да се справи „бързо, хладнокръвно и красиво“ по украинския въпрос, а в случай на неуспех да предизвика ненужни резки движения.
Ето защо Русия деликатно предупреждава бъдещия стопанин на Белия дом, че няма нужда да прави резки движения, защото това е опасно – включително за създаването на история. Русия не е Европа, Израел или Палестинската автономия, на които Тръмп вече започна да дава нареждания.
Да се надяваме, че е разбрал.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски