Израел ще претърпи съкрушително поражение поради нахлуването в Сирия, ислямските съпротивителни сили ще продължат да се бият. Това заяви върховният водач на Иран аятолах Али Хаменей на среща с ирански жени, предава ТАСС, цитира Фокус.
„Възползвайки се от събитията в Сирия, САЩ, ционисткият режим Израел и някои от техните съюзници продължават да извършват престъпления и се опитват да представят [смяната на властта в Дамаск] като край на съпротивата. Това е сериозна грешка. Ивицата Газа и Ливан продължават борбата Израел нахлу на сирийска земя, за да обгради и унищожи силите на [ливанската шиитска организация] Хизбула, но Израел е този, който ще бъде унищожен“, уверен е иранският лидер.

На 8 декември израелските военни поеха контрола над сирийската страна на планинската верига Хермон в Голанските възвишения
На 8 декември израелските военни поеха контрола над сирийската страна на планинската верига Хермон в Голанските възвишения, без да срещнат съпротива. Както заяви премиерът на еврейската държава Бенямин Нетаняху, споразумението за разделяне на силите със Сирия, подписано през 1974 г., стана невалидно, тъй като след смяната на властта в Дамаск сирийските войски напуснаха района. Израелските военновъздушни сили продължават да атакуват военни цели в Сирия.
На 10 декември израелският министър на отбраната Израел Кац заяви, че военноморските сили на страната му на практика са унищожили военния флот на Арабската република. На 12 декември пресслужбата на армията съобщи, че израелските военновъздушни сили по време на серия от масирани удари по Сирия са ликвидирали над 90% от идентифицираните запаси от ракети земя-въздух.
В края на ноември въоръжени опозиционни групи предприеха мащабна офанзива срещу позициите на сирийската армия. На 8 декември те влязоха в Дамаск, Башар Асад подаде оставка като президент на Сирия и напусна страната. На 10 декември Мохамед ал Башир, който оглавяваше така нареченото правителство на спасението в провинция Идлиб, обяви назначаването си за ръководител на сирийския кабинет за преходния период, който ще продължи до 1 март 2025 г.

Абу Мохамед ал-Джолани заяви, че няма да позволи сирийската територия да бъде използвана за атаки срещу Израел.
Междувременно стана ясно вчера, че Абу Мохамед ал Джулани, лидерът на групировката Хаят Тахрир аш Шам (HTS), заяви, че няма да позволи сирийската територия да бъде използвана за атаки срещу Израел. Това изявление беше направено на фона на стабилизирането на ситуацията в Сирия след падането на режима на Башар Асад и идването на власт на опозиционна коалиция, в която HTS играе ключова роля.
„Няма да позволя Сирия да бъде използвана като база за атаки срещу Израел“, подчерта ал Джулани, добавяйки, че неговата организация има за цел да създаде стабилност и да предотврати нова вълна от регионални конфликти.

Изявлението на Ал Джолани дойде в отговор на нарастващите опасения на Израел, че сирийската територия може да се превърне в плацдарм за атаки от подкрепяни от Иран групи
Изявлението на Ал Джулани дойде в отговор на нарастващите опасения на Израел, че сирийската територия може да се превърне в плацдарм за атаки от подкрепяни от Иран групи. През последните години Израел редовно нанася удари по цели в Сирия, твърдейки, че е необходимо да се ограничи военното присъствие на Иран в региона.
През последните седмици израелската армия засили дейността си в Южна Сирия, превземайки буферни зони по границата с Голанските възвишения. На фона на тези събития ал-Джолани предприе стъпки, за да изрази позицията си, вероятно за да демонстрира желание да запази контрола над територията и да избегне ескалация с Израел.
Експертите смятат, че подобно изявление може да е опит на HTS да се легитимира като политическа сила и актьор, заинтересован от стабилизирането на региона. Въпреки това международната общност, включително Съединените щати и Европейския съюз, продължава да гледа на HTS като на терористична организация, въпреки усилията й да се представи като умерена сила.
Ал-Джулани и преди е правил изявления, насочени към промяна на възприятието на света за неговата група. По-специално той подчерта, че HTS не се стреми към глобален джихад, а е насочен към управлението на Сирия и установяването на ред в разкъсаната от война страна.
КритичноБГ напомня, че в последно време в западните издания сочат ал-Джолани като лидер на „умерените ексремисти“ или „умерени джихадисти“, което е просто нелепо, защото звучи точно, като „умерени терористи“!
Стана известно още, че сирийските бунтовнически групи, които свалиха режима на Башар Асад, обявиха разпускането на отделните си военни части и началото на процеса на създаване на единна армия под ръководството на Министерството на отбраната. Това заяви лидерът на новата коалиция Абу Мухамад ал Джулани, който сега действа под името Ахмед ал Шареа.
„Трябва да възприемем държавен манталитет, а не манталитет на опозиция“, каза ал-Шареа пред Financial Times.
Той подчерта, че продължаващото съществуване на разнородни групировки не отговаря на интересите на нова Сирия, която се нуждае от стабилност и ефективно управление.
Тази стъпка стана важен сигнал към международната общност за намеренията на новите сирийски власти да изградят централизирана система за контрол. Лидерите на коалицията подчертават, че формирането на нова армия е необходимо условие за поддържане на реда в страната и борбата с оставащите огнища на нестабилност.
В същото време представители на Великобритания, Франция и Германия вече започнаха срещи с новите власти в Дамаск. Въпреки факта, че коалицията, ръководена от Ал Джулани, има исторически връзки с организации, които преди са били считани за терористи, западните дипломати виждат тези преговори като шанс за установяване на стабилност в региона. Международните представители изразяват предпазлив оптимизъм, като отбелязват необходимостта от сътрудничество с новите сирийски лидери, за да се избегне хуманитарна катастрофа и по-нататъшна ескалация на конфликта.
Експертите смятат, че решението за създаване на национална армия може да помогне на новите власти да засилят контрола над територията и да демонстрират пред международната общност готовността си да действат като пълноценна държава. Въпреки това процесът на интегриране на бивши бойци в една военна структура може да се окаже труден поради дългогодишните противоречия между различни групи.
Открит остава и въпросът за отношението на големите световни играчи, включително Русия и САЩ, към новото правителство в Дамаск. Москва преди това подкрепяше режима на Асад и е критична към идването на власт на коалицията, ръководена от Ал Джулани. В същото време западните страни, въпреки предишните различия, се стремят да установят диалог с новата администрация.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ