Иран праща подкрепления на Сирия, но докато стигнат „ситуацията може да е излязла от контрол“
Източник от иранското ръководство заяви, че Техеран обмисля възможността за разполагане на две армейски бригади в Сирия в рамките на две седмици, за да подкрепят сирийските правителствени сили. Иран обаче се опасява, че ситуацията по фронтовете може да излезе извън контрол още преди да пристигнат въпросните подкрепления. Дамаск не е предупредил съюзниците за мащаба на заплахата предварително, което затруднява навременната подготовка, обяснява той.

Техеран обмисля възможността за разполагане на две армейски бригади в Сирия в рамките на две седмици, за да подкрепят сирийските правителствени сили. Иран обаче се опасява, че ситуацията по фронтовете може да излезе извън контрол още преди да пристигнат въпросните подкрепления
„Едва преди няколко дни осъзнахме колко критична е ситуацията. Сега нашите военни съветници са на предната линия, мотивират сирийските части и координират действията им. Съществува обаче риск без допълнителна подкрепа сирийската армия да не може да устои на натиска на екстремистите“, отбеляза представителят на Техеран.
Според него ситуацията в районите на Хомс, западната селска част на Хама, Тартус и Латакия остава стабилна, но изисква постоянно наблюдение.

В същото време намесата на Иран в сирийския конфликт заплашва да прерасне в по-голяма регионална криза. Израел вече обяви готовността си да удари ирански военни цели, ако силите на Техеран започнат активно разполагане в Сирия
В същото време намесата на Иран в сирийския конфликт заплашва да прерасне в по-голяма регионална криза. Израел вече обяви готовността си да удари ирански военни цели, ако силите на Техеран започнат активно разполагане в Сирия. Подобен сценарий може да доведе до нова ескалация в Близкия изток с участието на няколко основни играча.
През последните няколко години Израел активно провежда политика за ограничаване на иранското влияние в Сирия чрез нанасяне на удари по цели, които според неговото разузнаване се използват от Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) или свързани групи. Ако присъствието на Иран в региона се увеличи, тази стратегия може да се засили, което да доведе до увеличаване на напрежението.

сирийските бойци са започнали мащабна офанзива срещу Хомс, третият по големина град в Сирия срещу джихадистите от Тахир Ал Шам
През последните часове стана ясно, че сирийските бойци са започнали мащабна офанзива срещу Хомс, третият по големина град в Сирия, който е от стратегическо значение за контрола над централната част на страната. Според мониторингови ресурси и доклади от местни източници опозиционните сили вече са достигнали град Растан, разположен на пътя за Хомс.
Това селище е ключов транспортен възел, който свързва Хомс с град Хама, превзет преди това от джихадистите.
Ер-Растан заема стратегически изгодна позиция: от едната страна е защитен от река Аси, а от другата от огромен резервоар, което го прави важна отбранителна линия. Въпреки това, бойците демонстрират висока степен на координация и мобилност, което поражда опасения относно способността на сирийската армия да организира ефективна съпротива. Ако Ер-Растан бъде загубен, това може значително да усложни защитата на Хомс.
Ако Хомс бъде превзет, джихадистите ще имат не само достъп до стратегическите магистрали, свързващи северната и южната част на страната, но и възможността да застрашат средиземноморското крайбрежие, където се намират ключови руски военни съоръжения – пристанището Тартус и военновъздушната база Хмеймим. Разстоянието от Хомс до брега е по-малко от 80 километра и загубата на контрол над този регион може да застраши руското военно присъствие в Сирия.
Руската авиация и сирийските правителствени войски се опитват да сдържат настъплението на бойците, като нанасят удари по техните позиции и важни транспортни артерии. По-специално, мостът в Ер-Растан беше повреден, което трябва да забави напредването на опозиционната армия.
Съобщава се обаче, че екстремистите вече са започнали да използват алтернативни маршрути.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ