Като по сигнал избухнаха протести, прераснали в бунтове в Грузия, след отказа на премиера страната да влезе в ЕС. ВИДЕО

Протести в Грузия

Като по сигнал избухнаха протести прераснали в бунтове в Грузия след отказа на премиера страната да влиза в ЕС

Тбилиси и други големи градове на Грузия бяха обхванати от протести късно снощи, предизвикани от съобщението на премиера Иракли Кобахидзе, че ще се откаже от преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г. Демонстрациите започнаха в сградата на парламента в Тбилиси и бързо се разпространиха по булевард Руставели, административните сгради и улиците на столицата. 

Протести Грузия

Тбилиси и други големи градове на Грузия бяха обхванати от протести късно снощи, предизвикани от съобщението на премиера Иракли Кобахидзе, че ще се откаже от преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г.

Специалните сили използваха сълзотворен газ, водни оръдия и се опитваха да обуздаят протестиращите, но ситуацията ставаше още по-напрегната.Според съобщения в местните медии грузинският президент Саломе Зурабишвили е застанала на страната на демонстрантите (на основната снимка на новината).

Тя излезе пред протестиращите и разкритикува действията на полицията. В центъра на Тбилиси има сблъсъци между демонстранти и служители на реда, както се вижда от видеото по-долу. Един служител на МВР е хоспитализиран, няколко протестиращи са задържани.

Протестите обхванаха не само столицата, но и други градове, включително Кутаиси и Батуми.

Грузия протести

Граждани блокираха пътища, настоявайки за отмяна на изборните резултати и възстановяване на курса към европейска интеграция.

Граждани блокираха пътища, настоявайки за отмяна на изборните резултати и възстановяване на курса към европейска интеграция. Според данни на Централната избирателна комисия управляващата партия „Грузинска мечта“ спечели изборите на 26 октомври, като получи 53,93% от гласовете. Европейският парламент обаче не призна изборните резултати и призова за преразглеждането им, а също така заплаши със санкции грузински политици.

Иракли Кобахидзе, Грузия

Премиерът Кобахидзе заяви, „решихме да не поставяме на дневен ред въпроса за започване на преговори с Европейския съюз до края на 2028 година. Също така до края на 2028 година отказваме всякакви бюджетни субсидии от ЕС“. Опозицията настоява за оставката му

Решението на правителството да откаже субсидии от евробюджета и да спре процеса на евроинтеграция очевидно активизира недоволните или поне беше повод да изригнат протестите. Изявлението за отказ от евроинтеграция увеличи подкрепата за опозицията и също така мобилизира протестиращите. Президентът Зурабишвили, чийто мандат изтича през декември, директно призова за противопоставяне на курса, избран от управляващата партия.

Политическата криза в Грузия се задълбочава. Опозицията настоява за оставката на премиера Кобахидзе и нови избори, а броят на недоволните от действията на правителството продължава да расте. Протестите за пореден път подчертават дълбокото разделение (спонтанно или подклеждано, бел. Критично) в обществото между привържениците на европейската интеграция и проправителствените сили, борещи се за независим курс на Грузия.

Протестите в Грузия, възникнали заради спирането на преговорите за европейска интеграция, са с революционен характер, наложени от западната намеса. Това каза днес, 29 ноември пред „Известия“ международният секретар на партията „Солидарност за мир“ Мамука Пипия.

„Това, което сега се случва по улиците, е дело именно на всички тези неправителствени организации и нашите така наречени европейски партньори. Хората излязоха агресивно на улицата, хората искат революция и смятам, че властта ще даде достоен отговор“, коментира той.

Пипия е убеден, че Западът ще прибегне до различни механизми за сваляне на сегашното правителство.

„Имаме нужда от пълна консолидация и защита на нашите гласове. На практика те са 1,3 милиона. Трябва да пазим гласовете си и да не слушаме никого отвън“, призова той.

зала на европарламента в брюксел

Според Пипия Западът нагло се намесва във вътрешнополитическите процеси в Грузия, използвайки двойни стандарти. Припомняме, че Европейският парламент по нясно на какво основание не призна изборните резултати в Грузия и призова за преразглеждането им

Според него Западът нагло се намесва във вътрешнополитическите процеси в Грузия, използвайки двойни стандарти. Междувременно експертът е убеден, че за страната е икономически по-изгодно да си сътрудничи със съседите си: Русия, Турция, Азербайджан, Иран и Армения, отколкото да се стреми към европейска интеграция в ущърб на своите интереси.

„Ние не прекъсваме търговските отношения с Европа или Америка, нито с Китай, нито с Япония. Ние просто се фокусираме върху нашите съседи и ще задълбочим и допълнително ускорим тези търговско-икономически връзки <…> форматът БРИКС ни очаква и нашите интереси са точно тук, в тези формати“, каза Пипия.

БРИКС - Русия

Пипия: Ние не прекъсваме търговските отношения с Европа или Америка, нито с Китай, нито с Япония. Ние просто се фокусираме върху нашите съседи и ще задълбочим и допълнително ускорим тези търговско-икономически връзки <…> форматът БРИКС ни очаква и нашите интереси са точно тук, в тези формати

По-рано, на 28 ноември, министър-председателят на републиката Иракли Кобахидзе обяви, че управляващата партия „Грузинска мечта“ е решила да преустанови преговорите с ЕС по въпроса за влизането на Грузия в съюза до 2028 г. След това съобщение в града започнаха протести , грузинската опозиция проведе митинги край стените на парламента.

Преди това, на 18 ноември, беше съобщено, че външните министри на страните от ЕС са се съгласили да пренасочат 120 милиона евро помощ, предназначена за властите, за „подкрепа на гражданското общество“ (т.е. опозицията и прозападни НПО). Освен това в Грузия ще бъде изпратена политическа мисия, която да проучи какво се е случило в страната, имайки предвид ситуацията около парламентарните избори, проведени в републиката.

„Решихме да не поставяме на дневен ред въпроса за започване на преговори с Европейския съюз до края на 2028 година. Също така до края на 2028 година отказваме всякакви бюджетни субсидии от ЕС“, заяви вчера премиерът Кобахидзе.

Според него за Грузия е „напълно неприемливо интеграцията в Общността да се разглежда като милостиня, която ЕС трябва да ни даде“.

„Виждаме, че европейските политици и бюрократи използват отпуснатите грантове и заеми като изнудване срещу Грузия“, допълни той. Краят на 2028 година е моментът, в който Грузия ще бъде готова, преди всичко икономически, да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз.

На 14 май грузинският парламент прие на трето и окончателно четене закона за чуждестранните агенти. По-късно президентът на страната с изтичащ до дни мандат Саломе Зурабишвили обяви, че възнамерява да наложи вето на приетия законопроект. Ситуацията около закона предизвика вълна от протести.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!