Кирил Стрелников за РИА Новости: Започнаха преговорите между Русия и САЩ
Интервюто на руския външен министър Сергей Лавров с известния американски журналист Тъкър Карлсън, което тази сутрин вече беше гледано от милиони хора по света, е ключова „точка на бифуркация“, която до голяма степен ще определи как ще бъде решен конфликтът в Украйна и какви ще бъдат отношенията на Русия със Съединените щати (а оттам и с целия колективен Запад) в бъдеще.
Проучването на позицията на Русия започна още по време на предизборната кампания за президент на САЩ, когато самият Доналд Тръмп, а след него и членове на неговия екип и потенциални членове на бъдещата администрация, изказаха различни идеи – от налудничави до повече или по-малко реалистични – с цел да влязат в преговори с Москва с предложение, което да е възможно най-благоприятно за тяхната страна.
Ето защо Сергей Лавров ясно заяви (и очевидно за последен път) позицията на Русия, която няма да се промени при никакви обстоятелства, и прикани американската страна да направи реципрочна стъпка.
Заслужава да се отбележи, че Лавров даде интервюто на английски език. Това беше направено, за да се гарантира, че нашите послания ще достигнат до адресатите си във възможно най-точен вид и няма да се „изгубят“ в превода,
както и за да се подчертае, че това „интервю“ всъщност е началото на официални преговори, което означава, че всички изказани аргументи трябва да се приемат с пълна сериозност.
Интересно е, че както обявяването на интервюто, така и първият въпрос на Карлсън към Лавров бяха свързани с възможността за ядрена война между САЩ и Русия. Като се има предвид, че Карлсън е не просто журналист, макар и много известен, а всъщност член на екипа на Тръмп, който беше сериозно обсъждан като бъдещ вицепрезидент на Съединените щати през втория мандат на Тръмп, този въпрос предизвиква голяма загриженост както у определени сили, дошли на власт в Съединените щати в резултат на неотдавнашните избори, така и у огромния брой от самите американци.
Основният въпрос бе: дали ние (САЩ и Западът) сме отишли твърде далеч? Доколко необратима е ситуацията? Колко сериозна е Русия и какво може да я провокира към необратими действия? Възможни ли са все още преговори?
Отговорът на Лавров: ситуацията не е необратима. Въпреки очевидната хибридна война, която се води срещу нас от сегашната американска администрация, ние сме категорично против „горещ“ конфликт – и още повече против ядрената му фаза. Основата на нашата военна доктрина е именно избягването на ядрена война. Преговорите са не само възможни, но и необходими.
Основното условие за преговори е САЩ да се откажат от целта си да нанесат „стратегическо поражение“ на Русия, в противен случай Москва „ще използва всички средства, за да защити законните си интереси“. И ние ще се борим за това. Това не е заплаха, това е просто факт.
По очевидни причини основният акцент в интервюто беше конфликтът в Украйна и перспективите за неговото прекратяване. Досега няколко членове на екипа на Тръмп, включително бъдещият специален пратеник за Украйна и Русия Кийт Келог, направиха изявления по този въпрос, които най-общо се свеждаха до следното: замразяване на границата по сегашната линия на съприкосновение; отлагане на въпроса за членството на Украйна в НАТО за по-далечен период; включване на някакъв вид западни „мироопазващи сили“; висящ въпрос за правния статут на Крим и новите руски територии с евентуална перспектива за връщането им по „дипломатически път“; и продължаване на укрепването и милитаризацията на останалата част от страната.
Руският външен министър даде отговор, при който не може да има различия в мнението и позицията на Москва е възможно най-конкретна: САЩ трябва да спрат да предлагат варианти, които очевидно са невъзможни и неприемливи за нашата страна; никакви ултиматуми!
Относно териториите: Крим, Донецка област, Луганска област, Херсонска област, Запорожка област са конституционна част от Русия и тук не са възможни никакви варианти – влакът е тръгнал. Никакви договори въз основа на „линиите на територията“.
Относно Украйна и Северноатлантическият алианс: без НАТО – категорично. Никакви отлагания, никакви замразявания, никакви предпазни мерки и подобни средства. Никакви военни бази, военни учения или чуждестранни войски.
Относно рускоезичното население на Украйна: пълна защита на човешките права и свободи, залегнали в международните документи, включително правото на майчин език и свободно вероизповедание.
Бъдещите американски власти трябва да осъзнаят, че хората в Украйна са наши братя и сестри и ние ще се борим за тях.
Относно отмяната на санкциите: въпросът вече не е актуален, „морковът“ е изгнил – „колкото по-дълго живеем под санкции, толкова по-добре осъзнаваме, че е по-добре да разчитаме на себе си“;
„това, което не те убива, те прави по-силен. Санкциите никога няма да ни убият – ето защо те ни правят по-силни“. Няма да отстъпим от нито една позиция в името на отмяната на санкциите.
Що се отнася до заплахите, изнудването и натиска, нещата са прости: готови сме на всякакви варианти, но, разбира се, предпочитаме мирните споразумения, постигнати чрез преговори. Постоянното изместване на червените линии от страна на Запада е „много сериозна грешка“. Основното послание, което отправяме с изпитването на хиперзвукова ракета, е: „Ще бъдем готови да направим абсолютно всичко, за да защитим законните си интереси“. Важен нюанс: американците си мислят, че ще могат да седят спокойно отвъд океана – но това е заблуда.
Що се отнася до бъдещия президент на САЩ и неговата администрация, Русия дори е готова да се преструва, че между нас не е имало нищо негативно (въпреки че е имало), за да може новият президент да си развърже ръцете.
Готови сме дори да се преструваме, че кризата в отношенията ни е предизвикана единствено от политиката на демократите. Руското ръководство е положително настроено към американските избори и лично към Тръмп – но това е засега, защото „топката е на негова страна“, а дали тази положителност ще се запази или не, ще зависи от новите американски власти. Всички врати са отворени – ходът е ваш.
Интервюто на Сергей Лавров с Тъкър Карсън вече предизвика тектонични вълни по света, като в социалните мрежи се появиха хиляди и хиляди коментари, чиято основна идея е, че само това интервю е направило повече за потенциалния мир, отколкото годините на невнятно лутане от страна на Запада.
Един от коментарите: „Опа! Дълбоката държава няма да хареса това много!“
Чудесно. Значи всичко върви по план.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски