Като по сигнал и Египет пламна: избухнаха мащабни протести. Искат главата на президента. ВИДЕО

Протести в Египет

През нощта на 23-и срещу 24-и декември в египетската столица Кайро избухнаха масови протести от нищото, които нямат изгледи да стихнат, а дори и да се разрастват, на фона на мотивите на протестиращите, насочени в една посока – президентът на страната Абдел Фатах ал Сиси да подаде оставка.

Засега в западните медии протестът не е отразен активно, вероятно защото не е ясно, дали ще успеят да го превърнат във вълна. Фактът, че се случва от раз обаче подсказва, че той най-вероятно е добре планиран.

Абдел Фатах ал-Сиси

Един от основните аргументи на излезлите по улиците е, че властта (президентът Абдел Фатах ал-Сиси) в Египет стартира многомилиарден проект за изграждане на нова административна столица на Египет

Един от основните аргументи на излезлите по улиците е, че властта в Египет стартира многомилиарден проект за изграждане на нова административна столица на Египет, защото Кайро е пренаселен и проблемите свързани с това се трупат постоянно и с години. Предвижда се изграждане и на нов президентски дворец в новата столица.

Присъстващите на протестите споделят едни и същи тези, че властта отклонява милиарди в изграждането на новата административна столица, при положение, че страната има други много по-належащи икономически проблеми. Подобни са и аргументите на плакатите на излезлите по улиците на Кайро, като става ясно, че е липсвала фантазия в написването им, защото те се повтарят: преразглеждане на приоритетите на държавния бюджет и отпускането на средства за подобряване на условията на живот на гражданите.

Проект на новата египетска столица

проектът за новата административна столица на Египет, която ще се намира на 45 километра от Кайро е известен още от далечната 2015 година

Само че проектът за новата административна столица на Египет, която ще се намира на 45 километра от Кайро е известен още от далечната 2015 година, т.е. той не е новина, за да стартира масовото недоволство от раз. Още при неговото представяне стана ясно, че се предвижда изграждането на административни сгради за държавните институции, както и градска инфраструктура с жилищни сгради, които да дадат нормални условия на живот за 6,5 милиона жители. Стойността, на която се оценява проекта, е 35 милиарда щатски долара.

Президентът Абдел Фатах ал Сиси заяви, че новата столица ще помогне за облекчаване на пренаселеността в Кайро и ще се превърне в символ на модернизацията на Египет. Досега идеята беше приемана с огромен възторг.

египет

Критиците срещу новата административна столица: Значителна част от населението живее под прага на бедността. Около 32,5% от египтяните са в бедност, според Световната банка

Не липсваха и критици, които посочват, че цената на проекта е твърде висока, а също, че реализацията му е съмнителна. На този фон те изтъкват, че значителна част от населението живее под прага на бедността. Около 32,5% от египтяните са в бедност, според Световната банка. Противниците на строителството смятат, че средствата, отпуснати за новата столица, могат да се използват за решаване на наболели социални и икономически проблеми.

Протестите в Кайро са съпроводени със засилени мерки за сигурност. Силите за сигурност блокират ключови площади и улици, за да предотвратят масови събирания. Въпреки това демонстранти продължават да се събират в различни райони на града, изразявайки несъгласието си с политиката на правителството.

Любопитно е, че протестите избухват и след падането на Сирия, а ако и Египет влезе в нестабилност, целият район може да пламне. Това ще донесе нови проблеми на новоизбрания президент Доналд Тръмп.

КритичноБГ видя, че в различни арабски медии се „появиха“ нови мотиви за искането на оставката на президента на Египет Абдел Фатах ас Сиси, както и заключението – „Сирия показва пътя“. В статията в Мiddleeasteye със заглавие „Египет под управлението на Сиси: Ще продължат ли репресиите и стагнацията през 2025 г.?“, авторът пише: „В края на тази година най-многолюдната арабска страна остава застоял мамут с бавно загниващ политически ред, лишен от вътрешна легитимност и поддържан само благодарение на непрекъснатите парични потоци от Запада и арабските държави от Персийския залив, които се страхуват от последиците от падането на египетския режим.“ В края на материала редакцицята на сайта все пак се застрахова, че мнението на автора е лично и не отразява непременно това на изданието.

Абдел-Фатах ал-Сиси

„…годината започна с Абдел Фатах ел-Сиси, който сега е на 70 години и който поднови президентския си мандат до 2030 г. след изборен цирк, чийто изход беше определен от самото начало.“

Според него, годината е започнала „с Абдел Фатах ел-Сиси, който сега е на 70 години и който поднови президентския си мандат до 2030 г. след изборен цирк, чийто изход беше определен от самото начало. Единственият му сериозен съперник, бившият парламентарист Ахмед Тантауи, бързо беше вкаран в затвора.“

Авторът обяснява, че тайната полиция на Египет е продължила през годината да се насочва срещу „всички форми и нюанси на несъгласие, както онлайн, така и офлайн, като държи гражданите затворени в безкраен лабиринт от изфабрикувани случаи. Условията в затворите остават драконовски, а задържаните многократно са обявявали гладни стачки в знак на протест срещу изтезанията и малтретирането. Повече от 50 затворници са загинали в затвори, управлявани от вътрешното министерство, клонове на вътрешната сигурност и полицейски участъци тази година.“

Новият аргумент за протестите става ясно, че са условията в египетските затвори.

След това той изтъква и жестоката цензура в страната, като твърди, че в националните медии няма как да бъдат открити новини срещу властта, като тя реално контролира информацията (той явно не е идвал в България).

По любопитни са заключенията, че: „По-рано този месец египтяните наблюдаваха с ликуване падането на бруталната династична диктатура на Башар ал-Асад. Как ще се развие това за милионите, които живеят под бруталната диктатура на Сиси, предстои да видим. Въпреки това със сигурност има хора в Египет, които наблюдават сирийските събития и обмислят дали въоръжен бунт е единственият начин да бъде свален Сиси, точно както направиха сирийските бунтовници. Излишно е да казвам, че победата на бунтовниците ще даде тласък на политическия ислям в Египет и другаде“, т.е. вече се указва, че само военен преврат може да свали президента.

Дали това е сценарият за създаване на цветна революция и падане на президента Сиси предстои да разберем.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!